Czy weekend wlicza się do urlopu?

• Autor: Dorota Kriger

Czy w urlop wlicza się sobota i niedziela, czy nie? Mój mąż dostaje 3 tygodnie urlopu, włącznie z weekendem, po 10 latach pracy.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Czy weekend wlicza się do urlopu?

Jak należy liczyć dni urlopu wypoczynkowego?

Odpowiedź na Pani pytanie znajduje się w Kodeksie Pracy, w art. 1542 § 1. Zgodnie z treścią tego artykułu urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu.

Z powyższego wynika, że urlopu wypoczynkowego nie można udzielać w dni, które dla pracownika są dniami wolnymi.

Zobacz też: Urlop 10 dni roboczych

Udzielenie urlopu wypoczynkowego w soboty, niedziele i święta

Jednocześnie nie ma formalnych przeciwwskazań do tego, aby urlop został udzielony na sobotę, niedzielę lub święto, pod warunkiem że dla pracownika dni te są dniami pracy zgodnie z obowiązującym pracownika rozkładem czasu pracy (np. jeśli tak wynika z przyjętego w danym okresie grafiku).

Ponadto wymiar udzielonego urlopu musi odpowiadać dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w dniu, na który urlop ten został udzielony. Należy więc przeliczyć urlop udzielony w dniach na godziny, jeśli pracownik jest zatrudniony np. w równoważnym systemie czasu pracy. Wynika to z art. 1542 § 2 K.p., zgodnie z którym jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy.

Pani mąż, mając 10-letni staż pracy, ma prawo do 26 dni urlopu (art. 154 § 1 pkt 2 K.p.), co oznacza, że nawet 3-tygodniowy urlop po włączeniu dni wolnych nie wyczerpuje przysługującego limitu.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Dorota Kriger

Absolwentka kierunku bankowość w Studium Finansów pod patronatem WSB w Poznaniu, licencjat Wydziału Ekonomicznego Akademii Ekonomicznej w Poznaniu w specjalności ekonomika pracy i zarządzanie kadrami. Od 1999 r. zatrudniona na stanowisku specjalisty do spraw administracji i zamówień publicznych, zajmuje się m.in. sprawami pracowniczymi.

 

Współpracuje przy pozyskiwaniu funduszy unijnych na realizację inwestycji i rozwój przedsiębiorczości (ukończone studia podyplomowe na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie „Rozwój regionalny i fundusze strukturalne Unii Europejskiej. Kierowanie projektami”).Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »