Urlop macierzyński, następnie wychowawczy - obliczenie ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy

• Autor: Marta Handzlik

Zatrudniłam na umowę o pracę na okres 3 lat dziewczynę od 1 sierpnia 2014 r. Przedtem nigdzie nie pracowała. Po kilku dniach oznajmiła, że jest w ciąży. 7 października 2014 r. poszła na zwolnienie lekarskie i już do pracy nie wróciła. W marca 2015 r. urodziła dziecko, wykorzystała roczny macierzyński. Po macierzyńskim przeszła na wychowawczy i przebywała na nim do końca umowy, tj. do 31 lipca 2017 r. Ile należy się jej ekwiwalentu za niewykorzystany urlop? Umowa początkowa podpisana była na najniższą krajową na rok 2014.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Urlop macierzyński, następnie wychowawczy - obliczenie ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy

Jak obliczyć ekwiwalent za niewykorzystany urlop?

Zgodnie z art. 154 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (j.t. Dz. U. z 2014 r., poz. 1502) wymiar urlopu wynosi:

1) 20 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat;

2) 26 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.

W roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy z pracownikiem uprawnionym do kolejnego urlopu, pracownikowi przysługuje urlop u dotychczasowego pracodawcy – w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy, chyba że przed ustaniem tego stosunku pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze.

Na gruncie obowiązujących przepisów konieczność proporcjonalnego obliczenia wymiaru urlopu przysługującego pracownikowi powstanie również w przypadku, gdy powróci on do pracy u dotychczasowego pracodawcy w ciągu roku kalendarzowego po trwającym co najmniej 1 miesiąc okresie urlopu wychowawczego.

Słowem – cały urlop wypoczynkowy, jaki Pani pracownica mogła wykorzystać, należy obliczać proporcjonalnie do danego roku kalendarzowego. Dla obliczeń przyjmujemy, że pracownica nie ma stażu pracy (włącznie z zaliczeniem okresu nauki) uprawniającego ją do urlopu w wymiarze 26 dni.

W roku 2014 podjęła pracę 1 sierpnia, co daje do końca roku 5 miesięcy. 5/12 z 20 dni daje nam 8,3 – w zaokrągleniu 9 dni.

Za rok 2015 ma prawo do 20 dni urlopu. Za 3 miesiące 2016 r. (gdy przebywała na urlopie macierzyńskim) ma prawo do 3/12 z 20 dni, co daje 5 dni urlopu.

Od kwietnia 2016 r. (tak wynika z moich obliczeń) do końca umowy, czyli do końca lipca bieżącego roku przebywała na urlopie wychowawczym, co powoduje, że wymiar przysługującego jej urlopu za te lata ulega obniżeniu o miesiące urlopu wychowawczego. A więc po wyliczeniu proporcjonalnie urlopu i obniżeniu go o ten wymiar, za ten okres urlopu wypoczynkowego jej się nie udziela.

Słowem – ma prawo do ekwiwalentu za 34 dni urlopu wypoczynkowego.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »