Oskarżenie o kradzież i zwolnienie z pracy

• Autor: Marek Gola

Pracodawca zwolnił mnie po 5 latach pracy na stanowisku sprzedawcy (pełny etat). Zwolnił z dnia na dzień za rzekomą kradzież i wymusił rozwiązanie za porozumieniem stron. Oskarżył mnie dokładnie o kradzież ciastek, były to paczki promocyjne (darmowe) od hurtownika. Napisał w świadectwie, że rozwiązuje umowę z powodu rażącego naruszenia obowiązków pracownika (art. 52 § 1 pkt 1 K.p.). Czy mam szansę wygrać w sądzie pracy i dostać zwykłe świadectwo pracy? Co robić, aby to oskarżenie o kradzież nie wystąpiło w świadectwie pracy?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Oskarżenie o kradzież i zwolnienie z pracy

Wypowiedzenie – rozwiązanie umowy za porozumieniem stron

W pierwszej kolejności należałoby się pochylić nad tym, z czego wynika, że do rozwiązania umowy o pracę doszło za porozumieniem stron. W opisie pisze Pani bowiem, że zdarzenie, które legło u podstaw rozwiązania umowy o pracę, zostało przez Panią wyjaśnione i spowodowało rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. Pisze Pani, że pracodawca wymusił na Pani porozumienie stron. Czy dysponuje Pani jakimkolwiek dowodem na powyższe? Czy ma Pani jakikolwiek dokument, który powyższe by potwierdzał? O ile bowiem nie będzie Pani dysponowała żadnymi dowodem na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, trudno będzie zmienić świadectwo pracy. Niemniej nie pozostaje Pani nic innego jak wystąpić do pracodawcy z żądaniem sprostowania świadectwa pracy poprzez zmianę trybu rozwiązania umowy o pracę z dyscyplinarnego na porozumienie stron.

Zobacz też: Zwolnienie z pracy za pomówienia

Sprostowanie świadectwa pracy z oskarżeniem o kradzież

Pracownik może w ciągu 14 dni od otrzymania świadectwa pracy wystąpić z wnioskiem do pracodawcy o sprostowanie świadectwa pracy. W razie nieuwzględnienia wniosku pracownikowi przysługuje, w ciągu 14 dni od zawiadomienia o odmowie sprostowania świadectwa pracy, prawo wystąpienia z żądaniem jego sprostowania do sądu pracy. W przypadku niezawiadomienia przez pracodawcę o odmowie sprostowania świadectwa pracy, żądanie sprostowania świadectwa pracy wnosi się do sądu pracy.

Rekapitulując, bez względu na to, jakimi dowodami Pani dysponuje, na pewno wystąpiłbym do pracodawcy z żądaniem sprostowania świadectwa pracy. Proszę pamiętać, że 14-dniowy termin jest zawity i jego przywrócenie jest możliwe jedynie w wyjątkowych sytuacjach. 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marek Gola

Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »