Okres wypowiedzenia po urlopie wychowawczym

• Autor: Marta Handzlik

Na początku września 2021 kończy mi się urlop wychowawczy. Nie ma mnie w firmie od maja 2015 (najpierw zwolnienie lekarskie związane z 1. ciążą, następnie skrócony urlop macierzyński z powodu poronienia, potem zwolnienie i 2. ciąża, urlop macierzyński, wykorzystanie zaległego urlopu wypoczynkowego i urlop wychowawczy). Mam podpisaną umowę o pracę na czas nieokreślony, a więc obowiązuje mnie 3-miesięczny okres wypowiedzenia.
W trakcie trwania urlopu wychowawczego podjęłam pracę u innego pracodawcy na pół etatu, co nie wyklucza osobistej opieki nad dzieckiem. W firmie, w której przebywam na urlopie wychowawczym, nikt nie jest zatrudniony na moim stanowisku, nie wiem jednak, czy zostało ono zlikwidowane czy nie. Moim założeniem jest niewracanie do firmy, w której jestem na urlopie wychowawczym, jednak powstaje pytanie, czy jest jakakolwiek możliwość skorzystania z prawa do wynagrodzenia za 3-miesięczny okres wypowiedzenia. Kiedy należy podjąć jakiekolwiek kroki związane z kontaktem z firmą i rozmowie na temat planów związanych z moją osobą? Jeśli skontaktuję się teraz, to rozumiem, że firma może stwierdzić, że moje stanowisko już nie istnieje, wręczyć mi wypowiedzenie, którego okres będzie biegł w trakcie urlopu wychowawczego. Jeśli zgłoszę się do firmy na 30 dni przed zakończeniem urlopu wychowawczego, to rozumiem, że firma ma obowiązek mnie przyjąć i ryzykuję tym, że powiedzą: wróć, i wtedy co z aktualnym zatrudnieniem na pół etatu? Chodzi w całej sprawie o wynagrodzenie za okres 3 miesięcy okresu wypowiedzenia.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Okres wypowiedzenia po urlopie wychowawczym

Wypowiedzenie i świadczenie pracy

Obawiam się, że jeśli chce Pani płatne wypowiedzenie, to musi je Pani złożyć (albo otrzymać) po zakończeniu urlopu wychowawczego, ale wówczas musi Pani przepracować ten okres (czyli 3 miesiące). Może Pani oczywiście zostać zwolniona z obowiązku świadczenia pracy, ale to już dobra wola pracodawcy.

Zobacz też: Wypowiedzenie B2B

Powrót do pracy po urlopie wychowawczym

Zgodnie z art. 1864 ustawy Kodeks pracy „pracodawca dopuszcza pracownika po zakończeniu urlopu wychowawczego do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym, za wynagrodzeniem nie niższym od wynagrodzenia za pracę przysługującego pracownikowi w dniu podjęcia pracy na stanowisku zajmowanym przed tym urlopem”.

Pracownikowi powracającemu z urlopu wychowawczego można wręczyć wypowiedzenie. Najpierw jednak należy dopuścić go do pracy na takim samym lub równorzędnym stanowisku, jakie zajmował przed pójściem na urlop. Jeżeli takiego stanowiska nie ma, pracownika należy zwolnić z obowiązku świadczenia pracy.

Jeżeli więc wskutek zmian organizacyjnych przeprowadzonych w trakcie urlopu wychowawczego pracownika nie jest możliwe dopuszczenie go do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jednocześnie pracodawca nie dysponuje innym stanowiskiem pracy – równorzędnym lub odpowiadającym kwalifikacjom pracownika, to z dniem powrotu pracownika do pracy może wręczyć mu wypowiedzenie umowy o pracę. W związku z brakiem możliwości zapewnienia pracownikowi pracy w okresie wypowiedzenia pracodawcy wolno zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

Przeczytaj też: Zwolnienie lekarskie po urlopie wychowawczym

Brak stanowiska pracy po urlopie

Brak możliwości zatrudnienia pracownicy po urlopie wychowawczym na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przez nią przed urlopem lub zgodnym z jej kwalifikacjami uzasadnia wypowiedzenie umowy o pracę (wyrok SN z 3 listopada 1994 r., sygn. akt I PRN 77/94).

Słowem – nie musi Pani zawiadamiać pracodawcy na 30 dni przed końcem urlopu. Wystarczy, że pierwszego dnia po zakończeniu urlopu stawi się Pani do pracy i wykona badania kontrolne. Potem powinna Pani zostać dopuszczona do pracy na tym samym albo równorzędnym stanowisku (nawet jeśli Pani stanowisko zlikwidowano). Jeśli nie będzie dla Pani żadnego stanowiska, wówczas może Pani zostać zwolniona z obowiązku świadczenia pracy, ale będzie Pani otrzymywać wynagrodzenie za okres wypowiedzenia.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »