• Autor: Marta Handzlik
Chciałbym wypowiedzieć umowę o pracę, której jeszcze nie rozpocząłem, ale umowa została już podpisana. Przed dwoma tygodniami zawarłem umowę o pracę na czas określony – do końca roku, czyli 8 miesięcy. W umowie jest zapisane, że rozpocznę pracę pierwszego dnia następnego miesiąca, czyli za 2 tygodnie. Jaki okres wypowiedzenia mnie obowiązuje? Czy są to 2 tygodnie, czy 1 miesiąc? Chcę zrezygnować z podpisanej umowy, ponieważ dostałem lepszą ofertę pracy. Czy pracodawca może pociągnąć mnie do odpowiedzialności za wypowiedzenie umowy?
Bez względu na to, czy wykonywanie pracy już się rozpoczęło, okres wypowiedzenia jest standardowy – wynika z przepisów ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r., poz. 1666; dalej „K.p.”).
Zgodnie z art. 36 K.p. – okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony i umowy o pracę zawartej na czas określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:
1) 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;
2) 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;
3) 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.
Do okresu zatrudnienia wlicza się pracownikowi cały (także poprzedni) okres zatrudnienia u danego pracodawcy.
Jeśli umowa o pracę jest już zawarta, ale wykonywanie pracy jeszcze się nie rozpoczęło i pracownik wcześniej nie był zatrudniony u tego pracodawcy (niekoniecznie bezpośrednio przed tą umową, tylko w ogóle w przeszłości), przyjmuje się, że jego staż jest zerowy, więc pracownika obowiązuje jedynie 2-tygodniowe wypowiedzenie.
Michał podpisał umowę o pracę na 9 miesięcy, z planowanym rozpoczęciem pracy za trzy tygodnie. Tydzień po podpisaniu dostał lepszą propozycję w innej firmie. Złożył wypowiedzenie – mimo że nie przepracował ani jednego dnia, obowiązywał go 2-tygodniowy okres wypowiedzenia.
Anna zawarła umowę na czas określony z dużą korporacją, ale jeszcze przed pierwszym dniem pracy dostała wiadomość, że dostała się na studia zagraniczne. Nie chcąc wiązać się z firmą, wypowiedziała umowę. Pracodawca nie robił problemów – obowiązywał ją standardowy, 2-tygodniowy okres wypowiedzenia.
Tomasz po podpisaniu umowy na 8 miesięcy miał rozpocząć pracę w dziale IT za dwa tygodnie. Jednak w tym czasie pojawiła się oferta z zagranicy. Złożył wypowiedzenie zgodnie z kodeksem pracy – jego brak wcześniejszego zatrudnienia u tego pracodawcy oznaczał, że obowiązuje go tylko 2-tygodniowy okres wypowiedzenia.
Podpisanie umowy o pracę nie oznacza, że nie można z niej zrezygnować przed rozpoczęciem pracy. Pracownik ma prawo ją wypowiedzieć, a okres wypowiedzenia zależy od dotychczasowego stażu u danego pracodawcy. Jeśli to pierwsza umowa z tym pracodawcą, nawet jeśli praca jeszcze się nie zaczęła, obowiązuje 2-tygodniowy okres wypowiedzenia. Pracodawca nie może pociągnąć pracownika do odpowiedzialności za rezygnację, jeśli wypowiedzenie zostało złożone zgodnie z przepisami.
Potrzebujesz pomocy w sprawie umowy o pracę lub masz inne pytania prawne? Skorzystaj z naszej porady online – szybko, wygodnie i bez wychodzenia z domu. Nasi prawnicy odpowiedzą na Twoje pytania i pomogą znaleźć najlepsze rozwiązanie.
1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Marta Handzlik
Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy