Brak umowy o pracę z powodu opóźnienia badań

• Autor: Marta Handzlik

Miesiąc temu miałem dostać umowę o pracę, ale dostałem zlecenie, bo nie dostarczyłem badań na czas. Pracowałem tam już wcześniej przez kilka miesięcy, ale z powodu urlopu lekarzy nastąpiło to opóźnienie w badaniach. Teraz jest nowy rok, nadal nie dostałem umowy (choć już mam ją dostać). Jak to wygląda z punktu widzenia prawa?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Brak umowy o pracę z powodu opóźnienia badań

Wstępne badania lekarskie

Wstępnym badaniom lekarskim nie podlegają osoby przyjmowane ponownie do pracy u tego samego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy z tym pracodawcą.

Zgodnie z art. 229 § 4 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie.

Zobacz też: Zwrot kosztów za badania lekarskie

Niedopuszczenie do pracy bez ważnych badań

Jak Pan widzi, pracodawca nie mógł Pana dopuścić do pracy bez ważnych badań, a Pana poprzednie badania straciły ważność, bowiem miał Pan dłuższą niż 30 dni przerwę w zatrudnieniu.

Skoro nie wykonał Pan badań, mimo skierowania od pracodawcy pracodawca miał prawo nie dopuścić Pana do pracy, a tym samym nie otrzymywałby Pan wynagrodzenia. 

Umowa-zlecenie zamiast stosunku pracy

Jednak uznanie, że w tym czasie realizował Pan zadania na podstawie umowy-zlecenia, nie jest do końca zgodne z prawem, choć przy odpowiedniej argumentacji może takie być. Nie każda umowa-zlecenia mająca cechy wspólne także dla stosunku pracy jest umową o pracę. Oczywiście może Pan się z tym nie zgodzić i dochodzić przed sądem uznania Pana umowy zlecenia za umowę o pracę. Jest to proces wymagający złożenia pozwu do sądu.

Słowem: nie wykonał Pan badań mimo polecenia pracodawcy. Tym samym pracodawca miał prawo nie dopuścić Pana do pracy, a nawet nałożyć na Pana karę porządkową za niezastosowanie się do jego poleceń. Z kolei zanegowanie umowy-zlecenia wiązać się będzie z postępowaniem przed sądem. Moim zdaniem jeśli od stycznia otrzyma Pan umowę o pracę, to nie warto kierować sprawy do sądu pracy.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »