Za późne złożenie wniosku o urlop macierzyński

• Autor: Marta Handzlik

Złożyłam wniosek o przyznanie dodatkowego urlopu macierzyńskiego (a co za tym idzie – urlopu rodzicielskiego) o jeden dzień za późno. ZUS odmówił przyznania urlopu. Sprawa trafiła do sądu pracy, gdzie została oddalona. Co jeszcze mogę zrobić?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Odpowiadając na Pani pytanie, uprzejmie informuję, że wprowadzająca urlop rodzicielski ustawa z dnia 28 maja 2013 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, zwana dalej ustawą nowelizującą, weszła w życie 17 czerwca 2013 r.

Z prawa do tego urlopu i/ lub zasiłku za okres tego urlopu będą zatem mogli skorzystać ubezpieczeni rodzice dzieci urodzonych lub przyjętych na wychowanie począwszy od tego dnia, ale nie tylko. Przewidziany on został także dla ubezpieczonych:

  • korzystających w dniu 17 czerwca 2013 r. z podstawowego lub dodatkowego urlopu macierzyńskiego (na warunkach urlopu macierzyńskiego),
  • którzy zakończyli korzystanie z wymienionych urlopów przed 17 czerwca 2013 r., ale ich dzieci urodziły się lub zostały przyjęte na wychowanie po 31 grudnia 2012 r.

Jedną z podstawowych zasad jest, aby poszczególne urlopy, tj. podstawowy, dodatkowy (wydłużony za sprawą ustawy nowelizującej) i rodzicielski następowały bezpośrednio jeden po drugim, bez dnia przerwy.

Dodatkowy urlop macierzyński (na warunkach urlopu macierzyńskiego) oraz urlop rodzicielski przyznawane są na wniosek ubezpieczonego, złożony w odpowiednim terminie, nie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu (przypomnijmy, iż przed zmianą przepisów termin ten wynosił 7 dni), przy czym nie później niż w ostatnim dniu korzystania z wcześniejszego urlopu.

Opóźnienie skutkuje powstaniem przerwy, a tym samym odmową udzielenia danego urlopu oraz przyznania zasiłku macierzyńskiego.

Osoby, które spóźnią się ze złożeniem wniosku o przyznanie urlopu macierzyńskiego w ustawowym terminie, mogą liczyć na jego przywrócenie, jeżeli uprawdopodobnią, że opóźnienie w złożeniu wniosku wynikło z przyczyn od nich niezależnych.

Jednakże, jeśli sprawa została negatywnie rozpatrzona przez sąd pierwszej instancji, obawiam się, że szanse na wygranie sprawy w drugiej instancji są minimalne, o ile nie znikome.

W razie jakichkolwiek wątpliwości chętnie odpowiem na Pani pytania dodatkowe związane z pytaniem głównym.

*Stan prawny z dnia 3.09.2013 r.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »