Okres wypowiedzenia inny niż w Kodeksie pracy

• Autor: Łukasz Obrał

Czy do umowy o pracę na czas nieokreślony można dołączyć klauzulę o okresie wypowiedzenia innym, niż wynika to z Kodeksu pracy, np. dołączyć zapis o dwutygodniowym okresie wypowiedzenia bez podania przyczyny?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Zasadą prawa pracy wyrażoną w art. 18 Kodeksu pracy jest to, że postanowienia umów o pracę nie mogą być mniej korzystne dla pracownika niż przepisy prawa pracy. Umowne ustalenia odmienne od regulacji Kodeksu pracy, które są niekorzystne i krzywdzące dla pracownika, są nieważne. Natomiast korzystniejsze dla pracownika postanowienia umów są dopuszczalne i wiążące dla stron umowy o pracę.

Jeżeli w zawartej umowie o pracę strony określiły krótszy lub dłuższy okres wypowiedzenia od obowiązującego na mocy Kodeksu pracy, wówczas ważność takiego postanowienia będzie oceniona z uwzględnieniem korzyści tego postanowienia dla pracownika. Jeżeli skrócenie czasu trwania wypowiedzenia w umowie jest niekorzystne dla pracownika, będzie ono z mocy prawa nieważne, a w jego miejsce będzie miał zastosowanie przepis Kodeksu pracy regulujący w tym przypadku długość okresu wypowiedzenia.

Zazwyczaj umowne skrócenie okresu wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony jest niekorzystne dla pracownika. Natomiast zapis w umowie o dwutygodniowym okresie wypowiedzenia bez podania przyczyny zawsze będzie krzywdzący i niekorzystny dla pracownika.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Łukasz Obrał

Mgr prawa, absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Rzeszowskiego. Od 2004 r. zatrudniony w jednostce pomocy społecznej na stanowisku podinspektora prawnika. Zajmuje się udzielaniem porad w zakresie prawa rodzinnego, cywilnego, pracy, karnego, zabezpieczeń społecznych.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »