Czy podczas pracy można słuchać muzyki przez słuchawki?

• Autor: Marta Handzlik

Czy słuchanie muzyki w pracy przez jedną słuchawkę jest dozwolone?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Czy podczas pracy można słuchać muzyki przez słuchawki?

Czy pracownicy w czasie wykonywania pracy mogą słuchać muzyki?

Zgodnie z art. 100 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (j.t. Dz. U. z 2014 r., poz. 1502) – pracownik jest obowiązany wykonywać pracę sumiennie i starannie oraz stosować się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są one sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę.

Pracownik jest obowiązany w szczególności:

  1. przestrzegać czasu pracy ustalonego w zakładzie pracy;
  2. przestrzegać regulaminu pracy i ustalonego w zakładzie pracy porządku;
  3. przestrzegać przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a także przepisów przeciwpożarowych;
  4. dbać o dobro zakładu pracy, chronić jego mienie oraz zachować w tajemnicy informacje, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę;
  5. przestrzegać tajemnicy określonej w odrębnych przepisach;
  6. przestrzegać w zakładzie pracy zasad współżycia społecznego.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Słuchanie muzyki przez słuchawki w czasie pracy

Przepisy prawa pracy nie regulują kwestii tego, czy pracownicy mogą w czasie pracy słuchać muzyki. Dlatego sprawa ta powinna zostać uregulowana przez pracodawcę.

Ma on prawo żądać od swoich pracowników, aby w czasie pracy skupiali się tylko na pracy i nie rozpraszali słuchaniem muzyki. Może także zezwolić na jej słuchanie przez słuchawki tak, aby nie przeszkadzać innym.

W zależności od decyzji pracodawcy słuchanie muzyki w pracy jest dopuszczalne albo stanowi naruszenie obowiązków pracownika. W tej drugiej sytuacji może to skutkować ukaraniem pracownika za naruszenie swoich obowiązków.

Przykłady

Marta pracuje w dziale księgowości dużej firmy produkcyjnej. Lubi mieć w uchu jedną słuchawkę, by słuchać spokojnej muzyki podczas wprowadzania danych. Jej przełożona nie ma nic przeciwko, bo Marta nie popełnia błędów i terminowo wykonuje zadania. W firmowym regulaminie nie ma zakazu słuchania muzyki, o ile nie zakłóca to pracy.

 

Tomek jest magazynierem w centrum logistycznym. Pewnego dnia, słuchając muzyki przez słuchawki, nie usłyszał nadjeżdżającego wózka widłowego. Kierownik uznał to za poważne naruszenie zasad BHP. Od tamtej pory w całym magazynie obowiązuje zakaz używania słuchawek podczas pracy.

 

Agnieszka pracuje zdalnie jako graficzka. Słuchanie muzyki przez słuchawki pomaga jej się skupić. Jej umowa nie zawiera ograniczeń dotyczących słuchania muzyki, a przełożony ceni efekty jej pracy. W tym przypadku nikt nie ma zastrzeżeń – liczy się efekt, nie sposób jego osiągania.

Podsumowanie

Słuchanie muzyki przez słuchawki w czasie pracy nie jest wprost uregulowane w przepisach prawa pracy, dlatego decyzja w tej sprawie należy do pracodawcy. Może on zezwolić na taką praktykę lub jej zakazać, kierując się specyfiką stanowiska i zasadami BHP. Kluczowe jest, by muzyka nie wpływała negatywnie na jakość pracy, bezpieczeństwo ani relacje w zespole. Pracownik powinien zawsze dostosować się do obowiązujących w firmie zasad i poleceń przełożonych.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz szybkiej i rzetelnej pomocy prawnej? Skorzystaj z naszych porad online – bez wychodzenia z domu, w wygodnym dla Ciebie czasie. Nasi doświadczeni prawnicy odpowiedzą na Twoje pytania, wyjaśnią wątpliwości i pomogą rozwiązać problem. Niezależnie od tego, czy chodzi o pracę, umowy, sprawy rodzinne czy spory z urzędami – jesteśmy tu, by Ci pomóc.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info