Czy sobota i niedziela wliczają się do urlopu?

• Autor: Dorota Kriger

Rozliczanie dni urlopu wypoczynkowego może wydawać się skomplikowane. W niniejszym artykule omawiamy przepisy prawne dotyczące tej kwestii. Wyjaśniamy również, czy sobota i niedziela, czyli weekend wlicza się do urlopu. Jako przykład posłuży nam sprawa pani Anety.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Czy sobota i niedziela wliczają się do urlopu?

Pani Aneta zapytała nas, czy w urlop wlicza się sobota i niedziela, czy też nie. Podkreśliła, że jej mąż dostaje 3 tygodnie urlopu, włącznie z weekendem, po 10 latach 

Jak należy liczyć dni urlopu wypoczynkowego?

Odpowiedź na pytanie pani Anety znajduje się w Kodeksie pracy, w art. 1542 § 1. Zgodnie z treścią tego artykułu „urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu”.

Z powyższego wynika, że urlopu wypoczynkowego nie można udzielać w dni, które dla pracownika są dniami wolnymi.

Zobacz też: Urlop 10 dni roboczych

Udzielenie urlopu wypoczynkowego w soboty, niedziele i święta

Czy weekendy wliczają się w urlop? Jednocześnie nie ma formalnych przeciwwskazań do tego, aby urlop został udzielony na sobotę, niedzielę lub święto, pod warunkiem że dla pracownika dni te są dniami pracy zgodnie z obowiązującym pracownika rozkładem czasu pracy (np. jeśli tak wynika z przyjętego w danym okresie grafiku).

Ponadto wymiar udzielonego urlopu musi odpowiadać dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w dniu, na który urlop ten został udzielony. Należy więc przeliczyć urlop udzielony w dniach na godziny, jeśli pracownik jest zatrudniony np. w równoważnym systemie czasu pracy. Wynika to z art. 1542 § 2 K.p., zgodnie z którym jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy.

Mąż pani Anety, mając 10-letni staż pracy, ma prawo do 26 dni urlopu (art. 154 § 1 pkt 2 K.p.), co oznacza, że nawet 3-tygodniowy urlop po włączeniu dni wolnych nie wyczerpuje przysługującego limitu.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Przykłady

Pracownik biurowy pracujący od poniedziałku do piątku

Kasia, pracująca na pełen etat od poniedziałku do piątku, planuje wakacje. Zastanawia się, czy sobota wlicza się do urlopu. Zgodnie z Kodeksem pracy do jej urlopu zalicza się tylko dni, które stanowią jej dni pracy, czyli od poniedziałku do piątku. Podczas dwutygodniowego urlopu Kasia wykorzystuje 10 dni urlopowych, nie wliczając w to weekendów, które są dla niej dniami wolnymi.

 

Pracownik zmianowy

Tomek pracuje w systemie zmianowym, który obejmuje również soboty i niedziele. Jego grafik zmienia się co miesiąc. Podczas ustalania czasu wolnego Tomek musi wziąć pod uwagę dni, które w danym okresie są dla niego dniami pracy (np. weekend przed i po urlopie). Jeśli w planowanym tygodniu urlopowym pracuje także w sobotę, może ją uwzględnić jako dzień urlopu, o ile jest to dla niego dzień pracy zgodnie z grafikiem.

 

Pracownik w równoważnym systemie czasu pracy

Ania zatrudniona na umowie o pracę w równoważnym systemie czasu pracy, który zakłada, że niektóre dni pracy są dłuższe, a inne krótsze, planuje wziąć urlop. W jej przypadku dni urlopowe przeliczane są na godziny, aby odpowiadały faktycznemu wymiarowi czasu pracy w danym dniu. Jeśli więc Ania bierze dzień wolny w dniu, w którym zazwyczaj pracuje 10 godzin, musi to zostać uwzględnione w jej wymiarze urlopu, zgodnie z zasadą, że jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy. 

Podsumowanie

Podsumowując, przepisy Kodeksu pracy regulują kwestie dotyczące urlopu wypoczynkowego. To ważne, by przy jego ustalaniu uwzględnić indywidualny rozkład czasu pracy pracownika. Przytoczone przykłady pokazują praktyczne wykorzystywanie omówionych regulacji. Znajomość tych zasad jest kluczowa w przypadku obliczania dni urlopowych.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy w interpretacji przepisów dotyczących urlopu wypoczynkowego lub w sporządzeniu odpowiednich dokumentów urlopowych? Skorzystaj z naszej oferty porad prawnych online i profesjonalnego wsparcia w przygotowaniu pism. Już dziś napisz do nas – formularz kontaktowy znajdziesz pod tekstem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Dorota Kriger

Absolwentka kierunku bankowość w Studium Finansów pod patronatem WSB w Poznaniu, licencjat Wydziału Ekonomicznego Akademii Ekonomicznej w Poznaniu w specjalności ekonomika pracy i zarządzanie kadrami. Od 1999 r. zatrudniona na stanowisku specjalisty do spraw administracji i zamówień publicznych, zajmuje się m.in. sprawami pracowniczymi.

 

Współpracuje przy pozyskiwaniu funduszy unijnych na realizację inwestycji i rozwój przedsiębiorczości (ukończone studia podyplomowe na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie „Rozwój regionalny i fundusze strukturalne Unii Europejskiej. Kierowanie projektami”).



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »