Kategoria: Urlop
Baner RODO

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rozpoczęcie pracy w październiku – ile dniu urlopu przysługuje do końca roku?

Autor: Dorota Kriger • Opublikowane: 2011-11-30

W połowie października rozpocząłem swoją pierwszą w życiu pracę na pełen etat. Czy na koniec grudnia 2011 należą mi się 3 czy 4 dni urlopu?

»Wybrane opinie klientów

W roku kalendarzowym, w którym pracownik podejmuje pracę po raz pierwszy, przysługuje mu prawo do urlopu wypoczynkowego z upływem każdego przepracowanego miesiąca, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku (art. 153 § 1 K.p.).

Pracownik podejmujący pierwszą pracę co do zasady korzysta z urlopu w 20-dniowym wymiarze (art. 154 § 1 pkt 1 K.p.), a więc pracownik w pierwszym roku pracy ma prawo do urlopu w wymiarze 1,66(66) dnia urlopu za przepracowany miesiąc. Co istotne, za jeden miesiąc pracy urlop zostanie naliczony w wymiarze 1,67 dnia, ale za już dwa miesiące w wymiarze 3,33 dnia urlopu.

Wymiar takiego urlopu nie podlega zaokrągleniu w związku z brakiem odpowiedniej ku temu podstawy prawnej. Art. 1553 K.p., określający zasady zaokrąglania urlopu, nie odwołuje się bowiem do przepisów dotyczących urlopu w pierwszym roku pracy. Jednakże, ponieważ udzielenie urlopu w takim wymiarze bardzo często jest skomplikowane, wielu pracodawców stosuje zaokrąglenia na korzyść pracownika i udziela urlopu w pełnych dniach.

Pracownik, który podjął pierwszą pracę np. 15 października br., prawo do urlopu nabywa po pierwszym miesiącu pracy, czyli 14 listopada. Do 31.12. br. pracownik ten nabędzie prawo do łącznie 3,33 dni urlopu.

Wynika z to poniższego wyliczenia:

20 dni /12 miesięcy x 2 miesiące = 3,33 dni.

Prawo do kolejnego urlopu, już w pełnym wymiarze, pracownik nabędzie w dniu 1 stycznia kolejnego roku, jeśli pozostanie w tym dniu w stosunku pracy.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z urlopem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Ile wynosi wynagrodzenie za czas urlopu (tzw. wynagrodzenie urlopowe)?

W październiku wypadło tak, że musiałam przepracować o 2 dni więcej, i pracodawca zapłacił 100% za te dni. Jak powinien zapłacić pracodawca za takie dni, jak bym była na urlopie wypoczynkowym?

Urlop ojcowski – płatny czy nie?

Czy ojcowski urlop jest płatny?

Wniosek o urlop na żądanie

Do kogo należy kierować wniosek o urlop na żądanie? Kadry odsyłają do kierownika wydziału, ten do bezpośredniego przełożonego, czyli brygadzisty, a on z kolei twierdzi, że tylko pracodawca może udzielić urlopu.

Wykorzystanie zaległego urlopu wypoczynkowego podczas urlopu dla poratowania zdrowia

Jestem na kończącym się urlopie macierzyńskim. Moim głównym źródłem utrzymania jest praca w szkole, drugim praca w poradni. Złożyłam wniosek o urlop dla poratowania zdrowia. Czy będąc na urlopie dla poratowania zdrowia w szkole, mogę wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy, a następnie wziąć bezpłatny urlop wychowawczy w poradni?

Czy można wysłać pracowników na przymusowy urlop?

Pracodawca przedstawił nam plan urlopów ze wskazaniem, że w sierpniu (od 15 do 31) wszyscy pracownicy mają mieć przymusowy urlop wypoczynkowy. Nie ma to uzasadnienia i jest to raczej kaprys pracodawcy. Mnie i moim koleżankom taki termin urlopu nie odpowiada. Co więcej, charakter naszej pracy wymusza konieczność zapewnienia nieprzerwanego działania. Czy w takiej sytuacji mamy jakąś możliwość prawną? Czy jeśli się nie dogadamy z pracodawcą to musimy iść na urlop w wyznaczonym terminie?Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »