Praca na pół etatu i nie stawienie się do pracy w weekend

• Autor: Marta Handzlik

Jestem zatrudniony w restauracji na pół etatu na umowę o pracę na czas określony (1 rok). Pracodawca odmówił mi wolnego weekendu, grożąc, że jeśli nie zjawię się w pracy, potraktuje to jako porzucenie pracy i wystawi mi „dyscyplinarkę”. Dodam, że mój pracodawca notorycznie lekceważy prawa pracownicze. Mnie z liczby godzin wychodzi cały etat, a czasem nawet półtora, a mam wpisane pół. Kwota, którą zarabiam, też nie jest adekwatna do umowy. Jakie poniosę konsekwencje, jeśli nie stawię się w weekend w pracy? Czy pracodawcy wolno wszystko, a nam pracownikom pozostaje tylko słuchać?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Praca na pół etatu i nie stawienie się do pracy w weekend

Niestawienie się w pracy zgodnie z grafikiem

Generalnie ma Pan obowiązek stawić się w pracy tylko w te dni, które zgodnie z rozkładem czasu pracy są dla Pana dniami pracującymi.

Zgodnie z art. 129 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (j.t. Dz. U. z 2014 r., poz. 1502) – czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy. Przy czym normy te dotyczą pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy.

Skoro Pan jest zatrudniony na pół etatu, normy, jakie Pana dotyczą, wynoszą 20 godzin w tygodniu (przy czym może się to rozkładać na trzy, cztery lub pięć dni). W zależności od tego, jakie dni są dla Pana dniami pracy, jest Pan obowiązany stawić się w tych dniach do pracy. Jeśli z grafiku wynika, że pracuje Pan w ten weekend – ma Pan obowiązek być w pracy, albo skorzystać z urlopu na żądanie.

Dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych

Za pracę w godzinach nadliczbowych, oprócz normalnego wynagrodzenia, przysługuje dodatek w wysokości:

1) 100% wynagrodzenia – za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających:

a) w nocy,

b) w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,

c) w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy;

2) 50% wynagrodzenia – za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w każdym innym dniu niż określony w pkt 1.

Jeśli pracownik w czasie, gdy powinien być w pracy, się w niej nie stawi, otrzyma dyscyplinarne zwolnienie z pracy. Przy czym od takiego zwolnienia zawsze może się Pan odwołać do sądu pracy i wówczas to pracodawca będzie musiał udowodnić, że Pan miał obowiązek wtedy w pracy przebywać.

Słowem – nawet jeśli pracodawca nie wypłaca Panu wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, nie upoważnia to Pana do niestawienia się w pracy zgodnie z grafikiem. W takiej sytuacji radziłabym zwrócić się w pierwszej kolejności do PIP z prośbą o skontrolowanie nieprawidłowości w rozliczaniu czasu pracy i wynagrodzenia za pracę.

Jeśli rzeczywiście nie może Pan stawić się w weekend w pracy, pozostają Panu dwa wyjścia: urlop na żądanie, którego co do zasady pracodawca nie może odmówić, chyba że uzasadni to szczególnymi potrzebami, albo zwolnienie lekarskie.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »