• Autor: Marta Handzlik
Rozpocząłem pracę na umowę na 3-miesięczny okres próbny. Niestety złamałem nogę i dostałem zwolnienie lekarskie na 4 miesiące. Moja umowa wygaśnie więc w trakcie zwolnienia. Czy firma może legalnie podpisać ze mną kolejną umowę w trakcie zwolnienia lekarskiego?
Odpowiadając na Pana pytanie uprzejmie informuję, że jeśli tylko pracodawca wyrazi taką wolę, a Pan będzie chciał zawrzeć kolejną umowę o pracę nic nie stoi na przeszkodzie, aby umowę taką zawrzeć nawet w czasie, gdy przebywa Pan na zwolnieniu lekarskim z powodu choroby.
Zgodnie z art. 26 ustawy z dnia 6 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn. Dz. U. z 2014 r., poz. 1502) stosunek pracy nawiązuje się w terminie określonym w umowie jako dzień rozpoczęcia pracy, a jeżeli terminu tego nie określono – w dniu zawarcia umowy.
Z powyższego wynika, że ważna jest jedynie data albo zawarcia umowy, albo wskazana jako dzień rozpoczęcia pracy. Nie ma znaczenia, czy pracownik faktycznie do pracy przystąpi, czy też nie.
Jedynym problemem może tutaj być Pana zwolnienie. Jeśli wynika z niego, że musi Pan leżeć, to teoretycznie stawienie się w siedzibie pracodawcy w celu podpisania umowy mogłoby Pana narazić na utratę zasiłku. Jednak nie sądzę, aby do tego doszło, zwłaszcza w kontekście tego, że prawdopodobnie nie ma Pan takiej adnotacji na zwolnieniu, umowę o pracę można przesłać mailem, albo u Pana może się zjawić przedstawiciel pracodawcy.
Podsumowując – jeśli taka jest wola stron nic nie stoi na przeszkodzie, aby zawarto z Panem umowę w czasie, gdy nadal przebywa Pan na zwolnieniu lekarskim.
Podpisanie nowej umowy o pracę w czasie zwolnienia lekarskiego jest całkowicie legalne, o ile obie strony wyrażą na to zgodę. Przepisy nie zabraniają zawierania umów w trakcie L4, a samo podpisanie dokumentów może odbyć się zdalnie lub przez pełnomocnika. Kluczowe jest, by forma podpisania nie kolidowała z zaleceniami lekarskimi, zwłaszcza w przypadku zwolnień „leżących”.
Potrzebujesz porady prawnej? Skontaktuj się z nami online – szybko, wygodnie i bez wychodzenia z domu. Oferujemy profesjonalne wsparcie w sprawach z zakresu prawa pracy i nie tylko. Napisz do nas, a prawnik odpowie na Twoje pytania i pomoże znaleźć najlepsze rozwiązanie.
1.Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Marta Handzlik
Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy