Podsłuch na laptopie służbowym

• Autor: Marta Handzlik

Czy pracodawca może mieć podsłuch w laptopie służbowym bez poinformowania pracownika o tym? Jeśli tak, to co może się stać, jeżeli dojdzie do nagrań, w których pracownik krzyczy lub używa niecenzuralnych słów?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Podsłuch na laptopie służbowym

Niedozwolony podsłuch na laptopie służbowym

Odpowiadając na Pana pytanie, uprzejmie informuję, że nie ma przepisu prawnego, który pozwalałby pracodawcy na podsłuchiwanie pracownika w czasie pracy (czy to przez telefon, czy przez komputer, czy też poprzez posłuch zamontowany w miejscu pracy). Takie działanie jest niedozwolone. 

Zgodnie z art. 267 § 2 Kodeksu karnego „kto w celu uzyskania informacji, do której nie jest uprawniony, zakłada lub posługuje się urządzeniem podsłuchowym, wizualnym albo innym urządzeniem specjalnym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch”.

Tajemnica komunikowania się

Każdy rodzaj podsłuchu jest więc naruszeniem tajemnicy komunikowania się, a Konstytucja RP przyznaje prawo do tajemnicy komunikowania się oraz ochrony prywatności. 

Podsłuch a ujawnienie przestępstwa lub sprawcy

Podsłuch jest możliwy jedynie w dwóch przypadkach:

  1. gdy pracodawca podejrzewa pracownika o popełnienie poważnego przestępstwa,
  2. w związku z podjęciem czynności zmierzających do sprawdzenia uzyskanych wcześniej wiarygodnych informacji o przestępstwie oraz ustalenia sprawców i uzyskania dowodów.

W takim przypadku można zastosować podsłuch, ale tylko czasowo – na okres działań zmierzających do ujawnienia przestępstwa lub jego sprawcy. Podsłuch będzie także dopuszczalny w sytuacji gdy pracownik wyrazi na niego zgodę.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »