• Autor: Marta Handzlik
Jestem nauczycielem (w danej szkole od 1998 r.), a równocześnie pełnię funkcję wicedyrektora szkoły podstawowej (od 2013 r.). Teoretycznie mam nim (zastępcą) być jeszcze dwa lata. Ze względów osobistych rozważam jednak rezygnację z funkcji od września br. W arkuszu organizacyjny na rok szkolny mam przewidziane 8 godzin matematyki. W szkole jest jeszcze czterech matematyków (trzech aktywnie działających w związkach) i każdy ma etat, ale z braku godzin łączony ze świetlicą lub dopełnieniem w innej szkole. Czy w przypadku rezygnacji z funkcji wicedyrektora mogę (mam prawo) liczyć na pełny etat? Czy dyrektor (gmina) jest obowiązany mi go zapewnić? Czy jest jakiś termin, którego powinienem dotrzymać?
Odpowiadając na Pana pytanie, uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 66 ustawy Prawo oświatowe „organ, który powierzył nauczycielowi stanowisko kierownicze w szkole lub placówce, odwołuje nauczyciela ze stanowiska kierowniczego w razie złożenia przez nauczyciela rezygnacji, za trzymiesięcznym wypowiedzeniem”.
Zobacz też: Powierzenie pełnienia obowiązków kierownika wzór
Rezygnacja ta może zostać złożona zarówno w trakcie, jak i z końcem roku szkolnego oraz nie jest uzależniona od treści zatwierdzonego arkusza organizacji szkoły. Wicedyrektor, który zrezygnował w funkcji kierowniczej, po upływie okresu wypowiedzenia będzie kontynuował zatrudnienie na stanowisku nauczyciela. Zobowiązuje to dyrektora szkoły do przydzielenia nauczycielowi godzin zajęć z uczniami w wymiarze zgodnym z wymiarem zatrudnienia. Jeżeli dyrektor nie będzie mógł przydzielić nauczycielowi godzin zajęć zgodnie z wymiarem zatrudnienia określonym w akcie mianowania albo umowie o pracę, będzie miał obowiązek wypłacania wynagrodzenia za przestój.
Brak możliwości dalszego korzystania ze zniżki pensum po upływie wypowiedzenia dotyczącego tylko funkcji kierowniczej nie stanowi podstawy zwolnienia nauczyciela na podstawie art. 20 ust. 1 Karty Nauczyciela. Rezygnacja z funkcji kierowniczej nie stanowi częściowej likwidacji szkoły, zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć. Rezygnacja tylko z funkcji kierowniczej nie jest także równoznaczna z rozwiązaniem stosunku pracy przez nauczyciela.
Katalog zmian organizacyjnych uprawniających do zastosowania art. 20 i art. 22 KN jest zamknięty i nie podlega wykładni rozszerzającej. O zaistnieniu zmian organizacyjnych decydują względy obiektywne dotyczące danej szkoły, a nie decyzja nauczyciela (np. o rezygnacji z funkcji kierowniczej, o wcześniejszym powrocie z wcześniej planowanego dłuższego urlopu itp.). Rezygnacja z funkcji kierowniczej i konieczność dokonania zmiany przydziału godzin nauczycielowi lub także innym nauczycielom w ramach niezmienionej liczby godzin zajęć wynikającej z planu nauczana nie mieści się w ww. katalogu zmian organizacyjnych, uprawniających do zastosowania art. 20 i art. 22 KN.
Słowem – należy Panu zapewnić po okresie wypowiedzenia wymiar godzin zgodny z pensum, a jeśli tych godzin nie będzie – płacić jak za przestój.
Anna – matematyczka z 20-letnim stażem
Anna przez dekadę była wicedyrektorką szkoły podstawowej. Z powodu pogarszającego się stanu zdrowia postanowiła wrócić wyłącznie do nauczania matematyki. Pomimo wcześniejszych obaw, po trzymiesięcznym okresie wypowiedzenia dyrektor zapewnił jej 18 godzin tygodniowo, łącząc zajęcia w kilku klasach oraz przydzielając godziny dodatkowe. Dzięki temu mogła kontynuować pracę w pełnym wymiarze bez konieczności uzupełniania etatu w innej placówce.
Marek – nauczyciel fizyki i informatyk
Marek zrezygnował z funkcji wicedyrektora, chcąc skupić się na pracy dydaktycznej i projektach technologicznych z uczniami. W arkuszu organizacyjnym nie przewidziano dla niego pełnego etatu. Po okresie wypowiedzenia nie udało się jednak zorganizować 18 godzin zajęć – dyrektor nie miał innego wyjścia, jak wypłacać Marekowi wynagrodzenie za przestój, zgodnie z przepisami. Sytuacja ta zmotywowała szkołę do stworzenia innowacyjnych zajęć komputerowych, które w kolejnym semestrze przywróciły pełny etat.
Jolanta – działaczka związkowa i nauczycielka biologii
Po sześciu latach na stanowisku wicedyrektora Jolanta złożyła rezygnację, powołując się na względy rodzinne. Mimo obecności innych nauczycieli biologii w szkole, dyrekcja zapewniła jej pełen etat, częściowo przydzielając godziny z przyrody i edukacji ekologicznej w klasach młodszych. Dzięki elastycznemu podejściu dyrekcji, nie doszło do konfliktów kadrowych ani potrzeby zmian organizacyjnych.
Rezygnacja z funkcji wicedyrektora nie oznacza utraty zatrudnienia ani prawa do pełnego etatu. Nauczyciel, który decyduje się na taki krok, pozostaje pracownikiem szkoły i ma prawo do realizowania zajęć dydaktycznych w wymiarze zgodnym z umową. Jeśli dyrektor nie jest w stanie zapewnić odpowiedniej liczby godzin, zobowiązany jest do wypłaty wynagrodzenia za przestój. Decyzja o rezygnacji nie może być traktowana jako przyczyna organizacyjna uzasadniająca zwolnienie, a nauczyciel nie powinien ponosić negatywnych konsekwencji wynikających z powrotu do wyłącznie dydaktycznej roli.
Potrzebujesz pomocy prawnej w sprawach związanych z pracą w oświacie? Skorzystaj z naszych porad prawnych online – szybko, wygodnie i bez wychodzenia z domu. Odpowiadamy na pytania dotyczące zatrudnienia, organizacji pracy, awansu zawodowego i innych kwestii istotnych dla nauczycieli. Nasi prawnicy specjalizują się w prawie oświatowym i gwarantują rzetelną oraz praktyczną pomoc dostosowaną do Twojej sytuacji.
1. Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela - Dz.U. 1982 nr 3 poz. 19
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Marta Handzlik
Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy