Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zawarcie umowy-zlecenia podczas urlopu wychowawczego a składki ZUS

Dorota Kriger • Opublikowane: 2010-10-01

Jestem obecnie na urlopie wychowawczym z tytułu umowy o pracę na czas nieokreślony. Jednocześnie chciałabym podjąć pracę na umowę-zlecenie u innego pracodawcy w wymiarze 10 godzin tygodniowo. Jakie składki ubezpieczenia społecznego będę musiała odprowadzać?
Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podjęcie przez pracownika-opiekuna w okresie przebywania na urlopie wychowawczym dodatkowej pracy, wykonywanej na podstawie umowy-zlecenia, powoduje, iż osoba ta podlega ubezpieczeniom społecznym jako zleceniobiorca, nie podlega natomiast ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym. Obowiązkowym tytułem do ubezpieczenia staje się bowiem umowa-zlecenia, bez względu na to, z jakim podmiotem została zawarta. Oznacza to, że od momentu podjęcia dodatkowej pracy składki na ubezpieczenia społeczne będą opłacane z tytułu zawartej umowy, w tym przypadku umowy-zlecenia.

Powyższe jest efektem zbiegu tytułów do ubezpieczeń, do którego doszło w wyniku podjęcia dodatkowej pracy w trakcie urlopu wychowawczego.

Ponadto z tytułu umowy-zlecenia powstanie obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie wypadkowe. Osoby przebywające na urlopach wychowawczych podlegają także ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu zawarcia dodatkowej umowy. Zleceniobiorca ma także możliwość zdecydować, czy w trakcie umowy-zlecenia chce mieć ubezpieczenie chorobowe, które dla zleceniobiorcy jest dobrowolne.

Do obowiązków osoby przebywającej na urlopie wychowawczym należy zawiadomienie płatnika składek o zmianie tytułu podlegania ubezpieczeniom społecznym i zawarciu np. umowy-zlecenia.

Podstawa prawna: art. 6, 9, 11, 12, 13 ustawy z dnia z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (j.t. Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.).

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Podobne materiały

Praca na etacie a własna firma i umowa o zakazie konkurencji

Prowadzę warsztat samochodowy i dostałem atrakcyjną ofertę pracy, również w warsztacie samochodowym. Czy mogę zatrudnić się w tej firmie, nie zamykając...

 

Umowa po okresie próbnym

Mam miesięczną umowę na okres próbny, która kończy się 10.07.2012. Na jaki maksymalnie okres powinna być zawarta ze mną kolejna umowa?

 

Świadczenie pracy bez umowy

Dnia 13 września wygasła moja pierwsza umowa o pracę na czas określony. Do dziś nie otrzymałam następnej umowy. Aktualnie nasza firma zmienia siedzibę....

 

Dwie umowy o pracę - ile stosunków pracy?

Jedna umowa o pracę została rozwiązana z końcem miesiąca (wydano świadectwo pracy), natomiast 1 dnia nowego miesiąca została zawarta druga umowa...

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »