• Autor: Marta Handzlik
Czy mogę podjąć dodatkową pracę podczas urlopu górniczego, np. jako stróż lub pracownik gospodarczy?
Odpowiadając na Pana pytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 11a ustawy z dnia 22 stycznia 2015 r. o zmianie ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego w latach 2008-2015 oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r., poz. 143) w okresie likwidacji kopalni, zakładu górniczego lub jego oznaczonej części pracownikom nieposiadającym uprawnień emerytalnych przysługuje:
1) urlop górniczy albo
2) urlop dla pracowników zakładu przeróbki mechanicznej węgla, albo
3) jednorazowa odprawa pieniężna.
Osoba korzystająca z urlopu górniczego traci to uprawnienie, jeżeli w czasie korzystania z niego:
1) podjęła pracę pod ziemią na podstawie stosunku pracy lub umowy cywilnoprawnej;
2) nabyła uprawnienia emerytalne.
Pracownik przebywający na urlopie górniczym nie może podjąć pracy (albo nawiązać umowy cywilnoprawnej) pod rygorem utraty prawa do urlopu. Jednakże przepis nie zabrania podjęcia każdej pracy, a jedynie pracy pod ziemią.
Jeśli praca wykonywana przez Pana w ramach tej umowy nie będzie pracą pod ziemią – nie utraci Pan prawa do urlopu górniczego.
Pan Marek, były górnik, przebywa na urlopie górniczym i dorabia jako nocny stróż na parkingu. Praca odbywa się na powierzchni, więc nie narusza przepisów – zachowuje prawo do świadczenia.
Pani Zofia, zatrudniona wcześniej w zakładzie przeróbki mechanicznej, w trakcie urlopu górniczego przyjmuje sezonową pracę w sklepie ogrodniczym. Ponieważ nie jest to praca pod ziemią, nadal korzysta z urlopu bez przeszkód.
Pan Andrzej pomaga znajomemu przy drobnych pracach porządkowych na posesji w ramach umowy zlecenia. Wszystko odbywa się na powierzchni, więc nie traci prawa do urlopu górniczego.
Podczas urlopu górniczego możliwe jest podjęcie dodatkowej pracy, o ile nie jest to praca pod ziemią. Przepisy jasno wskazują, że jedynie zatrudnienie w warunkach zbliżonych do wcześniejszej pracy górniczej może skutkować utratą prawa do świadczenia. Dlatego prace takie jak stróżowanie, sprzątanie czy inne zajęcia na powierzchni są dozwolone i nie kolidują z przepisami.
Potrzebujesz indywidualnej porady prawnej? Skontaktuj się z nami online – szybko, wygodnie i bez wychodzenia z domu. Odpowiemy na Twoje pytania, wyjaśnimy wątpliwości i pomożemy znaleźć najlepsze rozwiązanie Twojej sprawy.
1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Marta Handzlik
Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy