Konsekwencje nie podpisania aneksu do umowy o pracę?

• Autor: Łukasz Obrał

Wczoraj dostaliśmy aneksy do umów o następującej treści: „(...) Umowa zawarta na czas określony od 2007-12-01: 1. Z dniem 1-05-2009 strony ustalają następujące warunki: miejsce wykonywania pracy: /nazwa ulicy/, /miasto/. 2. Pozostałe warunki umowy o pracę nie ulegają zmianie”. Czy taki aneks może być traktowany jak porozumienie? Co się stanie, jak go nie podpiszę?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Konsekwencje nie podpisania aneksu do umowy o pracę?

Wyznaczenie pracownikowi przez pracodawcę innego miejsca zatrudnienia - aneks do umowy o pracę

Taki aneks do umowy należy traktować jako zmianę warunków pracy za porozumieniem stron. Jednoznacznie na to wskazuje sformułowanie: „z dniem 1-05-2009 strony ustalają następujące warunki (...)”.

Jeżeli nie podpisze Pan aneksu, wówczas warunki umowy pozostaną bez zmian, w tym również miejsce wykonywania pracy.

W Pana sprawie ważne będzie, czy zmiana miejsca pracy jest istotna czy nieistotna. W wyroku z dnia 19 lutego 1976 r. (I PRN 5/76) Sąd Najwyższy stwierdził, że wyznaczenie pracownikowi przez pracodawcę innego miejsca zatrudnienia, przy zachowaniu dotychczasowego rodzaju pracy i wynagrodzenia, mieści się w ramach pracowniczego podporządkowania i nie wymaga wypowiedzenia warunków pracy i płacy, jeżeli szczególne okoliczności nie uzasadniają odmiennej oceny.

Proszę pamiętać, że miejscem pracy jest (zgodnie z orzecznictwem) jednostka przestrzeni, gdzie pracownik stale rozpoczyna i kończy codzienną pracę. Nie jest to zawsze miejsce tożsame z siedzibą pracodawcy.

Zobacz też: Czym skutkuje nie podpisanie aneksu do umowy

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Łukasz Obrał

Mgr prawa, absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Rzeszowskiego. Od 2004 r. zatrudniony w jednostce pomocy społecznej na stanowisku podinspektora prawnika. Zajmuje się udzielaniem porad w zakresie prawa rodzinnego, cywilnego, pracy, karnego, zabezpieczeń społecznych.Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »