Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy weekend wlicza się do urlopu?

Dorota Kriger • Opublikowane: 2010-01-05

Czy w urlop wlicza się sobota i niedziela, czy nie? Mój mąż dostaje 3 tygodnie urlopu, włącznie z weekendem, po 10 latach pracy.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Czy weekend wlicza się do urlopu?

Odpowiedź na Pani pytanie znajduje się w Kodeksie Pracy, w art. 1542 § 1. Zgodnie z treścią tego artykułu urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu.

Z powyższego wynika, że urlopu wypoczynkowego nie można udzielać w dni, które dla pracownika są dniami wolnymi.

Jednocześnie nie ma formalnych przeciwwskazań do tego, aby urlop został udzielony na sobotę, niedzielę lub święto, pod warunkiem że dla pracownika dni te są dniami pracy zgodnie z obowiązującym pracownika rozkładem czasu pracy (np. jeśli tak wynika z przyjętego w danym okresie grafiku).

Ponadto wymiar udzielonego urlopu musi odpowiadać dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w dniu, na który urlop ten został udzielony. Należy więc przeliczyć urlop udzielony w dniach na godziny, jeśli pracownik jest zatrudniony np. w równoważnym systemie czasu pracy. Wynika to z art. 1542 § 2 K.p., zgodnie z którym jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy.

Pani mąż, mając 10-letni staż pracy, ma prawo do 26 dni urlopu (art. 154 § 1 pkt 2 K.p.), co oznacza, że nawet 3-tygodniowy urlop po włączeniu dni wolnych nie wyczerpuje przysługującego limitu.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Podobne materiały

Wysokość składek ZUS podczas urlopu wychowawczego

Jestem na urlopie wychowawczym płatnym. Byłam ostatnio w ZUS-ie i powiedziano mi, że moje składki są odprowadzane od niepoprawnej kwoty. Księgowe w mojej firmie...

 

Powrót po macierzyńskim a dzień wolny od pracy w firmie

Skończyłam urlop macierzyński 2 kwietnia, który w moim zakładzie pracy był dniem wolnym z racji dodatkowego dnia za 1 maja. Czy przysługuje mi zatem dzień...

 

Niewykorzystany urlop i zmiana pracy ? czy urlop przechodzi na nowego pracodawcę, czy należy się ekwiwalent?

Niewykorzystany urlop i zmiana pracy ? czy urlop przechodzi na nowego pracodawcę, czy należy się ekwiwalent?

Czy za niewykorzystany urlop pracodawca musi wypłacić ekwiwalent czy urlop przechodzi na drugiego pracodawcę?

Wniosek o urlop na żądanie

Do kogo należy kierować wniosek o urlop na żądanie? Kadry odsyłają do kierownika wydziału, ten do bezpośredniego przełożonego, czyli brygadzisty, a on z...

 

Wniosek o urlop wypoczynkowy a zwolnienie lekarskie

Miesiąc temu złożyłem wniosek o urlop wypoczynkowy od dnia 12 stycznia do 25 stycznia, który to pracodawca zatwierdził. Jednak od 4 stycznia do 11...

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »