Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

2 dni opieki nad dzieckiem a nieformalny związek bez ślubu

Dorota Kriger • Opublikowane: 2010-05-31

Żyjemy w nieformalnym związku i mamy córeczkę. Oprócz tego moja partnerka ma jeszcze dwoje dzieci z poprzedniego związku. Czy mogę wziąć 2 dni opieki nad swoim dzieckiem, a ona 2 dni na swoje?
Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Kodeks pracy nie precyzuje, co należy rozumieć przez określenie „pracownik wychowujący”. Przyjmuje się, że z zarówno rodzic, jak i opiekun dziecka pozostający w stosunku pracy, któremu przysługuje władza rodzicielska nad dzieckiem i który faktycznie uczestniczy w procesie jego wychowania, są „pracownikami wychowującymi”.

Zgodnie z Kodeksem pracy tylko 2 dni przysługują pracownikowi wychowującemu dzieci, bez względu na ilość tych dzieci – art. 188. K.p.: „Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy na 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia”.

Jeśli więc skorzysta Pan z 2 dni na Wasze wspólne dziecko, to partnerka Pana nie będzie mogła skorzystać z dni na opiekę na pozostałe dzieci, bo Pan wykorzysta limit dni dotyczący jej dzieci.

Nie ma tu znaczenia, że nie jest Pan ojcem pozostałych dzieci. Pana partnerka ma prawo, tak jak i Pan, tylko do 2 dni, bez względu na to, ile ma dzieci.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Podobne materiały

Powrót po macierzyńskim a dzień wolny od pracy w firmie

Skończyłam urlop macierzyński 2 kwietnia, który w moim zakładzie pracy był dniem wolnym z racji dodatkowego dnia za 1 maja. Czy przysługuje mi zatem dzień...

 

Drugi wniosek o urlop wychowawczy – ile wychowawczego jeszcze mi zostało?

Chcę przedłużyć urlop wychowawczy. Syn urodził się 7.09.2008 r., a mój pierwszy wniosek o urlop dotyczył okresu od 15.04.2009 r. do 30.04.2011 r. Chciałabym...

 

Niewykorzystany urlop i zmiana pracy ? czy urlop przechodzi na nowego pracodawcę, czy należy się ekwiwalent?

Niewykorzystany urlop i zmiana pracy ? czy urlop przechodzi na nowego pracodawcę, czy należy się ekwiwalent?

Czy za niewykorzystany urlop pracodawca musi wypłacić ekwiwalent czy urlop przechodzi na drugiego pracodawcę?

Wniosek o urlop na żądanie

Do kogo należy kierować wniosek o urlop na żądanie? Kadry odsyłają do kierownika wydziału, ten do bezpośredniego przełożonego, czyli brygadzisty, a on z...

 

Powrót do pracy po urlopie wychowawczym

Wracam do pracy po urlopie wychowawczym, moje stanowisko pracy już jednak nie istnieje. Pracodawca zaproponował mi inne stanowisko i pełny etat, ale...

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »