Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rozpoczęcie pracy w październiku – ile dniu urlopu przysługuje do końca roku?

Dorota Kriger • Opublikowane: 2011-11-30

W połowie października rozpocząłem swoją pierwszą w życiu pracę na pełen etat. Czy na koniec grudnia 2011 należą mi się 3 czy 4 dni urlopu?
Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W roku kalendarzowym, w którym pracownik podejmuje pracę po raz pierwszy, przysługuje mu prawo do urlopu wypoczynkowego z upływem każdego przepracowanego miesiąca, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku (art. 153 § 1 K.p.).

Pracownik podejmujący pierwszą pracę co do zasady korzysta z urlopu w 20-dniowym wymiarze (art. 154 § 1 pkt 1 K.p.), a więc pracownik w pierwszym roku pracy ma prawo do urlopu w wymiarze 1,66(66) dnia urlopu za przepracowany miesiąc. Co istotne, za jeden miesiąc pracy urlop zostanie naliczony w wymiarze 1,67 dnia, ale za już dwa miesiące w wymiarze 3,33 dnia urlopu.

Wymiar takiego urlopu nie podlega zaokrągleniu w związku z brakiem odpowiedniej ku temu podstawy prawnej. Art. 1553 K.p., określający zasady zaokrąglania urlopu, nie odwołuje się bowiem do przepisów dotyczących urlopu w pierwszym roku pracy. Jednakże, ponieważ udzielenie urlopu w takim wymiarze bardzo często jest skomplikowane, wielu pracodawców stosuje zaokrąglenia na korzyść pracownika i udziela urlopu w pełnych dniach.

Pracownik, który podjął pierwszą pracę np. 15 października br., prawo do urlopu nabywa po pierwszym miesiącu pracy, czyli 14 listopada. Do 31.12. br. pracownik ten nabędzie prawo do łącznie 3,33 dni urlopu.

Wynika z to poniższego wyliczenia:

20 dni /12 miesięcy x 2 miesiące = 3,33 dni.

Prawo do kolejnego urlopu, już w pełnym wymiarze, pracownik nabędzie w dniu 1 stycznia kolejnego roku, jeśli pozostanie w tym dniu w stosunku pracy.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Podobne materiały

Ile wynosi wynagrodzenie za czas urlopu (tzw. wynagrodzenie urlopowe)?

Ile wynosi wynagrodzenie za czas urlopu (tzw. wynagrodzenie urlopowe)?

W październiku wypadło tak, że musiałam przepracować o 2 dni więcej, i pracodawca zapłacił 100% za te dni. Jak powinien zapłacić pracodawca za takie dni,...

Wniosek o urlop na żądanie

Do kogo należy kierować wniosek o urlop na żądanie? Kadry odsyłają do kierownika wydziału, ten do bezpośredniego przełożonego, czyli brygadzisty, a on z...

 

Wykorzystanie zaległego urlopu wypoczynkowego podczas urlopu dla poratowania zdrowia

Jestem na kończącym się urlopie macierzyńskim. Moim głównym źródłem utrzymania jest praca w szkole, drugim praca w poradni. Złożyłam wniosek...

 

Czy można wysłać pracowników na przymusowy urlop?

Pracodawca przedstawił nam plan urlopów ze wskazaniem, że w sierpniu (od 15 do 31) wszyscy pracownicy mają mieć przymusowy urlop wypoczynkowy. Nie ma to...

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »