Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Ewidencja odzieży roboczej

Marta Handzlik • Opublikowane: 2017-08-21

Proszę o wyjaśnienie w jakiej formie pracodawca musi prowadzić ewidencję odzieży roboczej pracowników. Prowadzimy wersję elektroniczną dla każdego pracownika indywidualnie. Niestety nasz pan od BHP upiera się, że musimy prowadzić jeszcze wersję papierową.

»Wybrane opinie klientów

Odpowiedź bez wychodzenia z domu
Monika, 33 lata, pracownik biurowy
Moja opinia o poradach prawnych świadczonych przez w.w. usługodawcę jest pozytywna.
Bernadeta, nauczyciel akademicki emeryt, 76 lat
Bardzo obszerne wytłumaczenie i podkreślenie dla mnie kluczowych kwestii kilka razy. Język zrozumiały dla każdego.
Kinga, księgowa, 29 lat
Bardzo dziękuję za szczegółowa i bardzo kompetentna odpowiedź na moje pytanie na temat urlopu uzupełniającego.
Magdalena
Bardzo dziekuje za szybkie i sprawne przeprowadzenie transackcji i dostarczenie opinii. Komunikacja z Prawnikiem i Biurem Obslugi szybka, sprawna i uprzejma. Funkcja negocjacji ceny za usluge dala mi szanse wynegocjowac obopolnie korzystna cene. Polecam uslugi tej platformy prawnej :-).
Ewa, 60 lat

Odpowiadając na Pana pytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 94 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn. Dz. U. z 2014 r., poz. 1502) pracodawca jest obowiązany w szczególności prowadzić dokumentację w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz akta osobowe pracowników.

Zgodnie z § 8 pkt 3 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (Dz. U. Nr 62, poz. 286 z późn. zm.) pracodawca zakłada i prowadzi odrębnie dla każdego pracownika między innymi kartę ewidencyjną przydziału odzieży i obuwia roboczego oraz środków ochrony indywidualnej, a także wypłaty ekwiwalentu pieniężnego za używanie własnej odzieży i obuwia oraz ich pranie i konserwację.

Szczegółową treść oraz formę takiej karty, a także komórkę organizacyjną odpowiedzialną za jej sporządzenie i przechowywanie ustala pracodawca.

Choć przepisy nie określają konkretnego wzoru karty ewidencji, to należy podkreślić, że z rozporządzenia wynika ogólny wymóg prowadzenia dokumentacji pracowników w formie pisemnej.

Taka interpretacja wynika z określeń użytych przez pracodawcę, takich jak „karta”, „lista”, „dokument”, „pisemne potwierdzenie”, co jednoznacznie wskazuje na formę pisemną. Oczywiście pracodawca może jednocześnie prowadzić ewidencję elektroniczną, jednak nie zwalnia go to z obowiązku prowadzenia ewidencji pisemnej.

Jak wspomniałam wyżej komórkę organizacyjną odpowiedzialną za jej sporządzenie i przechowywanie ustala pracodawca.

Możecie więc Państwo wskazać komórkę, która będzie odpowiedzialna za wydawanie i dokumentowanie tych czynności. Państwo jako bezpośredni przełożeni tego robić nie musicie, ale należy wskazać, kto jest za taką ewidencję odpowiedzialny.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem pracy? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Zatrudnienie na urlopie bezpłatnym

Czy pracownik przebywający na urlopie bezpłatnym może zawrzeć ze swoim pracodawcą umowę o pracę na czas określony, równy okresowi urlopu (nawiązać drugi...

Co powinno zawierać świadectwo pracy?

Czy świadectwo pracy może składać się z kilku kartek A4? Czy strony powinny być ponumerowane? Czy każda strona powinna być parafowana przez...

Otrzymanie karty kredytowej w okresie wypowiedzenia

W lutym mój pracodawca poinformował mnie ustnie o planowanej likwidacji mojego stanowiska pracy. Rozwiązanie umowy o pracę miałoby nastąpić...

Okres praktyki ciągłej

Jestem absolwentką 6-letniego studium wychowania przedszkolnego. W 1984, w 6. klasie, odbyłam 4-miesięczną ciągłą praktykę w przedszkolu....

Świadczenie kompensacyjne po urlopie zdrowotnym

Jestem nauczycielką z 34-letnim stażem pracy. Ukończyłam 55 lat i tym samym nabyłam prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego....

Czy mogę otrzymać urlop dla poratowania zdrowia?

Jestem nauczycielką dyplomowaną, zatrudnioną w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony. Pracuję jako nauczycielka nieprzerwanie od ponad 30 lat, ale...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »