Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odpowiedź na propozycję porozumienia zmieniającego

Dorota Kriger • Opublikowane: 2012-06-22

Pracodawca zamierza przedstawić mi propozycję porozumienia zmieniającego. Ile mam czasu na udzielenie odpowiedzi, czy zgadzam się na nowe warunki, czy nie?

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję za szczegółowa i bardzo kompetentna odpowiedź na moje pytanie na temat urlopu uzupełniającego.
Magdalena
Bardzo dziekuje za szybkie i sprawne przeprowadzenie transackcji i dostarczenie opinii. Komunikacja z Prawnikiem i Biurem Obslugi szybka, sprawna i uprzejma. Funkcja negocjacji ceny za usluge dala mi szanse wynegocjowac obopolnie korzystna cene. Polecam uslugi tej platformy prawnej :-).
Ewa, 60 lat
Odpowiedź uzyskana szybko. W pełni profesjonalnie nakreślone możliwości rozwiązania problemu ,może niekoniecznie po mojej myśli( co też zostało ujęte w odpowiedzi )wiadomo każda sprawa ma swoje oblicze ,ale mimo to polecam. Warto mieć świadomość ,że można z kanapy zasięgnąć porad fachowców.
Alina
Super serwis, super kontakt, szybkie rzeczowe odpowiedzi za nie wielkie pieniądze (do kolejnych klientów serwisu:proszę się nie bać..za jakieś 100 zł z hakiem... można przyjacielsko porozmawiać przez kilka tygodni jak przy dobrej kawie i ciachu...zresztą często ją popijam pisząc do Pana Mecenasa...nie wiem jak Pan po drugiej stronie :)Każde moje pytanie...nie zostało bez odpowiedzi....chociaż poruszałam się jak \"dziecko we mgle\" gubiąc się i powracając do sprawy z uporem maniaka zadając nie raz oczywiste pytania. Dziękuję za zrozumienie i pomoc....za wyzwolenie mnie ze stresu, który przez moją niepewność mnie zjadał. Będę polecała ten portal wszystkim, którzy będą potrzebować porady prawnej, a i ja w razie potrzeby ..skorzystam powtórnie (obym nie musiała :) )...licho nie śpi . Pozdrawiam serdecznie Pana Marka G. oraz cały Zacny Zespół
Izabela
Fakt,że aby uzyskać poradę,nie muszę szukać żadnej kancelarii,umawiać terminów i jechać na spotkanie. Pani Mecenas Marta Handzlik - Rosuł odpowiedziała wyczerpująco na moje pytania ( w tym również na pytania dodatkowe), podając na poparcie swoich wypowiedzi odpowiednie przepisy z Karty Nauczyciela. Dowiedziałam się jak rozwiązać mój problem,jakie mam prawa i obowiązki,a wszystko za dosyć przystępną cenę. W dodatku czas oczekiwania na porady był bardzo krótki,a to ważne,bo zależało mi na czasie
Agnieszka, 47 lat, nauczyciel

Porozumienie zmieniające to dokument, który nabiera mocy prawnej, gdy strony dobrowolnie i obopólnie wyrażą zgodę na zaproponowane przez jedną z nich zmiany. Ponieważ decyzje związane ze zmianą warunków pracy lub płacy nie zawsze są proste i korzystne dla jednej lub obu ze stron, nad każdą propozycją należy się zastanowić. Pracodawca nie powinien wymagać, aby pracownik podjął decyzję natychmiast, co oznacza, że pracodawca powinien dać pracownikowi czas na zastanowienie. Przepisy nie określają jednak, w jakim terminie pracownik powinien odpowiedzieć na propozycję pracodawcy, przedstawioną w formie porozumienia zmieniającego.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Nieco inaczej jest w przypadku wypowiedzenia zmieniającego, które podobnie jak porozumienie przedstawia propozycję zmian, jednak w tym przypadku nieprzyjęcie propozycji skutkuje rozwiązaniem umowy o pracę. Z tego też względu zmiany korzystne dla pracownika lub wynikające z przepisów prawa pracy można wprowadzać porozumieniem zmieniającym, zaś zmiany niekorzystne dla pracownika, na które może on nie wyrazić zgody, powinny być wprowadzane wypowiedzeniem zmieniającym warunki pracy i płacy, przestawionym na piśmie (art. 42 § 2 Kodeksu pracy – w skrócie K.p.). Pracodawca może więc przedłożyć pracownikowi wypowiedzenie zmieniające zasady współpracy, np. obniżające wynagrodzenie lub skracające czas pracy. Zgodnie z art. 42 § 3 K.p. „w razie odmowy przyjęcia przez pracownika zaproponowanych warunków pracy lub płacy, umowa o pracę rozwiąże się z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia. Jeżeli pracownik przed upływem połowy okresu wypowiedzenia nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków, uważa się, że wyraził zgodę na te warunki; pismo pracodawcy wypowiadające warunki pracy lub płacy powinno zawierać pouczenie w tej sprawie. W razie braku takiego pouczenia, pracownik może do końca okresu wypowiedzenia złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków”.

Należy pamiętać, że zgodnie z art. 42 § 1 K.p. przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę stosuje się odpowiednio do wypowiedzenia wynikających z umowy warunków pracy i płacy. To oznacza, że okres wypowiedzenia stosowany przy wypowiedzeniu zmieniającym warunki pracy i płacy powinien być taki sam, jaki pracodawca musiałby zastosować, gdyby wypowiadał umowę o pracę. Również w przypadku umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony pracodawca powinien podać przyczynę zmiany warunków pracy lub płacy (art. 30 § 4 K.p.).

Odmowa przyjęcia nowych warunków skutkuje także pozostałymi konsekwencjami wynikającymi w wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę – na przykład pracownik ma prawo do dni wolnych na poszukiwanie pracy, o których mowa w art. 37 § 2 K.p.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem pracy? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Badanie alkomatem

Czy badanie alkomatem wszystkich pracowników jest legalne? Często kadrowa przychodzi niezapowiedziana i wzywa wszystkich pracowników na badanie alkomatem.

Umowa-zlecenie a ryczałt

Zatrudniono osobę na podstawie umowy-zlecenia. W umowie jest napisane, że osoba ta będzie pracowała maksymalnie 20 godzin w miesiącu (stawka 15 zł za godzinę)....

Nieprzyjęcie wypowiedzenia zmieniającego

Szef powiadomił mnie niedawno, że w przyszłym miesiącu zostanę przeniesiony do innej placówki, odległej od mojego miejsca zamieszkania o 40 km. Nie chcę się...

Moment odejścia z pracy a prawo do odprawy

Jestem nauczycielem mianowanym, mam umowę o pracę. Niebawem wracam do pracy po urlopie zdrowotnym. Dyrektor poinformował mnie, że przewidziano dla mnie...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »