Kategoria: Rozwiązanie umowy przez pracodawcę

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podpisanie umowy o pracę w czasie ciąży - czy umowa jest ważna?

Marta Handzlik • Opublikowane: 2019-01-25

W dniu 30 lipca 2015 r. otrzymałam wypowiedzenie ze skutkiem na 30.10.2015 r. W okresie wypowiedzenia dowiedziałam się, że jestem w ciąży i aktualnie przebywam na zwolnieniu lekarskim. W międzyczasie znalazłam pracę i w dniu 28 września 2015 r. podpisałam umowę o pracę na czas nieokreślony, którą podejmuję z dniem 1 listopada 2015 r. Trochę to niezręczna sytuacja, bo wcale nie mam pewności, że w dniu 1 listopada nie będę dalej na zwolnieniu lekarskim i może się zdarzyć, że do pracy nie pójdę. Czy to oznacza, że zawarta przeze mnie umowa jest nieważna? A może nowy pracodawca, gdy dowie się, że jestem w ciąży, umowę mi wypowie? Czy w tej sytuacji zostanę pozbawiona zasiłku chorobowego i stanę się osoba bezrobotną pozbawioną w przyszłości jakichkolwiek świadczeń, w tym zasiłku macierzyńskiego?

»Wybrane opinie klientów

Odpowiedź uzyskana szybko. W pełni profesjonalnie nakreślone możliwości rozwiązania problemu ,może niekoniecznie po mojej myśli( co też zostało ujęte w odpowiedzi )wiadomo każda sprawa ma swoje oblicze ,ale mimo to polecam. Warto mieć świadomość ,że można z kanapy zasięgnąć porad fachowców.
Alina
Super serwis, super kontakt, szybkie rzeczowe odpowiedzi za nie wielkie pieniądze (do kolejnych klientów serwisu:proszę się nie bać..za jakieś 100 zł z hakiem... można przyjacielsko porozmawiać przez kilka tygodni jak przy dobrej kawie i ciachu...zresztą często ją popijam pisząc do Pana Mecenasa...nie wiem jak Pan po drugiej stronie :)Każde moje pytanie...nie zostało bez odpowiedzi....chociaż poruszałam się jak \"dziecko we mgle\" gubiąc się i powracając do sprawy z uporem maniaka zadając nie raz oczywiste pytania. Dziękuję za zrozumienie i pomoc....za wyzwolenie mnie ze stresu, który przez moją niepewność mnie zjadał. Będę polecała ten portal wszystkim, którzy będą potrzebować porady prawnej, a i ja w razie potrzeby ..skorzystam powtórnie (obym nie musiała :) )...licho nie śpi . Pozdrawiam serdecznie Pana Marka G. oraz cały Zacny Zespół
Izabela
Fakt,że aby uzyskać poradę,nie muszę szukać żadnej kancelarii,umawiać terminów i jechać na spotkanie. Pani Mecenas Marta Handzlik - Rosuł odpowiedziała wyczerpująco na moje pytania ( w tym również na pytania dodatkowe), podając na poparcie swoich wypowiedzi odpowiednie przepisy z Karty Nauczyciela. Dowiedziałam się jak rozwiązać mój problem,jakie mam prawa i obowiązki,a wszystko za dosyć przystępną cenę. W dodatku czas oczekiwania na porady był bardzo krótki,a to ważne,bo zależało mi na czasie
Agnieszka, 47 lat, nauczyciel
Pani prawnik bardzo rzeczowo opisała mozliwości i zagrożenia. Podała na co będzie zwracał uwagę sąd.Odpowiadała na pytania dodatkowe, które zawsze powstaja w głowie laika w sprawach prawnych. Dzieki tej odpowiedzi uważam, że jeśli wspóllokatorka nie zechce się dalej porozumieć, to wystąpię na drogę sądową.
Krzysiek
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Łączę pozdrowienia dla całego zespołu.
Mirka

Zgodnie z art. 26 ustawy Kodeks pracy stosunek pracy nawiązuje się w terminie określonym w umowie jako dzień rozpoczęcia pracy, a jeżeli terminu tego nie określono – w dniu zawarcia umowy.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Przystąpienie pracownika do pracy nie jest zdarzeniem koniecznym do powstania stosunku pracy zgodnie z dyspozycją komentowanego przepisu. Od dnia wskazanego w umowie o pracę (bądź od daty tej umowy) strony obowiązane są do wykonywania wzajemnych obowiązków oraz przysługują im uprawnienia określone w umowie o pracę.

Tak wiec nawet jeśli w dniu 1 listopada będzie Pani niezdolna do pracy z powodu choroby, stosunek pracy nie zostanie uznany za nieważny. Umowa podpisana jest ważna i wiążąca Panią i pracodawcę niezależnie od tego, czy Pani pracę w określonym dniu rozpocznie, czy też nie.

Zgodnie z art. 177 pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.

Oznacza to, że choćby nowy pracodawca chciał – nie może Pani zwolnić, gdy jest Pani w ciąży, a potem przebywa na urlopie macierzyńskim. Nie wręczy więc Pani wypowiedzenia, chyba że dojdzie do likwidacji pracodawcy (albo upadłości).

W związku z tym, że między jednym stosunkiem pracy a drugim nie było przerwy w ubezpieczeniu, ma Pani prawo do zasiłku chorobowego przez okres 182 dni (z tytułu ciąży 270). Po urodzeniu dziecka z racji pozostawania w stosunku pracy otrzyma Pani urlop macierzyński.

Słowem – nie ma znaczenia, czy stawi się Pani do pracy, czy też nie – jest Pani chroniona przed rozwiązaniem stosunku pracy do końca urlopu macierzyńskiego (bądź rodzicielskiego, jeśli się Pani na niego zdecyduje). 

Jednocześnie chciałam poinformować, że może Pani złożyć do swojego dotychczasowego pracodawcy wniosek o wycofanie wypowiedzenia w związku z ciążą. W takiej sytuacji pierwsza umowa o prace będzie nadal trwać i będzie Pani otrzymywać świadczenia z tytułu choroby i macierzyństwa z dwóch stosunków pracy.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z rozwiązaniem umowy?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »