Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podpisanie umowy w trakcie zwolnienia lekarskiego

Marta Handzlik • Opublikowane: 2018-01-26

Rozpocząłem pracę na umowę na 3-miesięczny okres próbny. Niestety złamałem nogę i dostałem zwolnienie lekarskie na 4 miesiące. Moja umowa wygaśnie więc w trakcie zwolnienia. Czy firma może legalnie podpisać ze mną kolejną umowę w trakcie zwolnienia lekarskiego?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podpisanie umowy w trakcie zwolnienia lekarskiego

Odpowiadając na Pana pytanie uprzejmie informuję, że jeśli tylko pracodawca wyrazi taką wolę, a Pan będzie chciał zawrzeć kolejną umowę o pracę nic nie stoi na przeszkodzie, aby umowę taką zawrzeć nawet w czasie, gdy przebywa Pan na zwolnieniu lekarskim z powodu choroby.

Zgodnie z art. 26 ustawy z dnia 6 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn. Dz. U. z 2014 r., poz. 1502) stosunek pracy nawiązuje się w terminie określonym w umowie jako dzień rozpoczęcia pracy, a jeżeli terminu tego nie określono – w dniu zawarcia umowy.

Z powyższego wynika, że ważna jest jedynie data albo zawarcia umowy, albo wskazana jako dzień rozpoczęcia pracy. Nie ma znaczenia, czy pracownik faktycznie do pracy przystąpi, czy też nie.

Jedynym problemem może tutaj być Pana zwolnienie. Jeśli wynika z niego, że musi Pan leżeć, to teoretycznie stawienie się w siedzibie pracodawcy w celu podpisania umowy mogłoby Pana narazić na utratę zasiłku. Jednak nie sądzę, aby do tego doszło, zwłaszcza w kontekście tego, że prawdopodobnie nie ma Pan takiej adnotacji na zwolnieniu, umowę o pracę można przesłać mailem, albo u Pana może się zjawić przedstawiciel pracodawcy.

Podsumowując – jeśli taka jest wola stron nic nie stoi na przeszkodzie, aby zawarto z Panem umowę w czasie, gdy nadal przebywa Pan na zwolnieniu lekarskim.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Podobne materiały

Umowa o pracę a umowa-zlecenie ? ciąża

Jestem w 18 tygodniu ciąży. Pracuję na podstawie umowy o pracę i w drugim zakładzie na podstawie umowy-zlecenia (opłacana jest składka chorobowa). Czy po...

 

Sumowanie okresów zatrudnienia a umowa na czas nieokreślony

Czy sumują się okresy zatrudnienia? Mam taką sytuację, że u obecnego pracodawcy pracowałem w latach 2007 do 2009. Teraz powróciłem do tego byłego...

 

Brak umowy o pracę z powodu opóźnienia badań

Brak umowy o pracę z powodu opóźnienia badań

Miesiąc temu miałem dostać umowę o pracę, ale dostałem zlecenie, bo nie dostarczyłem badań na czas. Pracowałem tam już wcześniej przez kilka...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Szukamy ambitnego prawnika » Zadaj pytanie »