Podpisanie umowy o pracę i wypowiedzenie jej przed rozpoczęciem pracy

• Autor: Marta Handzlik

Chciałbym wypowiedzieć umowę o pracę, której jeszcze nie rozpocząłem, ale umowa została już podpisana. Przed dwoma tygodniami zawarłem umowę o pracę na czas określony – do końca roku, czyli 8 miesięcy. W umowie jest zapisane, że rozpocznę pracę pierwszego dnia następnego miesiąca, czyli za 2 tygodnie. Jaki okres wypowiedzenia mnie obowiązuje? Czy są to 2 tygodnie, czy 1 miesiąc? Chcę zrezygnować z podpisanej umowy, ponieważ dostałem lepszą ofertę pracy. Czy pracodawca może pociągnąć mnie do odpowiedzialności za wypowiedzenie umowy?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Podpisanie umowy o pracę i wypowiedzenie jej przed rozpoczęciem pracy

Wypowiedzenie umowy o pracę której wykonywanie jeszcze się nie rozpoczęło

Bez względu na to, czy wykonywanie pracy już się rozpoczęło, okres wypowiedzenia jest standardowy – wynika z przepisów ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r., poz. 1666; dalej „K.p.”).

Zgodnie z art. 36 K.p. – okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony i umowy o pracę zawartej na czas określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:

1) 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;

2) 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;

3) 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Do okresu zatrudnienia wlicza się pracownikowi cały (także poprzedni) okres zatrudnienia u danego pracodawcy.

Jeśli umowa o pracę jest już zawarta, ale wykonywanie pracy jeszcze się nie rozpoczęło i pracownik wcześniej nie był zatrudniony u tego pracodawcy (niekoniecznie bezpośrednio przed tą umową, tylko w ogóle w przeszłości), przyjmuje się, że jego staż jest zerowy, więc pracownika obowiązuje jedynie 2-tygodniowe wypowiedzenie.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Michał podpisał umowę o pracę na 9 miesięcy, z planowanym rozpoczęciem pracy za trzy tygodnie. Tydzień po podpisaniu dostał lepszą propozycję w innej firmie. Złożył wypowiedzenie – mimo że nie przepracował ani jednego dnia, obowiązywał go 2-tygodniowy okres wypowiedzenia.

 

Anna zawarła umowę na czas określony z dużą korporacją, ale jeszcze przed pierwszym dniem pracy dostała wiadomość, że dostała się na studia zagraniczne. Nie chcąc wiązać się z firmą, wypowiedziała umowę. Pracodawca nie robił problemów – obowiązywał ją standardowy, 2-tygodniowy okres wypowiedzenia.

 

Tomasz po podpisaniu umowy na 8 miesięcy miał rozpocząć pracę w dziale IT za dwa tygodnie. Jednak w tym czasie pojawiła się oferta z zagranicy. Złożył wypowiedzenie zgodnie z kodeksem pracy – jego brak wcześniejszego zatrudnienia u tego pracodawcy oznaczał, że obowiązuje go tylko 2-tygodniowy okres wypowiedzenia.

Podsumowanie

Podpisanie umowy o pracę nie oznacza, że nie można z niej zrezygnować przed rozpoczęciem pracy. Pracownik ma prawo ją wypowiedzieć, a okres wypowiedzenia zależy od dotychczasowego stażu u danego pracodawcy. Jeśli to pierwsza umowa z tym pracodawcą, nawet jeśli praca jeszcze się nie zaczęła, obowiązuje 2-tygodniowy okres wypowiedzenia. Pracodawca nie może pociągnąć pracownika do odpowiedzialności za rezygnację, jeśli wypowiedzenie zostało złożone zgodnie z przepisami.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy w sprawie umowy o pracę lub masz inne pytania prawne? Skorzystaj z naszej porady online – szybko, wygodnie i bez wychodzenia z domu. Nasi prawnicy odpowiedzą na Twoje pytania i pomogą znaleźć najlepsze rozwiązanie.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info