Czy ujawnienie wynagrodzenia innego pracownika jest naruszeniem tajemnicy zawodowej?

Czy to, że rozmawiałam z kimś na temat czyjegoś wynagrodzenia, jest wyjawieniem tajemnicy zawodowej? Nie mam dostępu do umów o pracę itp. Po prostu ktoś mi o tym powiedział, a ja wspomniałam o tym koleżance. W pracy grożą mi zwolnieniem dyscyplinarnym, ponieważ rzuciłam w żartach, że ktoś kogoś zaszantażował i dlatego dostał podwyżkę. Czy rzeczywiście mogą mnie zwolnić?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Czy ujawnienie wynagrodzenia innego pracownika jest naruszeniem tajemnicy zawodowej?

Wyjawienie wynagrodzenia pracownika

To, czy wysokość wynagrodzenia jest ujawnieniem tajemnicy przedsiębiorstwa, zależy od treści umowy z pracodawcą, tj. czy uznał on w umowie tę kwestię za tajemnicę, np. zawierając punkty czy osobną umowę o zachowanie poufności lub np. zawarł taki zakaz w regulaminie pracy.

O ile mówienie o swoim wynagrodzeniu przy braku zakazu w ww. dokumentach byłoby usprawiedliwione, o tyle mówienie o czyimś wynagrodzeniu bez zgody tej osoby nie zasługuje na aprobatę. Pracownik ma prawo informować swoich kolegów z pracy o wysokości wynagrodzenia, ale swojego. Pracownicy mogą też pytać pracodawcę o wysokość zarobków na podobnych stanowiskach w firmie, ale nie mogą pytać o pensję konkretnej osoby oraz jej ujawniać. Sąd Najwyższy w uchwale podjętej 16 lipca 1993 r. (sygn. akt I PZP 28/93) – teza aktualna po dziś – stwierdził, że „ujawnienie przez pracodawcę bez zgody pracownika wysokości jego wynagrodzenia za pracę może stanowić naruszenie dobra osobistego”. A zatem takowe naruszenie to także ujawnienie przez pracownika pensji kolegi z pracy.

Natomiast nie jest to w mojej ocenie podstawą do zwolnienia dyscyplinarnego (oczywiście, jeśli umowa/regulamin nie zakazuje ujawniania).

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

SN w wyroku (sygn. akt III PK 304/10) wskazał, że „ujawnienie innym pracownikom danych objętych tzw. klauzulą poufności wynagrodzeń w celu przeciwdziałania naruszaniu zasady równego traktowania oraz przejawom dyskryminacji płacowej pracowników nie stanowi przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia”. A zatem, jeśli ujawniła Pani wynagrodzenie kolegi po to, by przeciwdziałać dyskryminacji w pracy, mimo że pracodawca w umowie zobowiązał Panią do poufności, to nie może Pani zwolnić dyscyplinarnie. Jeśli jednak zrobiła to Pani ot tak, dla żartów, to niestety pracodawca może zastosować zwolnienie dyscyplinarne, wskazując, że naruszyła Pani podstawowy obowiązek wskazany w art. 100 par. 2 pkt 4 Kodeksu pracy, który zobowiązuje pracownika do dbania o dobro zakładu pracy, chronienie jego mienia oraz zachowanie w tajemnicy informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę.

Jak Pani widzi, kwestia jest sporna, wszystko zależy od okoliczności, ale ryzyko zwolnienia dyscyplinarnego występuje. Natomiast pracodawca musi wskazać uzasadnienie, jeśli będzie niezgodne z prawdą, ma Pani prawo się odwołać do sądu pracy.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Basia i żart przy kawie
Basia usłyszała od kolegi z zespołu, że ich wspólny znajomy, Marek, dostał sporą podwyżkę. Podczas przerwy na kawę rzuciła do koleżanki: „Marek to chyba musiał coś wiedzieć o szefie, skoro tak nagle dostał więcej.” Wypowiedź była żartem, ale szybko dotarła do kierownika działu, który uznał ją za naruszenie zasad poufności i wezwał Basię na rozmowę dyscyplinującą.

 

Aneta walczy o sprawiedliwość
Aneta odkryła, że jej wynagrodzenie jest znacznie niższe niż pensja kolegi, który wykonuje tę samą pracę. Wiedząc, że obowiązuje ich klauzula poufności, mimo to postanowiła poruszyć temat w dziale HR, powołując się na równe traktowanie. Choć złamała formalny zakaz, nie została zwolniona, ponieważ działała w dobrej wierze, próbując przeciwdziałać nierównościom.

 

Łukasz nieświadomie przekroczył granicę
Podczas rozmowy w windzie Łukasz wspomniał nowej pracownicy, że „na tym stanowisku można liczyć na 7 tysięcy, bo Tomek tyle dostaje”. Nie miał złych intencji – chciał ją tylko pocieszyć. Niestety, Tomek dowiedział się o tej rozmowie i zgłosił sprawę do przełożonego, żądając wyciągnięcia konsekwencji. Pracodawca potraktował to jako naruszenie tajemnicy zawodowej.

Podsumowanie

Ujawnienie wynagrodzenia innego pracownika, nawet zasłyszane nieformalnie, może zostać uznane za naruszenie tajemnicy zawodowej, zwłaszcza jeśli w firmie obowiązują zapisy o poufności w regulaminie lub umowie o pracę. Choć intencje nie zawsze są złe — czasem chodzi o żart lub próbę walki z nierównością płac — to konsekwencje mogą być poważne, włącznie z ryzykiem zwolnienia dyscyplinarnego. Kluczowe znaczenie mają okoliczności ujawnienia informacji, motywacja pracownika oraz zapisy wewnętrznych regulacji pracodawcy. W razie konfliktu warto znać swoje prawa i nie bać się dochodzić ich w sądzie pracy.

Oferta porad prawnych

Jeśli masz wątpliwości, czy Twoje zachowanie w pracy może mieć konsekwencje prawne, skorzystaj z naszej pomocy. Oferujemy szybkie i dyskretne porady prawne online – bez wychodzenia z domu, bez zbędnych formalności. Nasi prawnicy pomogą Ci zrozumieć Twoje prawa, ocenić sytuację i podpowiedzą najlepsze rozwiązanie. Napisz do nas, a otrzymasz profesjonalną pomoc dostosowaną do Twojej sprawy.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141
2. Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 16 lipca 1993 r. sygn. akt I PZP 28/93
3. Wyrok Sądu Najwyższego sygn. akt III PK 304/10

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Paulina Olejniczak-Suchodolska

Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z kancelariami prawnymi. Specjalizuje się głównie w prawie gospodarczym, prawie pracy, prawie zamówień publicznych, a także w prawie konsumenckim i prawie administracyjnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską oraz obsługuje spółki i instytucje państwowe.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info