Kategoria: Rozwiązanie umowy przez pracodawcę

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Likwidacja pracodawcy w trakcie zwolnienia lekarskiego

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2019-01-28

Mam 61 lat i 43 lata pracy, w tym 11 lat w szkodliwych warunkach. Obecnie pracuję w firmie zatrudniającej 2 osoby. Najprawdopodobniej w połowie listopada stracę pracę, gdyż właściciel sprzedaje sklep (likwidacja pracodawcy). Na  listopada mam wyznaczoną operację, wobec czego będę jakiś czas na zwolnieniu lekarskim. Jeżeli w tym czasie właściciel rozwiąże ze mną umowę o pracę z powodu zwolnień grupowych, będę musiał zarejestrować się w urzędzie pracy, aby starać się o świadczenie przedemerytalne. Co w tej sytuacji mam zrobić? Czy po upływie zwolnienia lekarskiego mogę zarejestrować się w urzędzie pracy, czy obowiązuje mnie termin 30 dni od wypowiedzenia umowy. W sytuacji gdybym był na zwolnieniu lekarskim 1 czy 2 miesiące, kto wypłaci mi chorobowe?

»Wybrane opinie klientów

Odpowiedź uzyskana szybko. W pełni profesjonalnie nakreślone możliwości rozwiązania problemu ,może niekoniecznie po mojej myśli( co też zostało ujęte w odpowiedzi )wiadomo każda sprawa ma swoje oblicze ,ale mimo to polecam. Warto mieć świadomość ,że można z kanapy zasięgnąć porad fachowców.
Alina
Super serwis, super kontakt, szybkie rzeczowe odpowiedzi za nie wielkie pieniądze (do kolejnych klientów serwisu:proszę się nie bać..za jakieś 100 zł z hakiem... można przyjacielsko porozmawiać przez kilka tygodni jak przy dobrej kawie i ciachu...zresztą często ją popijam pisząc do Pana Mecenasa...nie wiem jak Pan po drugiej stronie :)Każde moje pytanie...nie zostało bez odpowiedzi....chociaż poruszałam się jak \"dziecko we mgle\" gubiąc się i powracając do sprawy z uporem maniaka zadając nie raz oczywiste pytania. Dziękuję za zrozumienie i pomoc....za wyzwolenie mnie ze stresu, który przez moją niepewność mnie zjadał. Będę polecała ten portal wszystkim, którzy będą potrzebować porady prawnej, a i ja w razie potrzeby ..skorzystam powtórnie (obym nie musiała :) )...licho nie śpi . Pozdrawiam serdecznie Pana Marka G. oraz cały Zacny Zespół
Izabela
Fakt,że aby uzyskać poradę,nie muszę szukać żadnej kancelarii,umawiać terminów i jechać na spotkanie. Pani Mecenas Marta Handzlik - Rosuł odpowiedziała wyczerpująco na moje pytania ( w tym również na pytania dodatkowe), podając na poparcie swoich wypowiedzi odpowiednie przepisy z Karty Nauczyciela. Dowiedziałam się jak rozwiązać mój problem,jakie mam prawa i obowiązki,a wszystko za dosyć przystępną cenę. W dodatku czas oczekiwania na porady był bardzo krótki,a to ważne,bo zależało mi na czasie
Agnieszka, 47 lat, nauczyciel
Pani prawnik bardzo rzeczowo opisała mozliwości i zagrożenia. Podała na co będzie zwracał uwagę sąd.Odpowiadała na pytania dodatkowe, które zawsze powstaja w głowie laika w sprawach prawnych. Dzieki tej odpowiedzi uważam, że jeśli wspóllokatorka nie zechce się dalej porozumieć, to wystąpię na drogę sądową.
Krzysiek
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Łączę pozdrowienia dla całego zespołu.
Mirka

Zgodnie z treścią Kodeksu pracy:

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

„Art. 41. Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.

Art. 411.§ 1. W razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, nie stosuje się przepisów art. 38, 39 i 41, ani przepisów szczególnych dotyczących ochrony pracowników przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę.

§ 2. W razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy może być rozwiązana przez każdą ze stron za dwutygodniowym wypowiedzeniem”.

 

Jeśli pracodawca nie wręczy Panu wypowiedzenia przed planowaną operacją, to nie będzie mógł Pana zwolnić, chyba że nastąpi likwidacja pracodawcy – nie likwidacja stanowiska, nie zwolnienia grupowe, tylko upadłość lub likwidacja.

 

Orzeczenia Sądu Najwyższego, a mianowicie orzeczenie z 11 marca 1993 r. (sygn. akt I PZP 68/92, OSNCP 1993, nr 9, poz. 140), zmieniają dotychczasową wykładnię art. 41, wynikającą z uchwały składu siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z 22 listopada 1968 r. (sygn. akt III PZP 21/68, OSNCP 1969, nr 5 poz. 82), wpisanej do księgi zasad prawnych, w myśl której „wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę dokonane w czasie jego obecności w pracy jest bezskuteczne, jeżeli pracownik bez nieusprawiedliwionej zwłoki wykaże, że w dniu wypowiedzenia był niezdolny do pracy z powodu choroby”. Zasada ta, zgodnie z uchwałą pełnego składu Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego z 21 listopada 1975 r. (sygn. akt V PZP 5/75, OSNCP 1976, nr 6 poz. 120), uznana została w owym czasie za aktualną w następującym brzmieniu: „wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę dokonane w czasie jego nieobecności w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający zakład do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia, jest bezskuteczne w rozumieniu art. 46, jeżeli pracownik bez nieusprawiedliwionej zwłoki wykaże, że w dniu wypowiedzenia był niezdolny do pracy z powodu choroby”. Przy czym ochrona trwałości stosunku pracy obejmuje tu okres faktycznego pobierania zasiłku chorobowego (por. wyrok SN z 19 kwietnia 2001 r., sygn. akt I PKN 381/2000, OSNP 2003, nr , poz. 102).

 

Pracodawca może wypowiedzieć umowę dopiero po 182 dniach nieobecności plus 3 miesiące pobierania zasiłku rehabilitacyjnego. Jeśli zaś pracodawca wręczy Panu wypowiedzenie przed pobytem w szpitalu, to umowa rozwiąże się z upływem okresu wypowiedzenia. Nawet jeśli będzie Pan przebywał w szpitalu w tym okresie. Wówczas chorobowe płaci ZUS – po ustaniu ubezpieczenia z tytułu stosunku pracy.

 

Nie będzie Pan zarejestrowany jako bezrobotny do czasu pobierania zasiłku chorobowego. Potem oczywiście należy niezwłocznie się zarejestrować w UP. W ciągu 7 dni.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z rozwiązaniem umowy?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »