Czy pracodawca ma obowiązek odpowiedzieć na wypowiedzenie umowy o pracę złożone przez pracownika?

• Autor: Marek Gola

Czy pracodawca ma obowiązek odpowiedzieć na wypowiedzenie umowy o pracę złożone przez pracownika? Zaznaczam, że pracownik, który wypowiedział umowę z zachowaniem okresu wypowiedzenia (3 miesiące), jest na zwolnieniu lekarskim. Jak miałoby brzmieć takie pismo po wypowiedzeniu umowy?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Czy pracodawca ma obowiązek odpowiedzieć na wypowiedzenie umowy o pracę złożone przez pracownika?

Czy pracownik może wypowiedzieć umowę o pracę w czasie zwolnienia lekarskiego?

W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, iż zgodnie z art. 41 Kodeksu pracy pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.

Powyższa sytuacja dotyczy jednak tylko wypowiedzenia dokonanego przez pracodawcę. Innymi słowy pracownik ma prawo złożyć wypowiedzenie umowy o pracę w każdym momencie. W tym zakresie pracownik znajduje się w pozycji uprzywilejowanej w odniesieniu do pracodawcy. Pracodawca wypowiadając pracownikowi umowę o pracę w czasie zwolnienia lekarskiego dopuściłby się naruszenia przepisów prawa pracy, a w szczególności art. 41.

Pracownik może natomiast wypowiedzieć umowę o pracę w czasie zwolnienia lekarskiego. Pracownik skorzystał ze swojego uprawnienia i Pani w żaden sposób nie może się temu przeciwstawić. Pani stanowisko w tej sprawie nie ma zatem żadnego znaczenia. Owszem, może Pani odpowiedzieć na pismo w przedmiocie wypowiedzenia umowy o pracę, ale nie musi Pani tego robić.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marek Gola

Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »