Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zawarcie umowy-zlecenia podczas urlopu wychowawczego a składki ZUS

Dorota Kriger • Opublikowane: 2010-10-01

Jestem obecnie na urlopie wychowawczym z tytułu umowy o pracę na czas nieokreślony. Jednocześnie chciałabym podjąć pracę na umowę-zlecenie u innego pracodawcy w wymiarze 10 godzin tygodniowo. Jakie składki ubezpieczenia społecznego będę musiała odprowadzać?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podjęcie przez pracownika-opiekuna w okresie przebywania na urlopie wychowawczym dodatkowej pracy, wykonywanej na podstawie umowy-zlecenia, powoduje, iż osoba ta podlega ubezpieczeniom społecznym jako zleceniobiorca, nie podlega natomiast ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym. Obowiązkowym tytułem do ubezpieczenia staje się bowiem umowa-zlecenia, bez względu na to, z jakim podmiotem została zawarta. Oznacza to, że od momentu podjęcia dodatkowej pracy składki na ubezpieczenia społeczne będą opłacane z tytułu zawartej umowy, w tym przypadku umowy-zlecenia.

Powyższe jest efektem zbiegu tytułów do ubezpieczeń, do którego doszło w wyniku podjęcia dodatkowej pracy w trakcie urlopu wychowawczego.

Ponadto z tytułu umowy-zlecenia powstanie obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie wypadkowe. Osoby przebywające na urlopach wychowawczych podlegają także ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu zawarcia dodatkowej umowy. Zleceniobiorca ma także możliwość zdecydować, czy w trakcie umowy-zlecenia chce mieć ubezpieczenie chorobowe, które dla zleceniobiorcy jest dobrowolne.

Do obowiązków osoby przebywającej na urlopie wychowawczym należy zawiadomienie płatnika składek o zmianie tytułu podlegania ubezpieczeniom społecznym i zawarciu np. umowy-zlecenia.

Podstawa prawna: art. 6, 9, 11, 12, 13 ustawy z dnia z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (j.t. Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.).

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem pracy? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie » Szukamy prawnika »