Kategoria: Karta Nauczyciela

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Pensum nauczyciela a uczestnictwo w szkoleniach poza godzinami pracy

Marta Handzlik • Opublikowane: 2018-04-13

Pracuję na podstawie Karty Nauczyciela w publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej. Czy dyrektor ma prawo żądać ode mnie odpracowania godzin pracy, w których zorganizował szkolenie dla pracowników placówki? W dniu szkolenia pracuję w godzinach 14.00-19.00, natomiast szkolenie odbywa się w godzinach 13.00-20.00. Drugie pytanie dotyczy pracowników, którzy mają w tym dniu pracę w godzinach przedpołudniowych 8.00-13.00. Dyrektor zarządził, iż te osoby mają być w pracy od 8.00 i na szkoleniu do 20.00. Czy tak może nakazać dyrektor?

»Wybrane opinie klientów

Odpowiedź uzyskana szybko. W pełni profesjonalnie nakreślone możliwości rozwiązania problemu ,może niekoniecznie po mojej myśli( co też zostało ujęte w odpowiedzi )wiadomo każda sprawa ma swoje oblicze ,ale mimo to polecam. Warto mieć świadomość ,że można z kanapy zasięgnąć porad fachowców.
Alina
Super serwis, super kontakt, szybkie rzeczowe odpowiedzi za nie wielkie pieniądze (do kolejnych klientów serwisu:proszę się nie bać..za jakieś 100 zł z hakiem... można przyjacielsko porozmawiać przez kilka tygodni jak przy dobrej kawie i ciachu...zresztą często ją popijam pisząc do Pana Mecenasa...nie wiem jak Pan po drugiej stronie :)Każde moje pytanie...nie zostało bez odpowiedzi....chociaż poruszałam się jak \"dziecko we mgle\" gubiąc się i powracając do sprawy z uporem maniaka zadając nie raz oczywiste pytania. Dziękuję za zrozumienie i pomoc....za wyzwolenie mnie ze stresu, który przez moją niepewność mnie zjadał. Będę polecała ten portal wszystkim, którzy będą potrzebować porady prawnej, a i ja w razie potrzeby ..skorzystam powtórnie (obym nie musiała :) )...licho nie śpi . Pozdrawiam serdecznie Pana Marka G. oraz cały Zacny Zespół
Izabela
Fakt,że aby uzyskać poradę,nie muszę szukać żadnej kancelarii,umawiać terminów i jechać na spotkanie. Pani Mecenas Marta Handzlik - Rosuł odpowiedziała wyczerpująco na moje pytania ( w tym również na pytania dodatkowe), podając na poparcie swoich wypowiedzi odpowiednie przepisy z Karty Nauczyciela. Dowiedziałam się jak rozwiązać mój problem,jakie mam prawa i obowiązki,a wszystko za dosyć przystępną cenę. W dodatku czas oczekiwania na porady był bardzo krótki,a to ważne,bo zależało mi na czasie
Agnieszka, 47 lat, nauczyciel
Pani prawnik bardzo rzeczowo opisała mozliwości i zagrożenia. Podała na co będzie zwracał uwagę sąd.Odpowiadała na pytania dodatkowe, które zawsze powstaja w głowie laika w sprawach prawnych. Dzieki tej odpowiedzi uważam, że jeśli wspóllokatorka nie zechce się dalej porozumieć, to wystąpię na drogę sądową.
Krzysiek
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Łączę pozdrowienia dla całego zespołu.
Mirka

Zgodnie z art. 42 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2016 r. poz. 1379, z późn. zm.) – czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekraczać 40 godzin na tydzień.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

W ramach czasu pracy, o którym mowa wyżej, oraz ustalonego wynagrodzenia nauczyciel obowiązany jest realizować:

1) zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, prowadzone bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz, w wymiarze pensum;

2) inne zajęcia i czynności wynikające z zadań statutowych szkoły, w tym zajęcia opiekuńcze i wychowawcze uwzględniające potrzeby i zainteresowania uczniów;

3) zajęcia i czynności związane z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem i doskonaleniem zawodowym.

Co do zasady, ewidencję godzin pracy można prowadzić jedynie w odniesieniu do godzin pensum – wszystkie pozostałe zajęcia nie są rozliczane. Czas pracy nauczycieli zatrudnionych na podstawie KN nie może przekraczać 40 godzin w tygodniu, przy czym warto zauważyć, że odmiennie od rozwiązań przewidzianych w Kodeksie pracy nie ma tutaj ograniczenia do 8 godzin dziennie. Oznacza to, że pracownicy zatrudnieni na podstawie Karty Nauczyciela mogą pracować więcej niż 8 godzin dziennie, byleby nie przekroczyli 40 godzin w tygodniu.

Biorąc zaś pod uwagę, że rozliczani są tylko z pensum (i tego ewentualnego szkolenia) – przyjmuje się, że nie przekraczają tygodniowej normy czasu pracy.

Dlatego dyrektor może zobowiązać pracowników, aby rano pracowali według pensum, a po południu brali udział w szkoleniu, byleby taka sytuacja nie powtarzała się każdego dnia tygodnia.

Przepisy nie nakazują odrabiania godzin zajęć, które nie odbyły się z powodu usprawiedliwionej nieobecności nauczyciela. Dlatego w mojej opinii dyrektor – wyznaczając termin szkolenia tak, że nauczyciel nie może w tym czasie realizować swoich zajęć – nie może zmusić nauczyciela do odrobienia tych zajęć.

Trzeba pamiętać o tym, że Kodeks pracy nie jest aktem nadrzędnym. Jest aktem na równi z Kartą Nauczyciela i może być stosowany tylko wtedy, gdy regulacje z KN nie są wystarczające. A w tym przypadku są. Ustawodawca nie chciał regulować, że nauczyciel ma pracować przeciętnie 8 godzin dziennie, bo wówczas Państwo musieliby przebywać w zakładzie pracy codziennie nie tylko na czas zajęć z pensum, ale od na przykład 8.00-18.00, a takie rozwiązanie nie zostało przez ustawodawcę przyjęte. Znaczenie ma więc jedynie to, że w tygodniu nie możecie Państwo pracować więcej niż 40 godzin, ale poza pensum pracodawca Was nie rozlicza.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z kartą nauczyciela?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »