• Autor: Marek Gola
Czy pracodawca ma obowiązek odpowiedzieć na wypowiedzenie umowy o pracę złożone przez pracownika? Zaznaczam, że pracownik, który wypowiedział umowę z zachowaniem okresu wypowiedzenia (3 miesiące), jest na zwolnieniu lekarskim. Jak miałoby brzmieć takie pismo po wypowiedzeniu umowy?
W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, iż zgodnie z art. 41 Kodeksu pracy pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.
Powyższa sytuacja dotyczy jednak tylko wypowiedzenia dokonanego przez pracodawcę. Innymi słowy pracownik ma prawo złożyć wypowiedzenie umowy o pracę w każdym momencie. W tym zakresie pracownik znajduje się w pozycji uprzywilejowanej w odniesieniu do pracodawcy. Pracodawca wypowiadając pracownikowi umowę o pracę w czasie zwolnienia lekarskiego dopuściłby się naruszenia przepisów prawa pracy, a w szczególności art. 41.
Pracownik może natomiast wypowiedzieć umowę o pracę w czasie zwolnienia lekarskiego. Pracownik skorzystał ze swojego uprawnienia i Pani w żaden sposób nie może się temu przeciwstawić. Pani stanowisko w tej sprawie nie ma zatem żadnego znaczenia. Owszem, może Pani odpowiedzieć na pismo w przedmiocie wypowiedzenia umowy o pracę, ale nie musi Pani tego robić.
Anna, księgowa z dziesięcioletnim stażem, po długim czasie zmagania się z wypaleniem zawodowym i problemami zdrowotnymi, przebywając na zwolnieniu lekarskim, zdecydowała się wypowiedzieć umowę o pracę. Jej przełożony nie odpowiedział na pismo, ale formalnie nie musiał tego robić – wystarczyło, że potwierdził odbiór dokumentu.
Tomek, pracownik fizyczny w firmie budowlanej, złamał nogę i przebywał na długim L4. W międzyczasie otrzymał korzystną ofertę pracy za granicą. Wysłał listem poleconym wypowiedzenie z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia. Pracodawca milczał, ale to nie miało wpływu na bieg okresu wypowiedzenia – umowa i tak uległa rozwiązaniu.
Karolina, specjalistka ds. HR, złożyła wypowiedzenie umowy o pracę w czasie zwolnienia lekarskiego z powodu ciąży. Choć jej szefowa była zaskoczona i przesłała jej mailowe potwierdzenie odbioru pisma, wiedziała, że odpowiedź nie jest obowiązkowa. Sama Karolina świadomie skorzystała z prawa przysługującego pracownikowi niezależnie od stanu zdrowia.
Pracownik ma prawo wypowiedzieć umowę o pracę w dowolnym momencie, również podczas zwolnienia lekarskiego. Pracodawca nie musi odpowiadać na takie wypowiedzenie – wystarczy, że przyjmie je do wiadomości. W przeciwieństwie do pracodawcy, którego ogranicza art. 41 Kodeksu pracy, pracownik może samodzielnie zdecydować o zakończeniu stosunku pracy, nawet jeśli aktualnie przebywa na L4. Jego decyzja jest skuteczna i wiążąca, a brak odpowiedzi ze strony pracodawcy nie wpływa na ważność wypowiedzenia.
Potrzebujesz pewności co do swoich praw jako pracownik lub pracodawca? Skorzystaj z naszej oferty porad prawnych online – szybko, wygodnie i bez wychodzenia z domu. Nasi prawnicy odpowiedzą na Twoje pytania, przeanalizują dokumenty i pomogą rozwiązać każdy problem związany z prawem pracy. Napisz do nas i otrzymaj profesjonalną pomoc dostosowaną do Twojej sytuacji.
1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Marek Gola
Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy