• Autor: Marta Handzlik
Pracuję na podstawie Karty Nauczyciela w publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej. Czy dyrektor ma prawo żądać ode mnie odpracowania godzin pracy, w których zorganizował szkolenie dla pracowników placówki? W dniu szkolenia pracuję w godzinach 14.00-19.00, natomiast szkolenie odbywa się w godzinach 13.00-20.00. Drugie pytanie dotyczy pracowników, którzy mają w tym dniu pracę w godzinach przedpołudniowych 8.00-13.00. Dyrektor zarządził, iż te osoby mają być w pracy od 8.00 i na szkoleniu do 20.00. Czy tak może nakazać dyrektor?
Zgodnie z art. 42 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2016 r. poz. 1379, z późn. zm.) – czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekraczać 40 godzin na tydzień.
W ramach czasu pracy, o którym mowa wyżej, oraz ustalonego wynagrodzenia nauczyciel obowiązany jest realizować:
1) zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, prowadzone bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz, w wymiarze pensum;
2) inne zajęcia i czynności wynikające z zadań statutowych szkoły, w tym zajęcia opiekuńcze i wychowawcze uwzględniające potrzeby i zainteresowania uczniów;
3) zajęcia i czynności związane z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem i doskonaleniem zawodowym.
Co do zasady, ewidencję godzin pracy można prowadzić jedynie w odniesieniu do godzin pensum – wszystkie pozostałe zajęcia nie są rozliczane. Czas pracy nauczycieli zatrudnionych na podstawie KN nie może przekraczać 40 godzin w tygodniu, przy czym warto zauważyć, że odmiennie od rozwiązań przewidzianych w Kodeksie pracy nie ma tutaj ograniczenia do 8 godzin dziennie. Oznacza to, że pracownicy zatrudnieni na podstawie Karty Nauczyciela mogą pracować więcej niż 8 godzin dziennie, byleby nie przekroczyli 40 godzin w tygodniu.
Biorąc zaś pod uwagę, że rozliczani są tylko z pensum (i tego ewentualnego szkolenia) – przyjmuje się, że nie przekraczają tygodniowej normy czasu pracy.
Dlatego dyrektor może zobowiązać pracowników, aby rano pracowali według pensum, a po południu brali udział w szkoleniu, byleby taka sytuacja nie powtarzała się każdego dnia tygodnia.
Przepisy nie nakazują odrabiania godzin zajęć, które nie odbyły się z powodu usprawiedliwionej nieobecności nauczyciela. Dlatego w mojej opinii dyrektor – wyznaczając termin szkolenia tak, że nauczyciel nie może w tym czasie realizować swoich zajęć – nie może zmusić nauczyciela do odrobienia tych zajęć.
Trzeba pamiętać o tym, że Kodeks pracy nie jest aktem nadrzędnym. Jest aktem na równi z Kartą Nauczyciela i może być stosowany tylko wtedy, gdy regulacje z KN nie są wystarczające. A w tym przypadku są. Ustawodawca nie chciał regulować, że nauczyciel ma pracować przeciętnie 8 godzin dziennie, bo wówczas Państwo musieliby przebywać w zakładzie pracy codziennie nie tylko na czas zajęć z pensum, ale od na przykład 8.00-18.00, a takie rozwiązanie nie zostało przez ustawodawcę przyjęte. Znaczenie ma więc jedynie to, że w tygodniu nie możecie Państwo pracować więcej niż 40 godzin, ale poza pensum pracodawca Was nie rozlicza.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Marta Handzlik
Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy