Czy w czasie leczenia odwykowego można zostać zwolnionym?

• Autor: Katarzyna Nosal

Problem dotyczy bliskiej osoby. Chłopak ma 32 lata. Przypadkiem wyszło na jaw, że zażywa narkotyki. Udał się do specjalisty i dobrowolnie chce rozpocząć leczenie. Dostał skierowanie. Odwyk trwa od 6 do 8 miesięcy. Miał podpisaną umowę na 2 miesiące pracy. Zakład przedłużył mu ją o następne 12 miesięcy. Czy zakład może rozwiązać umowę o pracę, gdy chłopak będzie przebywał w ośrodku leczenia uzależnień? Czy powinien poinformować pracodawcę o zaistniałej sytuacji?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Czy w czasie leczenia odwykowego można zostać zwolnionym?

Leczenie odwykowe a praca

Co do zasady leczenie odwykowe uznaje się za pozostawanie w stanie niezdolności do pracy z powodu choroby. Ośrodki, które przyjmują na leczenie, wystawiają zaświadczenie o pobycie, a na koniec pobytu L4. Na wniosek pracownika ośrodek może wystawiać L4 co 14 dni.

Skoro tak jest, to po pierwsze należy zawiadomić pracodawcę o sytuacji, ponieważ w przeciwnym wypadku może uznać sytuację za porzucenie pracy i zwolnić pracownika dyscyplinarnie z powodu nieusprawiedliwionej nieobecności. Kluczową kwestię w ochronie przed dyscyplinarnym zwolnieniem odgrywa zaświadczenie lekarskie stwierdzające chorobę pracownika oraz fakt podjęcia przez niego leczenia. Zaświadczenie to ma szczególnie znaczenie przede wszystkim w sporach toczących się w sądzie pracy i stanowi podstawę dowodową do stwierdzenia przez sąd wadliwego zastosowania zwolnienia dyscyplinarnego. Jeżeli pracownik nie poinformuje o chorobie i nie przedstawi zaświadczenia lekarskiego u pracodawcy, bądź w sądzie pracy – nie zostanie ono uwzględnione i zawinienie pracownika zostanie automatycznie potraktowane jako ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

 

Mając zaświadczenie o pobycie pracownika na leczeniu odwykowym, pracodawca nie może mówić o nieusprawiedliwionej nieobecności. Jest to nieobecność usprawiedliwiona. W takim przypadku może znaleźć zastosowanie art. 53 Kodeksu pracy. Zgodnie z tym przepisem „pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa:

a) dłużej niż 3 miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,

b) dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową.

Pracodawca powinien w miarę możliwości ponownie zatrudnić pracownika, który w okresie 6 miesięcy od rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia, z przyczyn tu wymienionych, zgłosi swój powrót do pracy niezwłocznie po ustaniu tych przyczyn”.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Tomek, pracownik magazynu, rozpoczął leczenie odwykowe z powodu uzależnienia od amfetaminy. Miał umowę na czas określony, którą właśnie przedłużono. Przed wyjazdem do ośrodka poinformował pracodawcę i dostarczył zaświadczenie o rozpoczęciu terapii oraz L4. Dzięki temu jego nieobecność była usprawiedliwiona, a zakład pracy nie miał podstaw do dyscyplinarnego zwolnienia. Mimo dłuższej nieobecności zakład wykazał zrozumienie i po zakończeniu leczenia Tomek wrócił na swoje stanowisko.

 

Ania, zatrudniona od pięciu miesięcy w firmie handlowej, również zdecydowała się na leczenie. Niestety nie poinformowała pracodawcy o sytuacji i z dnia na dzień przestała się stawiać do pracy. Po dwóch tygodniach została zwolniona dyscyplinarnie za nieusprawiedliwioną nieobecność. W sądzie pracy nie miała szansy na odwrócenie decyzji, ponieważ nie przedstawiła żadnego zaświadczenia lekarskiego ani dowodu na rozpoczęcie leczenia.

 

Robert, który od lat pracował jako kierowca, sam zgłosił się na leczenie po interwencji rodziny. Przed wyjazdem uzyskał zaświadczenie z ośrodka i zadbał o regularne przedkładanie L4 pracodawcy co dwa tygodnie. Choć jego terapia trwała siedem miesięcy, a pracodawca rozwiązał umowę na podstawie art. 53 Kodeksu pracy, po zakończeniu leczenia Robert wrócił do firmy, ponieważ zgłosił gotowość do pracy w ciągu sześciu miesięcy i zakład miał wolne stanowisko.

Podsumowanie

Leczenie odwykowe traktowane jest jak niezdolność do pracy z powodu choroby, a pobyt w ośrodku może być usprawiedliwioną nieobecnością – o ile pracownik poinformuje pracodawcę i dostarczy odpowiednie zaświadczenie lekarskie. Brak takiej informacji grozi zwolnieniem dyscyplinarnym. Nawet jednak przy zachowaniu formalności, długotrwała nieobecność może skutkować rozwiązaniem umowy na podstawie przepisów kodeksu pracy. Warto pamiętać, że w niektórych sytuacjach istnieje możliwość powrotu do pracy po zakończeniu leczenia. Szczerość i szybkie działanie wobec pracodawcy są kluczowe – zarówno dla ochrony miejsca pracy, jak i dla skutecznego rozpoczęcia terapii.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy prawnej w podobnej sprawie? Skorzystaj z naszych porad prawnych online. Szybko, dyskretnie i bez wychodzenia z domu otrzymasz fachową opinię prawną dostosowaną do Twojej sytuacji. Nasi prawnicy pomogą Ci zrozumieć przepisy, ocenić ryzyko oraz wskażą najlepsze możliwe rozwiązania – niezależnie od etapu sprawy.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Katarzyna Nosal

Radca prawny od 2005 roku, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Udziela porad z prawa cywilnego, pracy oraz rodzinnego, a także z zakresu procedury cywilnej i administracyjnej. Ma wieloletnie doświadczenie w stosowaniu prawa administracyjnego i samorządowego. Ukończyła również aplikację sądową. Obecnie prowadzi własną kancelarię prawną.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info