Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych
Marta Handzlik • Opublikowane: 2018-04-09
Chciałbym wypowiedzieć umowę o pracę, której jeszcze nie rozpocząłem, ale umowa została już podpisana. Przed dwoma tygodniami zawarłem umowę o pracę na czas określony – do końca roku, czyli 8 miesięcy. W umowie jest zapisane, że rozpocznę pracę pierwszego dnia następnego miesiąca, czyli za 2 tygodnie. Jaki okres wypowiedzenia mnie obowiązuje? Czy są to 2 tygodnie, czy 1 miesiąc? Chcę zrezygnować z podpisanej umowy, ponieważ dostałem lepszą ofertę pracy. Czy pracodawca może pociągnąć mnie do odpowiedzialności za wypowiedzenie umowy?
Bez względu na to, czy wykonywanie pracy już się rozpoczęło, okres wypowiedzenia jest standardowy – wynika z przepisów ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r., poz. 1666; dalej „K.p.”).
Zgodnie z art. 36 K.p. – okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony i umowy o pracę zawartej na czas określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:
1) 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;
2) 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;
3) 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.
Do okresu zatrudnienia wlicza się pracownikowi cały (także poprzedni) okres zatrudnienia u danego pracodawcy.
Jeśli umowa o pracę jest już zawarta, ale wykonywanie pracy jeszcze się nie rozpoczęło i pracownik wcześniej nie był zatrudniony u tego pracodawcy (niekoniecznie bezpośrednio przed tą umową, tylko w ogóle w przeszłości), przyjmuje się, że jego staż jest zerowy, więc pracownika obowiązuje jedynie 2-tygodniowe wypowiedzenie.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »
Zapytaj prawnika
Ostatnio dodane
Kodeks pracy
[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.
[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.