Ile czasu ma pracodawca na wypełnienie i wydanie formularza N-10?

• Autor: Dorota Kriger

Ile czasu ma pracodawca na wypełnienie druku N-10? Potrzebuję go, bo staram się o zasiłek rehabilitacyjny.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Ile czasu ma pracodawca na wypełnienie i wydanie formularza N-10?

W jakim terminie pracodawca powinien wypełnić i przekazać pracownikowi wywiad zawodowy do celów świadczeń z ubezpieczenia społecznego?

Przepisy nie wskazują, w jakim terminie pracodawca powinien wypełnić i przekazać pracownikowi formularz N-10, czyli wywiad zawodowy do celów świadczeń z ubezpieczenia społecznego. Pracodawca wypełnia ten formularz, opisując w nim rodzaj i charakter świadczonej przez pracownika pracy oraz warunki jej wykonywania, uwzględniając czynniki szkodliwe. Informacje te są więc znane i dostępne pracodawcy i nie musi on pozyskiwać ich z innych źródeł, niż własna komórka czy wydział do spraw kadrowych.

Przyjmuje się więc, że dokument powyższy powinien być wypełniony i przekazany pracownikowi bez zbędnej zwłoki. Pracodawca nie może bowiem utrudniać pracownikowi procesu kompletacji dokumentów, niezbędnych do uzyskania świadczeń takich jak świadczenie rehabilitacyjne czy renta.

Pracownik, który nie otrzyma przysługującego mu świadczenia lub otrzyma je w zaniżonej wartości ze względu na odmowę pracodawcy lub jego znaczne przedłużenie terminu wydania odpowiedniego dokumentu niezbędnego do ustalenia prawa do świadczenia, ma prawo ubiegać się o odszkodowanie. Wynika tak z art. 415 Kodeksu cywilnego w związku z art. 300 Kodeksu pracy, zgodnie z którym „kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia”.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Dorota Kriger

Absolwentka kierunku bankowość w Studium Finansów pod patronatem WSB w Poznaniu, licencjat Wydziału Ekonomicznego Akademii Ekonomicznej w Poznaniu w specjalności ekonomika pracy i zarządzanie kadrami. Od 1999 r. zatrudniona na stanowisku specjalisty do spraw administracji i zamówień publicznych, zajmuje się m.in. sprawami pracowniczymi.

 

Współpracuje przy pozyskiwaniu funduszy unijnych na realizację inwestycji i rozwój przedsiębiorczości (ukończone studia podyplomowe na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie „Rozwój regionalny i fundusze strukturalne Unii Europejskiej. Kierowanie projektami”).Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »