Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

BHP – okres korzystania z odzieży ochronnej

• Opublikowane: 2006-03-20

Pracuję w małej firmie na stanowisku elektromonter, odzież zużywa się średnio po roku, a obuwie po 6 miesiącach. Jak często powinna być wymieniana odzież ochronna? Mój pracodawca wymienia odzież i obuwie ochronne co dwa lata.

»Wybrane opinie klientów

Szybka i profesjonalna usługa. Będziemy w przyszłości korzystać z Państwa pomocy.
Stowarzyszenie Wkra
Po raz kolejny profesjonalizm na najwyższym poziomie.
 
Jerzy
Odpowiedź bez wychodzenia z domu
Monika, 33 lata, pracownik biurowy
Moja opinia o poradach prawnych świadczonych przez w.w. usługodawcę jest pozytywna.
Bernadeta, nauczyciel akademicki emeryt, 76 lat
Bardzo obszerne wytłumaczenie i podkreślenie dla mnie kluczowych kwestii kilka razy. Język zrozumiały dla każdego.
Kinga, księgowa, 29 lat

Pracodawca jest obowiązany ustalić rodzaje używanych środków ochrony osobistej oraz odzieży i obuwia roboczego i sprecyzować przewidywane okresy użytkowania. Informacja taka powinna być zawarta w regulaminie pracy a jeśli go nie ma, to w stosownym zarządzeniu pracodawcy podanym do wiadomości pracowników.

Sprawy te podlegają konsultacji z pracownikiem reprezentującym załogę w sprawach bhp (por. art. 237/11a/ par. 1 pkt 4 K.p.) Z uwagi na to, że omawiane środki stanowią własność pracodawcy, te z nich które nie posiadają fabrycznego terminu ważności, mogą być wykorzystywane nawet po wyznaczonych przewidywanych terminach użytkowania, jeżeli tylko spełniają swoją rolę.

Obecnie nie ma przepisu ściśle regulującego terminy użytkowania tych środków.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z BHP?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Praca w warunkach szkodliwych

Pracuję w mieszalni lakierów samochodowych, czy praca w takim miejscu jest uznawana za pracę w szkodliwych warunkach? Czy z tego powodu będę mógł przejść...

Odpowiedzialność karna po rozwiązaniu umowy

Przez 10 lat byłem specjalistą BHP w dużej firmie. Warunki, w jakich pracowałem, nie pozwalały na dokładne wykonywanie obowiązków. Moje protokoły były...

Termin szkolenia BHP

Pracownik zawarł umowę z pracodawcą z dniem 10 lutego, a termin rozpoczęcia pracy to 20 lutego. Z jaką datą należy wypisać kwestionariusz dla pracownika? Czy...

Niepoinformowanie pracownika o ryzyku zawodowym jako powód rozwiązania umowy

Czy niewypełnienie obowiązku pracodawcy z art. 207 1 jest ciężkim naruszeniem podstawowych obowiązków wobec pracownika? Pracownik nie zmienił...

Czy mam prawo nie zastosować się do polecenia przełożonego?

Czy mam prawo nie zastosować się do polecenia przełożonego, jeżeli polecenie to może być przyczyną wypadku?

Skierowanie pracownika bez doświadczenia do obsługi kasy fiskalnej

Czy pracodawca postąpił prawidłowo, kierując do obsługi kasy fiskalnej pracownika bez doświadczenia? Wiadomo, że na takim stanowisku jest się...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »