• Autor: Izabela Nowacka-Marzeion
Miesiąc temu złożyłem wniosek o urlop wypoczynkowy od dnia 12 stycznia do 25 stycznia, który to pracodawca zatwierdził. Jednak od 4 stycznia do 11 stycznia przebywam na zwolnieniu lekarskim, które dalej nie będzie przedłużane. Czy mogę od 12 stycznia rozpocząć urlop wypoczynkowy?
Urlopy wypoczynkowe, zgodnie z art. 163 Kodeksu pracy co do zasady udzielane są zgodnie z planem urlopów.
Pracownik powinien w sposób przyjęty u danego pracodawcy złożyć wniosek o udzielenie urlopu – lecz pracodawca nie jest tym wnioskiem związany, bowiem ustala plan urlopów w zasadzie samodzielnie, czasem w porozumieniu z pracownikami. Powinien on bowiem w miarę możliwości brać pod uwagę wnioski pracowników z jednej strony i potrzeby zakładu pracy z drugiej.
W planie urlopów nie uwzględnia się urlopu w wysokości 4 dni w roku kalendarzowym, udzielanego na żądanie pracownika – art. 1672 Kodeksu pracy. Nakazuje on udzielić pracownikowi urlopu w terminie przez niego wskazanym, z pominięciem planu urlopów, co ma zapewnić pracownikowi możliwość skorzystania z urlopu w przypadkach nagłych, ale tylko w zakresie do 4 dni w roku.
Zasadniczo urlop wypoczynkowy może być na wniosek pracownika udzielony w częściach, przy czym co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych.
Tylko urlop na żądanie w wymiarze 4 dni będzie przysługiwał pracownikowi nawet, jeśli wskutek jego wykorzystania pozostała część urlopu wypoczynkowego pracownika nie będzie mogła trwać jednorazowo 14 kolejnych dni kalendarzowych.
Pracownik może wykorzystać normalny urlop w zaproponowanym przez siebie terminie dopiero wtedy, gdy termin ten został zaakceptowany przez pracodawcę w drodze ustalenia planu urlopów lub na podstawie zawartego między nimi porozumienia – np. zaakceptowania i podpisania wniosku.
Samo złożenie wniosku nie upoważnia pracownika do wykorzystania urlopu. Jego nieobecność w pracy w takim przypadku może być uznana za naruszenie obowiązków pracowniczych i może być podstawą wypowiedzenia umowy o pracę (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 17 grudnia 1980 r., I PRN 136/80, LexPolonica oraz wyrok Sądu Najwyższego z dnia 13 maja 1998 r., I PKN 99/98, OSNAPiUS 1999 r., nr 10, poz. 331).
Jeśli wniosek urlopowy został zaakceptowany przez pracodawcę w sposób u niego przyjęty, zwolnienie lekarskie poprzedzające urlop w niczym nie przeszkadza. Nie musi Pan dokonywać żadnych innych czynności, po ustaniu zasiłku chorobowego zaczyna Pan urlop zgodnie z planem urlopów.
Anna złożyła w grudniu wniosek o urlop na połowę stycznia. Na początku stycznia zachorowała i trafiła na zwolnienie lekarskie. Gdy jej L4 skończyło się dzień przed rozpoczęciem urlopu, zgodnie z planem poszła na urlop bez żadnych dodatkowych formalności.
Michał chciał wziąć tydzień wolnego, więc złożył wniosek urlopowy, ale nie doczekał się akceptacji od przełożonego. Mimo to nie przyszedł do pracy, uznając, że "przecież to tylko formalność". Dostał naganę za nieusprawiedliwioną nieobecność.
Karolina złożyła wniosek o dwutygodniowy urlop, który został zaakceptowany. W międzyczasie zachorowała i wypadła z pracy na kilka dni przed planowanym urlopem. Po zakończeniu L4 nie musiała niczego zmieniać – rozpoczęła urlop zgodnie z ustaleniami.
Zwolnienie lekarskie przypadające tuż przed zaplanowanym urlopem wypoczynkowym nie wpływa na możliwość jego rozpoczęcia, o ile wniosek urlopowy został wcześniej zatwierdzony przez pracodawcę. Pracownik nie musi składać nowego wniosku ani podejmować dodatkowych działań – po zakończeniu zwolnienia może skorzystać z urlopu zgodnie z ustalonym planem. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że sam wniosek o urlop nie daje jeszcze prawa do jego rozpoczęcia – konieczna jest wyraźna akceptacja pracodawcy.
Potrzebujesz indywidualnej porady prawnej? Skorzystaj z naszej oferty porad online – szybko, wygodnie i bez wychodzenia z domu. Odpowiemy na Twoje pytania, pomożemy rozwiązać wątpliwości i wskażemy najlepsze rozwiązania zgodne z aktualnym stanem prawnym.
1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion
Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy