Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

7 lat pracy przed urlopem dla poratowania zdrowia

Marta Handzlik • Opublikowane: 2015-10-05

Od 2000 r. pracuję w szkole jako nauczycielka biologii w pełnym wymiarze zajęć. We wrześniu 2014 r. odeszłam na zwolnienie lekarskie w związku z zagrożoną ciążą. Na zwolnieniu byłam do czasu porodu (listopad 2014 r.). Obecnie jestem na rocznym urlopie macierzyńskim, który kończy się w listopadzie 2015 r. Dyrektor szkoły poinformował mnie, że po powrocie do pracy będę miała 14/18 etatu (podpisałam już zgodę). Czy w takiej sytuacji po urlopie macierzyńskim mogę pójść na urlop zdrowotny (jeszcze nigdy z niego nie korzystałam)?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 73 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (tekst jedn. Dz. U. z 2014 r., poz. 191) nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony, po przepracowaniu co najmniej 7 lat w szkole, dyrektor szkoły udziela urlopu dla poratowania zdrowia, w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia, w wymiarze nieprzekraczającym jednorazowo roku.

Do okresu siedmioletniej pracy w szkole, o którym mowa wyżej, wlicza się okresy czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby oraz urlopu innego niż wypoczynkowy, trwające łącznie nie dłużej niż 6 miesięcy. W przypadku okresu niezdolności do pracy i urlopu trwających dłużej niż 6 miesięcy wymagany okres pracy przedłuża się o ten okres.

Okres siedmioletniej pracy w szkole, uzasadniający prawo do urlopu, powinien przypadać bezpośrednio przed datą rozpoczęcia urlopu dla poratowania zdrowia. Wymóg siedmioletniego okresu pracy w szkole dotyczy udzielenia pierwszego urlopu dla poratowania zdrowia.

Urlop dla poratowania zdrowia przysługuje nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć. Wymóg zatrudnienia w pełnym wymiarze zajęć dotyczy chwili składania wniosku o udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia. To, czy później nauczycielowi zostanie ograniczone zatrudnienie, albo czy wcześniej był zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy nie ma tu żadnego znaczenia. W chwili składania wniosku nauczyciel powinien spełniać wszelkie warunki. Jeśli tak się dzieje to brak jest podstaw, by odmówić mu prawa do takiego urlopu.

Podsumowując, aby nabyć prawo do urlopu dla poratowania zdrowia musi Pani przepracować co najmniej 7 lat bezpośrednio przed urlopem. Obecnie ma Pani co najmniej roczną przerwę spowodowaną urlopem macierzyńskim i dodatkową przerwę spowodowaną zwolnieniem lekarskim w czasie ciąży. Każda taka nieobecność powyżej 6 miesięcy (łącznie 6 miesięcy) przedłuża okres wymaganych 7 lat. Oznacza to, że najwcześniej prawo do urlopu dla poratowania zdrowia będzie Pani miała po upływie roku od powrotu do pracy. Proszę jednak pamiętać, że w chwili składania wniosku o urlop musi Pani być zatrudniona w pełnym wymiarze czasu pracy.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Podobne materiały

Poród za granicą a urlop macierzyński w Polsce

Przebywam obecnie za granicą, ale umowę o pracę mam nadal podpisaną z firmą polską. Dziecko planuję urodzić w kraju trzecim. Czy w związku z tym przysługuje...

 

Program komputerowy napisany przez pracownika a autorskie prawa majątkowe

Pracownik jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę i ma stworzyć program komputerowy. Czy będzie trzeba zawrzeć odrębną umowę, która ureguluje kwestię...

 

Jak obliczyć wysokość zasiłku chorobowego?

Moja siostra pracowała w zakładzie za najniższą krajową. Potem miała przerwę na półtora miesiąca i po negocjacjach pracodawca przyjął ją ponownie,...

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »