Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rejestracja w urzędzie pracy

Dorota Kriger • Opublikowane: 2012-07-11

31 maja zwolniłem się z pracy za porozumieniem stron. Czy aby zarejestrować się w urzędzie pracy muszę odczekać 3 miesiące, czy mogę to zrobić teraz? Wiem, że przez 180 dni nie będę dostawał zasiłku, ale chciałbym być zarejestrowany choćby ze względu na ubezpieczenie i możliwość poszukiwania pracy przez urząd.
Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz. U. Nr 69 z 2008 r., poz. 415 z późn. zm.), a dokładnie z art. 2 ust. 2 ustawy, osobą bezrobotną jest osoba niezatrudniona i niewykonująca innej pracy zarobkowej, zdolna i gotowa do podjęcia zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym w danym zawodzie lub służbie albo innej pracy zarobkowej, a w przypadku osób niepełnosprawnych osoba bezrobotna to osoba zdolna i gotowa do podjęcia zatrudnienia co najmniej w połowie tego wymiaru czasu pracy; nieucząca się w szkole, z wyjątkiem uczącej się w szkole dla dorosłych lub przystępującej do egzaminu eksternistycznego z zakresu tej szkoły lub w szkole wyższej, gdzie studiuje w formie studiów niestacjonarnych, zarejestrowana we właściwym dla miejsca zameldowania stałego lub czasowego powiatowym urzędzie pracy oraz poszukująca zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, jeżeli:

„a) ukończyła 18 lat,

b) nie ukończyła 60 lat – kobieta lub 65 lat – mężczyzna,

c) nie nabyła prawa do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, renty szkoleniowej, renty socjalnej, renty rodzinnej w wysokości przekraczającej połowę minimalnego wynagrodzenia za pracę albo po ustaniu zatrudnienia, innej pracy zarobkowej, zaprzestaniu prowadzenia pozarolniczej działalności, nie pobiera nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego, świadczenia rehabilitacyjnego, zasiłku chorobowego, zasiłku macierzyńskiego lub zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego,

d) nie jest właścicielem lub posiadaczem samoistnym lub zależnym nieruchomości rolnej, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93, z późn. zm.), o powierzchni użytków rolnych przekraczającej 2 ha przeliczeniowe lub nie podlega ubezpieczeniom emerytalnemu I rentowym z tytułu stałej pracy jako współmałżonek lub domownik w gospodarstwie rolnym o powierzchni użytków rolnych przekraczającej 2 ha przeliczeniowe.

e) nie uzyskuje przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym z działów specjalnych produkcji rolnej, chyba że dochód z działów specjalnych produkcji rolnej, obliczony dla ustalenia podatku dochodowego od osób fizycznych, nie przekracza wysokości przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 2 ha przeliczeniowych ustalonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie przepisów o podatku rolnym, lub nie podlega ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu stałej pracy jako współmałżonek lub domownik w takim gospodarstwie,

f) nie złożyła wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej albo po złożeniu wniosku o wpis:

  • zgłosiła do ewidencji działalności gospodarczej wniosek o zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej i okres zawieszenia jeszcze nie upłynął, albo
  • nie upłynął jeszcze okres do, określonego we wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej, dnia podjęcia działalności gospodarczej,

g) nie jest osobą tymczasowo aresztowaną lub nie odbywa kary pozbawienia wolności, z wyjątkiem kary pozbawienia wolności odbywanej poza zakładem karnym w systemie dozoru elektronicznego,

h) nie uzyskuje miesięcznie przychodu w wysokości przekraczającej połowę minimalnego wynagrodzenia za pracę, z wyłączeniem przychodów uzyskanych z tytułu odsetek lub innych przychodów od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach bankowych,

i) nie pobiera na podstawie przepisów o pomocy społecznej zasiłku stałego,

j) nie pobiera, na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych, świadczenia pielęgnacyjnego lub dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu samotnego wychowywania dziecka i utraty prawa do zasiłku dla bezrobotnych na skutek upływu ustawowego okresu jego pobierania,

k) nie pobiera po ustaniu zatrudnienia świadczenia szkoleniowego, o którym mowa w art. 70 ust. 6,

l) nie podlega, na podstawie odrębnych przepisów, obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, z wyjątkiem ubezpieczenia społecznego rolników”.

Osoba, która spełnia powyższe wymogi, ma prawo bezpośrednio po uzyskaniu statusu osoby bezrobotnej (np. po rozwiązaniu umowy o pracę – bez względu na tryb i podstawę jej rozwiązania) zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy, zgodnie z art. 33 ust. 1 powyższej ustawy. Rejestracja osoby bezrobotnej i poszukującej pracy następuje po przedstawieniu przez tę osobę dokumentów niezbędnych do ustalenia ich statusu i uprawnień (art. 33. ust. 2 ustawy). Tryb i podstawa rozwiązania umowy o pracę w tym przypadku ma jedynie znaczenie dla ustalenia praw tej osoby i momentu otrzymania różnych form wsparcia lub możliwości skorzystania z usług i instrumentów rynku pracy.

Nie należy też zwlekać z rejestracją w powiatowym urzędzie pracy, gdyż moment powstania uprawnień jest powiązany z datą rejestracji w powiatowym urzędzie pracy, a nie np. z datą rozwiązania umowy o pracę.

Podsumowując – jeśli chce Pan korzystać z usług oferowanych przez powiatowy urząd pracy lub być objęty ubezpieczeniem, proponuję bez dalszej zwłoki zebrać dokumenty poświadczające uprawnienia (takie jak świadectwa pracy) i dokonać rejestracji w powiatowym urzędzie pracy. Zgodnie z art. 75 ust. 2 pkt 2 Panu jako osobie bezrobotnej, która rozwiązała umowę o pracę na mocy porozumienia stron, o ile spełnia Pan warunki określone w art. 71 cytowanej ustawy, prawo do zasiłku dla bezrobotnych będzie przysługiwało nie po 180, a po 90 dniach od rejestracji w powiatowym urzędzie pracy.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Podobne materiały

Badanie alkomatem

Czy badanie alkomatem wszystkich pracowników jest legalne? Często kadrowa przychodzi niezapowiedziana i wzywa wszystkich pracowników na badanie alkomatem.

 

Umowa-zlecenie a ryczałt

Zatrudniono osobę na podstawie umowy-zlecenia. W umowie jest napisane, że osoba ta będzie pracowała maksymalnie 20 godzin w miesiącu (stawka 15 zł za godzinę)....

 

Nieprzyjęcie wypowiedzenia zmieniającego

Szef powiadomił mnie niedawno, że w przyszłym miesiącu zostanę przeniesiony do innej placówki, odległej od mojego miejsca zamieszkania o 40 km. Nie chcę się...

 

Zatarcie kary nagany

Jestem policjantem. Rok temu zostałem ukarany karą nagany, jednak kara ta uległa już zatarciu. Czy zmieniając miejsce pracy nowy komendant zostanie...

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »