Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych
Marta Handzlik • Opublikowane: 2015-06-15
Jestem nauczycielem dyplomowanym. Jednocześnie jestem zatrudniony na cza nieokreślony w dwóch szkołach: w gimnazjum – pełny etat i w szkole podstawowej – 12/18 etatu. Chciałbym skorzystać z urlopu dla podratowania zdrowia z godnie z art. 73 Karty Nauczyciela. Czy taki urlop będzie dotyczył obu szkół jednocześnie? Jeżeli nie, to co mogę lub muszę zrobić w takim przypadku?
Zgodnie z art. 73 ust. 1 ustawy Karta Nauczyciela „nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony, po przepracowaniu co najmniej 7 lat w szkole, dyrektor szkoły udziela urlopu dla poratowania zdrowia, w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia, w wymiarze nieprzekraczającym jednorazowo roku”.
Do okresu siedmioletniej pracy w szkole wlicza się okresy czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby oraz urlopu innego niż wypoczynkowy, trwające łącznie nie dłużej niż 6 miesięcy. W przypadku okresu niezdolności do pracy i urlopu trwających dłużej niż 6 miesięcy wymagany okres pracy przedłuża się o ten okres. Okres siedmioletniej pracy w szkole, uzasadniający prawo do urlopu, powinien przypadać bezpośrednio przed datą rozpoczęcia urlopu dla poratowania zdrowia. Wymóg siedmioletniego okresu pracy w szkole dotyczy udzielenia pierwszego urlopu dla poratowania zdrowia. W okresie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia nauczyciel nie może nawiązać stosunku pracy lub podjąć innej działalności zarobkowej. W przypadku stwierdzenia, że w okresie urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciel podejmuje inny stosunek pracy lub inną działalność zarobkową, dyrektor szkoły odwołuje nauczyciela z urlopu, określając termin, w którym nauczyciel obowiązany jest do powrotu do pracy.
Natomiast zgodnie z art. 68 KN nauczyciel może otrzymać urlop bezpłatny z innych ważnych przyczyn.
W takiej sytuacji w drugiej szkole nie spełnia Pan warunków do otrzymania urlopu dla poratowania zdrowia, a więc powinien Pan wystąpić do dyrektora z wnioskiem o udzielenie na ten okres urlopu bezpłatnego. Nie ma bowiem możliwości, aby nauczyciel przebywający na urlopie dla poratowania zdrowia w jednej szkole pracował w tym czasie w innej szkole.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »
Zapytaj prawnika
Ostatnio dodane
Kodeks pracy
[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.
[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.