• Autor: Dorota Kriger
Jestem obecnie na urlopie wychowawczym z tytułu umowy o pracę na czas nieokreślony. Jednocześnie chciałabym podjąć pracę na umowę-zlecenie u innego pracodawcy w wymiarze 10 godzin tygodniowo. Jakie składki ubezpieczenia społecznego będę musiała odprowadzać?
Podjęcie przez pracownika-opiekuna w okresie przebywania na urlopie wychowawczym dodatkowej pracy, wykonywanej na podstawie umowy-zlecenia, powoduje, iż osoba ta podlega ubezpieczeniom społecznym jako zleceniobiorca, nie podlega natomiast ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym. Obowiązkowym tytułem do ubezpieczenia staje się bowiem umowa-zlecenia, bez względu na to, z jakim podmiotem została zawarta. Oznacza to, że od momentu podjęcia dodatkowej pracy składki na ubezpieczenia społeczne będą opłacane z tytułu zawartej umowy, w tym przypadku umowy-zlecenia.
Powyższe jest efektem zbiegu tytułów do ubezpieczeń, do którego doszło w wyniku podjęcia dodatkowej pracy w trakcie urlopu wychowawczego.
Ponadto z tytułu umowy-zlecenia powstanie obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie wypadkowe. Osoby przebywające na urlopach wychowawczych podlegają także ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu zawarcia dodatkowej umowy. Zleceniobiorca ma także możliwość zdecydować, czy w trakcie umowy-zlecenia chce mieć ubezpieczenie chorobowe, które dla zleceniobiorcy jest dobrowolne.
Do obowiązków osoby przebywającej na urlopie wychowawczym należy zawiadomienie płatnika składek o zmianie tytułu podlegania ubezpieczeniom społecznym i zawarciu np. umowy-zlecenia.
Podstawa prawna: art. 6, 9, 11, 12, 13 ustawy z dnia z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (j.t. Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.).
Praca w księgowości
Anna przebywa na urlopie wychowawczym i postanawia dorobić, pracując zdalnie jako księgowa na umowie-zlecenie dla innej firmy. W związku z tym podlega ubezpieczeniom społecznym jako zleceniobiorca, a jej składki ZUS są odprowadzane z tytułu tej umowy. Jednocześnie nie traci statusu osoby przebywającej na urlopie wychowawczym, ale nie ma już ubezpieczeń emerytalnego i rentowego z tego tytułu.
Dorabianie jako korepetytorka
Magda, nauczycielka języka angielskiego, będąc na urlopie wychowawczym, przyjmuje ofertę pracy jako korepetytorka na podstawie umowy-zlecenia. Jej nowy pracodawca zgłasza ją do ZUS i opłaca składki na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne. Magda sama decyduje, czy chce dobrowolnie opłacać składkę chorobową, aby mieć prawo do ewentualnych świadczeń w razie choroby.
Praca w sklepie internetowym
Katarzyna, która zajmuje się wychowaniem dziecka, dostaje propozycję pracy na umowę-zlecenie w sklepie internetowym – zajmuje się obsługą zamówień przez kilka godzin w tygodniu. Po podpisaniu umowy jej składki na ubezpieczenia społeczne są odprowadzane z tytułu tej pracy, a nie z tytułu urlopu wychowawczego. Musi również poinformować dotychczasowego pracodawcę o zmianie sytuacji ubezpieczeniowej.
Podjęcie pracy na umowę-zlecenie podczas urlopu wychowawczego wiąże się z obowiązkiem opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu tej umowy. W takim przypadku pracownik nie podlega już ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu urlopu wychowawczego. Dodatkowo powstaje obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne oraz wypadkowe, a ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne. Ważne jest również poinformowanie dotychczasowego pracodawcy o podjęciu dodatkowej pracy, aby uniknąć nieścisłości w rozliczeniach ZUS.
Jeśli masz wątpliwości dotyczące składek ZUS przy umowie-zleceniu na urlopie wychowawczym lub potrzebujesz indywidualnej analizy swojej sytuacji, skorzystaj z profesjonalnych porad prawnych online. Oferujemy szybkie i rzetelne konsultacje, podczas których wyjaśnimy wszelkie formalności, pomożemy w interpretacji przepisów oraz doradzimy najlepsze rozwiązania. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać fachową pomoc bez wychodzenia z domu.
1. Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - Dz.U. 1998 nr 137 poz. 887
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Dorota Kriger
Absolwentka kierunku bankowość w Studium Finansów pod patronatem WSB w Poznaniu, licencjat Wydziału Ekonomicznego Akademii Ekonomicznej w Poznaniu w specjalności ekonomika pracy i zarządzanie kadrami. Od 1999 r. zatrudniona na stanowisku specjalisty do spraw administracji i zamówień publicznych, zajmuje się m.in. sprawami pracowniczymi.
Współpracuje przy pozyskiwaniu funduszy unijnych na realizację inwestycji i rozwój przedsiębiorczości (ukończone studia podyplomowe na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie „Rozwój regionalny i fundusze strukturalne Unii Europejskiej. Kierowanie projektami”).
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy