Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Oskarżenie o kradzież i zwolnienie z pracy

Marek Gola • Opublikowane: 2021-01-08

Pracodawca zwolnił mnie po 5 latach pracy na stanowisku sprzedawcy (pełny etat). Zwolnił z dnia na dzień za rzekomą kradzież i wymusił rozwiązanie za porozumieniem stron. Oskarżył mnie dokładnie o kradzież ciastek, były to paczki promocyjne (darmowe) od hurtownika. Napisał w świadectwie, że rozwiązuje umowę z powodu rażącego naruszenia obowiązków pracownika (art. 52 § 1 pkt 1 K.p.). Czy mam szansę wygrać w sądzie pracy i dostać zwykłe świadectwo pracy? Co robić, aby to oskarżenie o kradzież nie wystąpiło w świadectwie pracy?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.


Oskarżenie o kradzież i zwolnienie z pracy

Wypowiedzenie – rozwiązanie umowy za porozumieniem stron

W pierwszej kolejności należałoby się pochylić nad tym, z czego wynika, że do rozwiązania umowy o pracę doszło za porozumieniem stron. W opisie pisze Pani bowiem, że zdarzenie, które legło u podstaw rozwiązania umowy o pracę, zostało przez Panią wyjaśnione i spowodowało rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. Pisze Pani, że pracodawca wymusił na Pani porozumienie stron. Czy dysponuje Pani jakimkolwiek dowodem na powyższe? Czy ma Pani jakikolwiek dokument, który powyższe by potwierdzał? O ile bowiem nie będzie Pani dysponowała żadnymi dowodem na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, trudno będzie zmienić świadectwo pracy. Niemniej nie pozostaje Pani nic innego jak wystąpić do pracodawcy z żądaniem sprostowania świadectwa pracy poprzez zmianę trybu rozwiązania umowy o pracę z dyscyplinarnego na porozumienie stron.

Sprostowanie świadectwa pracy z oskarżeniem o kradzież

Pracownik może w ciągu 14 dni od otrzymania świadectwa pracy wystąpić z wnioskiem do pracodawcy o sprostowanie świadectwa pracy. W razie nieuwzględnienia wniosku pracownikowi przysługuje, w ciągu 14 dni od zawiadomienia o odmowie sprostowania świadectwa pracy, prawo wystąpienia z żądaniem jego sprostowania do sądu pracy. W przypadku niezawiadomienia przez pracodawcę o odmowie sprostowania świadectwa pracy, żądanie sprostowania świadectwa pracy wnosi się do sądu pracy.

Rekapitulując, bez względu na to, jakimi dowodami Pani dysponuje, na pewno wystąpiłbym do pracodawcy z żądaniem sprostowania świadectwa pracy. Proszę pamiętać, że 14-dniowy termin jest zawity i jego przywrócenie jest możliwe jedynie w wyjątkowych sytuacjach. 

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z rozwiązaniem umowy?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

Szukamy prawnika »

poduszki dekoracyjne