• Autor: Kinga Kościelniak
Zostałam zwolniona. W rozwiązaniu umowy o pracę za porozumieniem stron mam napisane: Pracownik wykorzysta przysługujący, a niewykorzystany urlop wypoczynkowy za rok: 2024 w wymiarze 16 dni, 2023 w wymiarze 21 dni. Podany jest termin na wykorzystanie urlopu, a później mam zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy. Czy jeśli w terminie tego urlopu dostanę zwolnienie lekarskie, to pracodawca może przesunąć ten urlop? Co z wynagrodzeniem?
Jeżeli lekarz wystawi orzeczenie lekarskie ten sam termin, na który był zaplanowany urlop, wówczas pracodawca ma obowiązek przesunąć urlop wypoczynkowy. Zaplanowany urlop wypoczynkowy i potwierdzony z pracodawcą nie przepada. Pracodawca może przesunąć termin urlopu pracownika, jeśli zachodzą po jego stronie szczególne potrzeby.
Zgodnie z art. 1671 Kodeksu pracy w okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest zobowiązany do wykorzystania przysługującego mu urlopu wypoczynkowego, jeżeli w tym okresie pracodawca mu go udzieli. W literaturze panuje pogląd, że pracodawca, wysyłając pracownika na urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia umowy o pracę, nie musi uzgadniać tego z pracownikiem.
Zwolnienie lekarskie nie może przekroczyć 182 dni, wyjątkowo można przebywać na zwolnieniu lekarskim do 270 dni, jeżeli nieobecność została spowodowana ciążą lub gruźlicą.
Uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 9 ust. 2 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa „do okresu zasiłkowego wlicza się okresy poprzednich niezdolności do pracy, jeżeli przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni. Do okresu zasiłkowego nie wlicza się okresów niezdolności do pracy przypadających przed przerwą nie dłuższą niż 60 dni, jeżeli po przerwie niezdolność do pracy wystąpiła w trakcie ciąży”.
Zasada liczenia 182 dni jest to suma wszystkich zwolnień lekarskich, o ile przerwa między nimi nie jest dłuższa niż 60 dni. Jeżeli jest przerwa między zwolnieniami lekarskimi dłuższa niż 60 dni to liczymy od nowa.
Po ustaniu zatrudnienia zasiłek chorobowy przysługuje maksymalnie przez 91 dni, po tym czasie można starać się o świadczenie rehabilitacyjne. Wskazuje na to art. 8 ust 2 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Do sumy 91 dni zlicza się okresy poprzednich niezdolności do pracy, jeżeli przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni.
Planowany urlop a nagła choroba
Anna miała zaplanowany dwutygodniowy urlop na lipiec, aby wyjechać z rodziną na wakacje. Na kilka dni przed rozpoczęciem urlopu zachorowała i dostała zwolnienie lekarskie na dwa tygodnie. Ponieważ termin urlopu pokrywał się ze zwolnieniem, pracodawca musiał go przesunąć na późniejszy termin, a Anna mogła skorzystać z niego po powrocie do zdrowia.
Wypowiedzenie i urlop przymusowy
Marek otrzymał wypowiedzenie z pracy, a jego umowa kończyła się za miesiąc. Pracodawca postanowił, że w tym czasie Marek wykorzysta swój zaległy urlop. Jednak w połowie tego okresu Marek złamał nogę i trafił na zwolnienie lekarskie. W związku z tym niewykorzystane dni urlopu nie przepadły – po zakończeniu zwolnienia mógł otrzymać ekwiwalent za niewykorzystany urlop.
Zwolnienie lekarskie na końcówce umowy
Kasia pracowała na umowie terminowej, która kończyła się z końcem sierpnia. W lipcu miała zaplanowany dwutygodniowy urlop, ale nagle trafiła do szpitala i dostała miesięczne zwolnienie lekarskie. W związku z tym pracodawca nie mógł udzielić jej urlopu w tym czasie, a po wygaśnięciu umowy Kasia otrzymała ekwiwalent za niewykorzystane dni urlopu.
Jeśli zwolnienie lekarskie pokrywa się z zaplanowanym urlopem, pracodawca musi go przesunąć – urlop nie przepada. W okresie wypowiedzenia pracodawca może narzucić wykorzystanie urlopu, ale jeśli pracownik zachoruje, urlop zostaje wstrzymany. Po zakończeniu umowy niewykorzystany urlop jest wypłacany w formie ekwiwalentu.
Oferujemy profesjonalne porady prawne dotyczące przesunięcia urlopu w przypadku zwolnienia lekarskiego, ekwiwalentu za niewykorzystany urlop oraz praw pracownika w okresie wypowiedzenia. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać indywidualną analizę Twojej sytuacji i skuteczne rozwiązanie problemu.
1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141
2. Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - Dz.U. 1999 nr 60 poz. 636
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy