Czy ekwiwalent za urlop podwyższy zasiłek chorobowy?

• Autor: Maria Turowska

Zatrudniamy pracownicę, której z końcem kwietnia kończy się umowa o pracę. Z początkiem maja dostanie nową umowę – już na czas nieokreślony. Czy jeśli razem z pensją za kwiecień wypłacimy jej w maju ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, to ten ekwiwalent będzie się jej wliczał do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego? Pracownica od października planuje iść na niewykorzystany urlop rodzicielski.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Czy ekwiwalent za urlop podwyższy zasiłek chorobowy?

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego

Celem ustalenia podstawy wymiaru wynagrodzenia za czas choroby i zasiłków uwzględnia się wynagrodzenie wypłacone pracownikowi z tytułu zatrudnienia, w czasie którego powstała niezdolność do pracy. W sytuacji, w której pracownik zatrudniony jest bez przerwy u tego samego pracodawcy na podstawie kolejno po sobie następujących umów o pracę (sytuacja przedstawiona przez Panią), wynagrodzenie wypłacone z tytułu tych umów sumuje się celem ustalenia podstawy wymiaru zasiłków przysługujących w czasie trwania ubezpieczenia.

Jak stanowi art. 36 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa „Podstawę wymiaru świadczeń w razie choroby i macierzyństwa przysługujących pracownikowi stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy”.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Ekwiwalent za urlop a podstawa wymiaru zasiłku

Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy przysługuje pracownikowi, jeżeli nie wykorzysta przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania albo wygaśnięcia stosunku pracy. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ekwiwalent za urlop wypoczynkowy jest przychodem pracownika (art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), w związku z czym opłaca się od niego składkę na ubezpieczenia społeczne.

Co istotne, ekwiwalent za urlop wypoczynkowy nie będzie jednak wliczał się do podstawy wymiaru wynagrodzenia za czas choroby i zasiłków. Potwierdza to treść przepisu art. 41 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa: „Przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego nie uwzględnia się składników wynagrodzenia, do których pracownik zachowuje prawo w okresie pobierania tego zasiłku zgodnie z postanowieniami układów zbiorowych pracy lub przepisami o wynagradzaniu, jeżeli są one wypłacane za okres pobierania tego zasiłku”.

Podsumowując: w podstawie wymiaru wynagrodzenia za czas choroby i ewentualnych przyszłych zasiłków nie należy uwzględniać ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy wypłaconego wraz z kwietniowym wynagrodzeniem.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

]

Przykłady

Anna jest zatrudniona w firmie XYZ. Jej umowa kończy się z końcem kwietnia, a od maja ma nową umowę na czas nieokreślony. W maju otrzymuje wynagrodzenie za kwiecień wraz z ekwiwalentem za niewykorzystany urlop. W październiku Anna planuje skorzystać z urlopu rodzicielskiego. Ekwiwalent za niewykorzystany urlop nie będzie wliczany do podstawy wymiaru jej zasiłku chorobowego.

 

Jan pracuje na umowę o pracę, która wygasa w kwietniu, a w maju zaczyna pracę na nowej umowie na czas nieokreślony. Otrzymuje w maju pensję za kwiecień i ekwiwalent za niewykorzystany urlop. W listopadzie planuje pójść na zwolnienie lekarskie. Ekwiwalent nie będzie wliczany do podstawy jego zasiłku chorobowego.

 

Katarzyna zakończyła umowę o pracę z końcem kwietnia, a od maja pracuje na nowej umowie bezterminowej. W maju otrzymuje wynagrodzenie za kwiecień oraz ekwiwalent za niewykorzystany urlop. Planuje pójść na zwolnienie lekarskie w grudniu. Ekwiwalent za urlop nie zostanie uwzględniony w podstawie wymiaru jej zasiłku chorobowego.

Podsumowanie

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, wypłacony pracownikowi wraz z wynagrodzeniem za kwiecień, nie będzie wliczany do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. Oznacza to, że przy ustalaniu wysokości zasiłku chorobowego, ekwiwalent ten nie będzie brany pod uwagę, co potwierdzają przepisy ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz fachowej porady prawnej online lub profesjonalnie sporządzonego pisma? Skontaktuj się z naszymi ekspertami, którzy szybko i skutecznie pomogą w każdej sprawie. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - Dz.U. 1991 nr 80 poz. 350
2. Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - Dz.U. 1999 nr 60 poz. 636

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »