Ciąża po zasiłku rehabilitacyjnym

• Autor: Marta Handzlik

Od maja 2015 roku do grudnia byłam na L4(zasiłek chorobowy), został wykorzystany maksymalnie, tj. 182 dni. Później złożyłam wniosek do ZUS-u o zasiłek rehabilitacyjny (otrzymałam i do dnia 27 listopada 2016 mam zasiłek), który został całkowicie wyczerpany, czyli było to 12 miesięcy. Obecnie jestem w ciąży i mam wskazania do zwolnienia lekarskiego. Czy po skończeniu zasiłku rehabilitacyjnego mogę od razu wręczyć pracodawcy L4? Czy mogę również od razu pójść na urlop wypoczynkowy (mam niewykorzystany z 2015 i 2016 roku). Wcześniejsze zwolnienie i zasiłek rehabilitacyjny był na całkiem inną chorobę. Co mam w takim przypadku zrobić? Czy mogę zostać zwolniona z pracy?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Ciąża po zasiłku rehabilitacyjnym

Sumowanie okresów niezdolności do pracy

Zgodnie z przepisami sumować należy:

  1. Wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy, pomiędzy którymi nie było przerwy. W tym wypadku pod uwagę bierzemy  łączny okres zwolnień lekarskich bez względu na to, jaka była przyczyna poszczególnych okresów niezdolności do pracy, jeśli między jedną a drugą chorobą nie było przerwy.
  2. Okresy poprzedniej niezdolności do pracy, spowodowanej tą samą chorobą – w tym wypadku tylko wtedy, gdy przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni.

Tak więc nie może Pani po zakończeniu świadczenia rehabilitacyjnego od razu przedstawić zwolnienia lekarskiego, bo wyczerpała Pani cały okres zasiłkowy i zwolnienie to byłoby bezpłatne. Musi Pani zrobić przynajmniej jednodniową przerwę. Co do zasady może Pani także wykorzystać urlop wypoczynkowy i po nim przedstawić zwolnienie lekarskie z tytułu ciąży.

Z uwagi na to, że jest Pani w ciąży, pracodawca nie może skorzystać z uprawnienia do rozwiązania stosunku pracy z powodu długiej choroby.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Przykłady

Anna w 2015 roku wyczerpała maksymalny okres zasiłku chorobowego, a następnie przez rok korzystała z zasiłku rehabilitacyjnego z powodu poważnej kontuzji kręgosłupa. Po jego zakończeniu zaszła w ciążę i chciała od razu przedstawić L4. Niestety musiała zrobić co najmniej jednodniową przerwę, więc najpierw skorzystała z zaległego urlopu wypoczynkowego z poprzednich lat. Dopiero po nim przedłożyła zwolnienie ciążowe.

 

Magda przeszła długie leczenie onkologiczne, a po 182 dniach zasiłku chorobowego otrzymała zasiłek rehabilitacyjny, który trwał pełny rok. Po zakończeniu tego okresu planowała wrócić do pracy, ale okazało się, że jest w ciąży i lekarz wystawił jej zwolnienie. Dzięki jednodniowej przerwie pomiędzy końcem zasiłku a nowym L4 mogła otrzymać zasiłek chorobowy w ciąży, ponieważ ciąża była nową jednostką chorobową.

 

Karolina miała długotrwałą depresję, przez co korzystała zarówno z L4, jak i zasiłku rehabilitacyjnego. Po roku terapii i odpoczynku zaszła w ciążę. Obawiała się, że pracodawca ją zwolni po tak długiej nieobecności. Dowiedziała się jednak, że jako kobieta w ciąży podlega szczególnej ochronie i nie może zostać zwolniona. Skorzystała z urlopu wypoczynkowego i po nim przeszła na zwolnienie lekarskie.

Podsumowanie

Po zakończeniu okresu pobierania zasiłku rehabilitacyjnego nie można od razu przejść na zwolnienie lekarskie, ponieważ wcześniej został wyczerpany pełny okres zasiłkowy. Konieczna jest co najmniej jednodniowa przerwa, aby rozpocząć nowy okres zasiłkowy. Dobrym rozwiązaniem może być wykorzystanie zaległego urlopu wypoczynkowego, po którym można przedłożyć nowe L4 związane z ciążą. Warto pamiętać, że kobieta w ciąży objęta jest szczególną ochroną i pracodawca nie może rozwiązać z nią umowy z powodu wcześniejszej długotrwałej nieobecności.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz indywidualnej porady prawnej w podobnej sprawie? Skorzystaj z naszej pomocy online – szybko, wygodnie i bez wychodzenia z domu. Doświadczony prawnik przeanalizuje Twoją sytuację i udzieli konkretnej, dopasowanej odpowiedzi. Wejdź na eporady24.pl i zadaj pytanie – jesteśmy tu, by Ci pomóc.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - Dz.U. 1999 nr 60 poz. 636

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info