Podpisanie umowy o pracę i wypowiedzenie jej przed rozpoczęciem pracy

• Autor: Marta Handzlik

Chciałbym wypowiedzieć umowę o pracę, której jeszcze nie rozpocząłem, ale umowa została już podpisana. Przed dwoma tygodniami zawarłem umowę o pracę na czas określony – do końca roku, czyli 8 miesięcy. W umowie jest zapisane, że rozpocznę pracę pierwszego dnia następnego miesiąca, czyli za 2 tygodnie. Jaki okres wypowiedzenia mnie obowiązuje? Czy są to 2 tygodnie, czy 1 miesiąc? Chcę zrezygnować z podpisanej umowy, ponieważ dostałem lepszą ofertę pracy. Czy pracodawca może pociągnąć mnie do odpowiedzialności za wypowiedzenie umowy?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Podpisanie umowy o pracę i wypowiedzenie jej przed rozpoczęciem pracy

Wypowiedzenie umowy o pracę której wykonywanie jeszcze się nie rozpoczęło

Bez względu na to, czy wykonywanie pracy już się rozpoczęło, okres wypowiedzenia jest standardowy – wynika z przepisów ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r., poz. 1666; dalej „K.p.”).

Zgodnie z art. 36 K.p. – okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony i umowy o pracę zawartej na czas określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:

1) 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;

2) 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;

3) 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Do okresu zatrudnienia wlicza się pracownikowi cały (także poprzedni) okres zatrudnienia u danego pracodawcy.

Jeśli umowa o pracę jest już zawarta, ale wykonywanie pracy jeszcze się nie rozpoczęło i pracownik wcześniej nie był zatrudniony u tego pracodawcy (niekoniecznie bezpośrednio przed tą umową, tylko w ogóle w przeszłości), przyjmuje się, że jego staż jest zerowy, więc pracownika obowiązuje jedynie 2-tygodniowe wypowiedzenie.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »