Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Urlop rodzicielski a druga ciąża

Marta Handzlik • Opublikowane: 2018-11-30 • Aktualizacja: 2021-03-22

Obecnie przebywam na urlopie rodzicielskim. Dowiedziałam się, że jestem w drugiej ciąży i po skończonym rodzicielskim chciałabym przejść na L-4. Czy mogę po prostu przesłać pracodawcy zwolnienie, czy też muszę go wcześniej poinformować? Chciałam nadmienić, że do dnia porodu byłam również na zwolnieniu lekarskim. Do tego dochodzi kwestia umowy o pracę, która obowiązuje mnie do przyszłego roku. Czy pracodawca ma obowiązek mi ja przedłużyć, czy umowa wygaśnie? Posiadam również niewykorzystany urlop wypoczynkowy od początku zatrudnienia, tj. od 2015. Czy na koniec urlopu macierzyńskiego mogę prosić pracodawce o wypłacanie ekwiwalentu za zaległe urlopy?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.


Urlop rodzicielski a druga ciąża

Przejście na L-4 zaraz po urlopie rodzicielskim

Co do pierwszego pytania – nie ma potrzeby wracać do pracy albo wcześniej zawiadamiać pracodawcę, że zaraz po urlopie rodzicielskim będzie Pani korzystać ze zwolnienia lekarskiego z tytułu kolejnej ciąży. Wystarczy, że w dniu, w którym miała Pani stawić się do pracy, przedstawi Pani pracodawcy zwolnienie lekarskie. Oczywiście może Pani pracodawce wcześniej powiadomić – wówczas będzie mógł zorganizować za Panią zastępstwo.

Wygaśnięcie umowy o pracę na czas określony a zasiłek macierzyński

Jeśli chodzi o Pani umowę terminową, to w przypadku, gdy pracodawca nie zechce jej przedłużyć (podpisać kolejnej), umowa wygaśnie. 

Zgodnie bowiem z art. 177 ustawy Kodeks pracy umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu. Pani w chwili porodu będzie jeszcze w zatrudnieniu, więc nie ma potrzeby umowy przedłużać z mocy prawa. Jednak żaden przepis nie przewiduje przedłużenia umowy terminowej z tytułu przebywania pracownika na urlopie macierzyńskim (rodzicielskim).

W takim przypadku, jeśli Pani w grudniu rozpocznie urlop i w maju zakończy się umowa, to za resztę urlopu otrzyma Pani zasiłek macierzyński z ZUS-u, ale umowa się nie przedłuży.

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy

Co do ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy – jeśli nie wykorzysta Pani urlopu do czasu zakończenia stosunku pracy, to otrzyma Pani ekwiwalent w związku z zakończeniem trwania umowy. Nie odbywa się to na prośbę pracownika, tylko z mocy prawa. Pracodawca nie będzie więc miał wyjścia i będzie musiał Pani wypłacić ekwiwalent.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z urlopem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie » Szukamy prawnika »