Podpisanie umowy w trakcie zwolnienia lekarskiego

• Autor: Marta Handzlik

Rozpocząłem pracę na umowę na 3-miesięczny okres próbny. Niestety złamałem nogę i dostałem zwolnienie lekarskie na 4 miesiące. Moja umowa wygaśnie więc w trakcie zwolnienia. Czy firma może legalnie podpisać ze mną kolejną umowę w trakcie zwolnienia lekarskiego?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Podpisanie umowy w trakcie zwolnienia lekarskiego

Czy w czasie L4 można podpisać umowę o pracę?

Odpowiadając na Pana pytanie uprzejmie informuję, że jeśli tylko pracodawca wyrazi taką wolę, a Pan będzie chciał zawrzeć kolejną umowę o pracę nic nie stoi na przeszkodzie, aby umowę taką zawrzeć nawet w czasie, gdy przebywa Pan na zwolnieniu lekarskim z powodu choroby.

Zgodnie z art. 26 ustawy z dnia 6 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn. Dz. U. z 2014 r., poz. 1502) stosunek pracy nawiązuje się w terminie określonym w umowie jako dzień rozpoczęcia pracy, a jeżeli terminu tego nie określono – w dniu zawarcia umowy.

Z powyższego wynika, że ważna jest jedynie data albo zawarcia umowy, albo wskazana jako dzień rozpoczęcia pracy. Nie ma znaczenia, czy pracownik faktycznie do pracy przystąpi, czy też nie.

Stawienie się u pracodawcy w celu podpisania umowy o pracę w czasie zwolnienia lekarskiego

Jedynym problemem może tutaj być Pana zwolnienie. Jeśli wynika z niego, że musi Pan leżeć, to teoretycznie stawienie się w siedzibie pracodawcy w celu podpisania umowy mogłoby Pana narazić na utratę zasiłku. Jednak nie sądzę, aby do tego doszło, zwłaszcza w kontekście tego, że prawdopodobnie nie ma Pan takiej adnotacji na zwolnieniu, umowę o pracę można przesłać mailem, albo u Pana może się zjawić przedstawiciel pracodawcy.

Podsumowując – jeśli taka jest wola stron nic nie stoi na przeszkodzie, aby zawarto z Panem umowę w czasie, gdy nadal przebywa Pan na zwolnieniu lekarskim.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »