Kategoria: BHP

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Umowa-zlecenie a badania lekarskie i szkolenie BHP

Dorota Kriger • Opublikowane: 2011-02-02

Czy przy umowie-zleceniu pracodawca ma obowiązek wysłać mnie na badania lekarskie (okresowe)? Jeżeli tak, to kto ma obowiązek za nie zapłacić?

»Wybrane opinie klientów

Fakt,że aby uzyskać poradę,nie muszę szukać żadnej kancelarii,umawiać terminów i jechać na spotkanie. Pani Mecenas Marta Handzlik - Rosuł odpowiedziała wyczerpująco na moje pytania ( w tym również na pytania dodatkowe), podając na poparcie swoich wypowiedzi odpowiednie przepisy z Karty Nauczyciela. Dowiedziałam się jak rozwiązać mój problem,jakie mam prawa i obowiązki,a wszystko za dosyć przystępną cenę. W dodatku czas oczekiwania na porady był bardzo krótki,a to ważne,bo zależało mi na czasie
Agnieszka, 47 lat, nauczyciel
Pani prawnik bardzo rzeczowo opisała mozliwości i zagrożenia. Podała na co będzie zwracał uwagę sąd.Odpowiadała na pytania dodatkowe, które zawsze powstaja w głowie laika w sprawach prawnych. Dzieki tej odpowiedzi uważam, że jeśli wspóllokatorka nie zechce się dalej porozumieć, to wystąpię na drogę sądową.
Krzysiek
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Łączę pozdrowienia dla całego zespołu.
Mirka
Szybka odpowiedź i przede wszystkim anonimowość i lepiej się pisze niż rozmawia bo można wszystko przemyśleć i człowiek nie wstydzi się wszystkiego przekazać bo co sobie prawnik pomyśli gdyby się siedziało face to face.
Krzysztof, 39 lat
Wygodny szybki dostęp do zagadnień prawa. Jasne i klarowne odpowiedzi .
Agnieszka

Z art. 304 § 1 K.p. wynika, że pracodawca zatrudniający osoby fizyczne na innej podstawie niż stosunek pracy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę winien zapewniać warunki określone w art. 207 § 2 K.p. Niezależnie więc od formy prawnej świadczenia pracy pracodawca powinien zapewnić organizację pracy pozwalającą na zapewnienie prawidłowych warunków BHP oraz zapewnić przestrzeganie przepisów w tym zakresie podczas świadczenia usług przez zleceniobiorcę. Dodatkowo art. 3041 K.p. nakłada na osoby fizyczne wykonujące pracę na innej podstawie niż stosunek pracy obowiązki wynikające z art. 211 K.p. w zakresie określonym przez pracodawcę lub inny podmiot organizujący pracę. Powyższe może dotyczyć więc nie tylko konieczności przeprowadzenia badań lekarskich, ale też np. obowiązku przeszkolenia w zakresie BHP.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

O tym, czy należy skierować zleceniobiorcę na badania lekarskie, decyduje ostatecznie pracodawca w zależności od rodzaju pracy, którą zleceniobiorca ma wykonywać – tak stwierdziła Państwowa Inspekcja Pracy w stanowisku Departamentu Prawnego Głównego Inspektoratu Pracy z lipca 2007 r. (GNP/426/4560-364/07/PE – DF z 27 lipca br.). W stanowisku tym czytamy, że „jeżeli zagrożenia związane z warunkami pracy lub jej przebiegiem są na tyle duże, że nawet do doraźnego wykonywania tych prac lub przebywania w tych warunkach były dopuszczane wyłącznie osoby fizyczne z odpowiednim stanem zdrowia i przeszkoleniem BHP, to pracodawca lub inny podmiot organizujący pracę może wymagać od osoby, z którą zawiera umowę cywilną (będącą podstawą wykonywania pracy np. przez samozatrudniającego), aby poddał się badaniu lekarskiemu lub szkoleniu w zakresie BHP”.

Wynika z powyższego, że osoby fizyczne wykonujące pracę na innej podstawie niż stosunek pracy, a także osoby prowadzące w zakładzie działalność gospodarczą mogą mieć obowiązek poddania się badaniom lekarskim: wstępnym, okresowym i kontrolnym, w zakresie określonym przez pracodawcę lub inny podmiot organizujący pracę.

Jednakże wypełnienie powyższego obowiązku nie przesądza o tym, że koszty szkolenia BHP czy badań lekarskich ponosi zleceniodawca. Przepisy Kodeksu pracy nie wskazują bowiem, że koszty badań osób niebędących pracownikami ma ponosić zleceniodawca (tak jak jest to w przypadku pracodawców w stosunku do pracowników).

Kwestie związane z przeprowadzaniem badań lekarskich i szkoleń BHP zleceniobiorców należy więc uregulować w treści umowy-zlecenia, wskazując, która ze stron ponosi koszty takich szkoleń i badań. W przypadku braku uregulowań w tej sprawie można przyjąć, że koszt ten spoczywa na zleceniodawcy, jeśli zobowiąże on zleceniobiorcę do wykonania badań lekarskich czy odbycia szkolenia BHP.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z BHP?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »