Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Okres wypowiedzenia inny niż w Kodeksie pracy

Autor: Łukasz Obrał

Czy do umowy o pracę na czas nieokreślony można dołączyć klauzulę o okresie wypowiedzenia innym, niż wynika to z Kodeksu pracy, np. dołączyć zapis o dwutygodniowym okresie wypowiedzenia bez podania przyczyny?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zasadą prawa pracy wyrażoną w art. 18 Kodeksu pracy jest to, że postanowienia umów o pracę nie mogą być mniej korzystne dla pracownika niż przepisy prawa pracy. Umowne ustalenia odmienne od regulacji Kodeksu pracy, które są niekorzystne i krzywdzące dla pracownika, są nieważne. Natomiast korzystniejsze dla pracownika postanowienia umów są dopuszczalne i wiążące dla stron umowy o pracę.

Jeżeli w zawartej umowie o pracę strony określiły krótszy lub dłuższy okres wypowiedzenia od obowiązującego na mocy Kodeksu pracy, wówczas ważność takiego postanowienia będzie oceniona z uwzględnieniem korzyści tego postanowienia dla pracownika. Jeżeli skrócenie czasu trwania wypowiedzenia w umowie jest niekorzystne dla pracownika, będzie ono z mocy prawa nieważne, a w jego miejsce będzie miał zastosowanie przepis Kodeksu pracy regulujący w tym przypadku długość okresu wypowiedzenia.

Zazwyczaj umowne skrócenie okresu wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony jest niekorzystne dla pracownika. Natomiast zapis w umowie o dwutygodniowym okresie wypowiedzenia bez podania przyczyny zawsze będzie krzywdzący i niekorzystny dla pracownika.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info