Przedłużenie umowy a choroba nowotworowa pracownika

Moja przyjaciółka dowiedziała się kilka dni temu, że jest chora na nowotwór złośliwy, ale boi się powiedzieć o tym swojemu pracodawcy. Wynika to z faktu, że ma z nim podpisaną umowę o pracę na okres jednego roku i wygasa ona 31.12.2022 r. Przyjaciółka obawia się, że gdy pracodawca dowie się o chorobie, to nie przedłuży jej umowy o pracę na następny okres. W związku z tym mam parę pytań:

1) Co grozi mojej przyjaciółce, jeżeli ta nie poinformuje pracodawcy o swoim stanie zdrowia?

2) Czy pracodawca może nie przedłużyć umowy o pracę mojej przyjaciółce, zwłaszcza gdy zdecyduje się pójść na chorobowe?

3) Co w ogóle można zrobić w takiej sytuacji?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Przedłużenie umowy a choroba nowotworowa pracownika

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę

Pracownik nie ma obowiązku informowania pracodawcy o stanie zdrowia. Taka okoliczność może wyjść na jaw przy badaniach okresowych. Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.

Pracodawca może nie przedłużyć umowy o pracę. Ma pełną swobodę w tym zakresie. Od strony prawnej nie da się nic doradzić – albowiem przyjaciółka powinna skupić się na swoim zdrowiu. Jeśli pójdzie na zwolnienie lekarskie – pracodawca może jej nie przedłużyć umowy, jak nie pójdzie na zwolnienie lekarskie – także może tego nie zrobić.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Zakaz wypowiadania umów a nieobecność pracownika

Zakaz wypowiadania umów w czasie nieobecności pracownika dotyczy tylko tych umów, które mogą być rozwiązane za wypowiedzeniem. Do takich umów należą:

  • umowy o pracę na czas nieokreślony,
  • umowy zawartej na okres próbny,
  • umowy zawartej na czas określony dłuższy niż 6 miesięcy (jeśli tylko strony zastrzegły w umowie możliwość jej wypowiedzenia).

W okresie nieobecności pracownika w pracy spowodowanego chorobą pracodawca nie może dokonać wypowiedzenia umowy o pracę. Jednak nie oznacza to, że umowa taka nie może w tym okresie wygasnąć i zostać nie przedłużona.

Niech przyjaciółka skupi się na swoim zdrowiu, pójdzie na zwolnienie lekarskie – po ustaniu stosunku pracy ma nadal do niego prawo.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Pracownik na długoterminowym zwolnieniu lekarskim
Pan Marek pracował jako magazynier. W czasie urlopu zdrowotnego związanego z operacją, jego pracodawca chciał rozwiązać umowę, jednak prawo chroniło pana Marka przed wypowiedzeniem, gdyż przebywał na usprawiedliwionej nieobecności. Umowę ostatecznie rozwiązano dopiero po upływie okresu ochronnego, gdy Marek nie wrócił do pracy.

 

Nieprzedłużenie umowy z powodu choroby
Pani Anna pracowała na czas określony, a jej umowa zbliżała się do końca. W czasie choroby skorzystała z długotrwałego zwolnienia lekarskiego. Pracodawca miał prawo nie przedłużyć jej umowy, co też uczynił. W okresie zwolnienia lekarskiego Anna kontynuowała leczenie, jednak umowa zakończyła się zgodnie z przepisami.

 

Pracownik na urlopie macierzyńskim
Pani Kasia wróciła do pracy po urlopie macierzyńskim i poprosiła o przedłużenie umowy o pracę. Pracodawca nie mógł wypowiedzieć umowy w trakcie trwania urlopu, jednak po zakończeniu okresu ochronnego i powrocie Kasi do pracy, pracodawca skorzystał z prawa do zakończenia współpracy na warunkach określonych w umowie.

Podsumowanie

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę podlega ścisłym regułom, zwłaszcza w przypadku choroby, urlopu czy innych usprawiedliwionych nieobecności pracownika. Pracodawca ma prawo do rozwiązania umowy, ale musi przestrzegać przepisów, które chronią pracownika w określonych sytuacjach. Warto znać swoje prawa, aby świadomie reagować na działania pracodawcy.

Oferta porad prawnych

Oferujemy szybkie i profesjonalne porady prawne online oraz przygotowanie pism dostosowanych do Twojej sytuacji, bez wychodzenia z domu. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać fachową pomoc prawną! Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-mieszkaniowe.info

Szukamy prawnika »