Pensum nauczyciela a uczestnictwo w szkoleniach poza godzinami pracy

• Autor: Marta Handzlik

Pracuję na podstawie Karty Nauczyciela w publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej. Czy dyrektor ma prawo żądać ode mnie odpracowania godzin pracy, w których zorganizował szkolenie dla pracowników placówki? W dniu szkolenia pracuję w godzinach 14.00-19.00, natomiast szkolenie odbywa się w godzinach 13.00-20.00. Drugie pytanie dotyczy pracowników, którzy mają w tym dniu pracę w godzinach przedpołudniowych 8.00-13.00. Dyrektor zarządził, iż te osoby mają być w pracy od 8.00 i na szkoleniu do 20.00. Czy tak może nakazać dyrektor?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Pensum nauczyciela a uczestnictwo w szkoleniach poza godzinami pracy

Czy pracownicy zatrudnieni na podstawie Karty Nauczyciela mogą pracować więcej niż 8 godzin dziennie?

Zgodnie z art. 42 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2016 r. poz. 1379, z późn. zm.) – czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekraczać 40 godzin na tydzień.

W ramach czasu pracy, o którym mowa wyżej, oraz ustalonego wynagrodzenia nauczyciel obowiązany jest realizować:

1) zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, prowadzone bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz, w wymiarze pensum;

2) inne zajęcia i czynności wynikające z zadań statutowych szkoły, w tym zajęcia opiekuńcze i wychowawcze uwzględniające potrzeby i zainteresowania uczniów;

3) zajęcia i czynności związane z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem i doskonaleniem zawodowym.

Co do zasady, ewidencję godzin pracy można prowadzić jedynie w odniesieniu do godzin pensum – wszystkie pozostałe zajęcia nie są rozliczane. Czas pracy nauczycieli zatrudnionych na podstawie KN nie może przekraczać 40 godzin w tygodniu, przy czym warto zauważyć, że odmiennie od rozwiązań przewidzianych w Kodeksie pracy nie ma tutaj ograniczenia do 8 godzin dziennie. Oznacza to, że pracownicy zatrudnieni na podstawie Karty Nauczyciela mogą pracować więcej niż 8 godzin dziennie, byleby nie przekroczyli 40 godzin w tygodniu.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Jak rozliczyć godziny uczestnictwa nauczyciela w szkoleniu?

Biorąc zaś pod uwagę, że rozliczani są tylko z pensum (i tego ewentualnego szkolenia) – przyjmuje się, że nie przekraczają tygodniowej normy czasu pracy.

Dlatego dyrektor może zobowiązać pracowników, aby rano pracowali według pensum, a po południu brali udział w szkoleniu, byleby taka sytuacja nie powtarzała się każdego dnia tygodnia.

Przepisy nie nakazują odrabiania godzin zajęć, które nie odbyły się z powodu usprawiedliwionej nieobecności nauczyciela. Dlatego w mojej opinii dyrektor – wyznaczając termin szkolenia tak, że nauczyciel nie może w tym czasie realizować swoich zajęć – nie może zmusić nauczyciela do odrobienia tych zajęć.

Trzeba pamiętać o tym, że Kodeks pracy nie jest aktem nadrzędnym. Jest aktem na równi z Kartą Nauczyciela i może być stosowany tylko wtedy, gdy regulacje z KN nie są wystarczające. A w tym przypadku są. Ustawodawca nie chciał regulować, że nauczyciel ma pracować przeciętnie 8 godzin dziennie, bo wówczas Państwo musieliby przebywać w zakładzie pracy codziennie nie tylko na czas zajęć z pensum, ale od na przykład 8.00-18.00, a takie rozwiązanie nie zostało przez ustawodawcę przyjęte. Znaczenie ma więc jedynie to, że w tygodniu nie możecie Państwo pracować więcej niż 40 godzin, ale poza pensum pracodawca Was nie rozlicza.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Nauczycielka pracująca popołudniami (14.00–19.00) została wezwana na szkolenie trwające od 13.00 do 20.00. Uczestniczyła w nim kosztem swoich zajęć, których nie mogła poprowadzić. Dyrektor nakazał jej ich odrobienie w innym terminie. Odmówiła, powołując się na Karty Nauczyciela – i słusznie.

 

Psycholog z poradni miał zaplanowaną pracę od 8.00 do 13.00. Dyrektor zarządził udział w szkoleniu aż do 20.00 tego samego dnia. Łącznie 12 godzin. Pracownik wskazał, że taki dzień pracy jest dopuszczalny, ale tylko incydentalnie, jeśli tygodniowa norma 40 godzin nie zostanie przekroczona.

 

Pedagog pracujący na pół etatu miał w danym tygodniu łącznie 20 godzin pracy. Jednego dnia uczestniczył w całodziennym szkoleniu, które przekroczyło jego zwyczajowy czas pracy. Ponieważ w skali tygodnia nie przekroczył przydzielonego limitu, nie było podstaw do dodatkowego rozliczania ani rekompensaty.

Podsumowanie

Nauczyciele zatrudnieni na podstawie Karty Nauczyciela mogą pracować więcej niż 8 godzin dziennie, o ile w tygodniu nie przekraczają 40 godzin. Dyrektor ma prawo zobowiązać pracowników do udziału w szkoleniu poza ich zwykłymi godzinami pracy, jednak nie może żądać odpracowania zajęć, które nie odbyły się z jego inicjatywy. Kluczowe jest to, że ewidencjonowaniu podlegają wyłącznie godziny pensum, a pozostałe czynności nie są rozliczane godzinowo.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz indywidualnej porady prawnej dotyczącej Twojej sytuacji zawodowej? Skontaktuj się z nami online – szybko, wygodnie i bez wychodzenia z domu. Odpowiadamy na pytania związane z Kartą Nauczyciela, prawem pracy i obowiązkami pracodawcy.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela - Dz.U. 1982 nr 3 poz. 19

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info