Kategoria: Urlop

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wniosek o urlop wypoczynkowy a zwolnienie lekarskie

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2018-01-08

Miesiąc temu złożyłem wniosek o urlop wypoczynkowy od dnia 12 stycznia do 25 stycznia, który to pracodawca zatwierdził. Jednak od 4 stycznia do 11 stycznia przebywam na zwolnieniu lekarskim, które dalej nie będzie przedłużane. Czy mogę od 12 stycznia rozpocząć urlop wypoczynkowy?

»Wybrane opinie klientów

Odpowiedź uzyskana szybko. W pełni profesjonalnie nakreślone możliwości rozwiązania problemu ,może niekoniecznie po mojej myśli( co też zostało ujęte w odpowiedzi )wiadomo każda sprawa ma swoje oblicze ,ale mimo to polecam. Warto mieć świadomość ,że można z kanapy zasięgnąć porad fachowców.
Alina
Super serwis, super kontakt, szybkie rzeczowe odpowiedzi za nie wielkie pieniądze (do kolejnych klientów serwisu:proszę się nie bać..za jakieś 100 zł z hakiem... można przyjacielsko porozmawiać przez kilka tygodni jak przy dobrej kawie i ciachu...zresztą często ją popijam pisząc do Pana Mecenasa...nie wiem jak Pan po drugiej stronie :)Każde moje pytanie...nie zostało bez odpowiedzi....chociaż poruszałam się jak \"dziecko we mgle\" gubiąc się i powracając do sprawy z uporem maniaka zadając nie raz oczywiste pytania. Dziękuję za zrozumienie i pomoc....za wyzwolenie mnie ze stresu, który przez moją niepewność mnie zjadał. Będę polecała ten portal wszystkim, którzy będą potrzebować porady prawnej, a i ja w razie potrzeby ..skorzystam powtórnie (obym nie musiała :) )...licho nie śpi . Pozdrawiam serdecznie Pana Marka G. oraz cały Zacny Zespół
Izabela
Fakt,że aby uzyskać poradę,nie muszę szukać żadnej kancelarii,umawiać terminów i jechać na spotkanie. Pani Mecenas Marta Handzlik - Rosuł odpowiedziała wyczerpująco na moje pytania ( w tym również na pytania dodatkowe), podając na poparcie swoich wypowiedzi odpowiednie przepisy z Karty Nauczyciela. Dowiedziałam się jak rozwiązać mój problem,jakie mam prawa i obowiązki,a wszystko za dosyć przystępną cenę. W dodatku czas oczekiwania na porady był bardzo krótki,a to ważne,bo zależało mi na czasie
Agnieszka, 47 lat, nauczyciel
Pani prawnik bardzo rzeczowo opisała mozliwości i zagrożenia. Podała na co będzie zwracał uwagę sąd.Odpowiadała na pytania dodatkowe, które zawsze powstaja w głowie laika w sprawach prawnych. Dzieki tej odpowiedzi uważam, że jeśli wspóllokatorka nie zechce się dalej porozumieć, to wystąpię na drogę sądową.
Krzysiek
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Łączę pozdrowienia dla całego zespołu.
Mirka

Urlopy wypoczynkowe, zgodnie z art. 163 Kodeksu pracy co do zasady udzielane są zgodnie z planem urlopów.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Pracownik powinien w sposób przyjęty u danego pracodawcy złożyć wniosek o udzielenie urlopu – lecz pracodawca nie jest tym wnioskiem związany, bowiem ustala plan urlopów w zasadzie samodzielnie, czasem w porozumieniu z pracownikami. Powinien on bowiem w miarę możliwości brać pod uwagę wnioski pracowników z jednej strony i potrzeby zakładu pracy z drugiej.

W planie urlopów nie uwzględnia się urlopu w wysokości 4 dni w roku kalendarzowym, udzielanego na żądanie pracownika – art. 1672 Kodeksu pracy. Nakazuje on udzielić pracownikowi urlopu w terminie przez niego wskazanym, z pominięciem planu urlopów, co ma zapewnić pracownikowi możliwość skorzystania z urlopu w przypadkach nagłych, ale tylko w zakresie do 4 dni w roku.

Zasadniczo urlop wypoczynkowy może być na wniosek pracownika udzielony w częściach, przy czym co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych.

Tylko urlop na żądanie w wymiarze 4 dni będzie przysługiwał pracownikowi nawet, jeśli wskutek jego wykorzystania pozostała część urlopu wypoczynkowego pracownika nie będzie mogła trwać jednorazowo 14 kolejnych dni kalendarzowych.

Pracownik może wykorzystać normalny urlop w zaproponowanym przez siebie terminie dopiero wtedy, gdy termin ten został zaakceptowany przez pracodawcę w drodze ustalenia planu urlopów lub na podstawie zawartego między nimi porozumienia – np. zaakceptowania i podpisania wniosku.

Samo złożenie wniosku nie upoważnia pracownika do wykorzystania urlopu. Jego nieobecność w pracy w takim przypadku może być uznana za naruszenie obowiązków pracowniczych i może być podstawą wypowiedzenia umowy o pracę (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 17 grudnia 1980 r., I PRN 136/80, LexPolonica oraz wyrok Sądu Najwyższego z dnia 13 maja 1998 r., I PKN 99/98, OSNAPiUS 1999 r., nr 10, poz. 331).

Jeśli wniosek urlopowy został zaakceptowany przez pracodawcę w sposób u niego przyjęty, zwolnienie lekarskie poprzedzające urlop w niczym nie przeszkadza. Nie musi Pan dokonywać żadnych innych czynności, po ustaniu zasiłku chorobowego zaczyna Pan urlop zgodnie z planem urlopów.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z urlopem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »