Pracodawca nie przyjmuje wypowiedzenia!

• Autor: Dorota Kriger

Znalazłam nową pracę. Obecnemu pracodawcy chciałam złożyć wypowiedzenie umowy pracy (mam w umowie zastrzeżoną możliwość wypowiedzenia umowy z 2-tygodniowym wypowiedzeniem), jednak pracodawca nie chce go podpisać. W sekretariacie też nie chcą przyjąć wypowiedzenia. Co w tej sytuacji zrobić? Zgłosić sprawę w Państwowej Inspekcji Pracy?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Pracodawca nie przyjmuje wypowiedzenia!

Odmowa przyjęcia przez pracodawcę oświadczenia pracownika o wypowiedzeniu umowy o pracę

Zgodnie z art. 30 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy: „Umowa o pracę rozwiązuje się przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem)”. Ponieważ wypowiedzenie umowy o pracę jest czynnością jednostronną, nie jest wymagana zgoda drugiej strony. Odmowa przyjęcia pisma przez pracodawcę nie ma więc znaczenia prawnego i nie wstrzymuje biegu wypowiedzenia.

W sytuacji, w której i pracodawca, i osoby upoważnione przez niego do odbioru korespondencji odmawiają przyjęcia oświadczenia pracownika, zastosować można normę opisaną w art. 61 § 1 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z treścią tego przepisu oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią. Nie jest wymagane w tym momencie rzeczywiste zapoznanie się pracodawcy z treścią oświadczenia – wystarczy fakt, że powstała taka możliwość. Dlatego uznać należy, że wypowiedzenie, którego przyjęcia odmówił pracodawca, jest wiążące dla obu stron.

Jednakże dla celów dowodowych oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę powinno być sporządzone na piśmie. Powinno się także pozyskać potwierdzenie, że druga strona umowy otrzymała pismo wypowiadające umowę o pracę. Oświadczenie powinno nastąpić w taki sposób, aby druga strona umowy o pracę mogła się z tym oświadczeniem zapoznać. W przeciwnym razie to na pracowniku będzie ciążyć obowiązek dowodu (art. 6 K.c. w zw. z art. 300 K.p.) na okoliczność, że dokonał wypowiedzenia.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Zawiadomienie Państwowej Inspekcji Pracy o fakcie nieprzyjęcia wypowiedzenia o pracę przez pracodawcę

W związku z nieprzyjęciem pisma przez pracodawcę lub osobę przez niego upoważnioną oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę, w celu uniknięcia późniejszych problemów w sądzie, należy wysłać pocztą poleconą (z potwierdzeniem odbioru), w treści oświadczenia wskazując datę odmowy przyjęcia pisma przez pracodawcę. Można kopię pisma skierować także do wiadomości Państwowej Inspekcji Pracy.

Warto wiedzieć, że zgodnie z wyrokiem SN z 5 października 2005 r. (opubl. OSNP 2006/17-18/263 SYGN. AKT I PK 37/05) dwukrotne awizowanie przesyłki poleconej zawierającej oświadczenie pracodawcy o rozwiązaniu stosunku pracy stwarza domniemanie faktycznej możliwości zapoznania się przez pracownika z jego treścią, co oznacza przerzucenie na niego ciężaru dowodu braku możliwości zapoznania się z treścią oświadczenia pracodawcy. Powyższe może mieć zastosowanie, poprzez analogię, do przypadku opisanego w pytaniu – tzn. dwukrotne awizowanie przesyłki poleconej zawierającej oświadczenie pracownika o rozwiązaniu stosunku pracy stwarza domniemanie faktycznej możliwości zapoznania się przez pracodawcę z jego treścią.

Przykłady

 
Zgubione Wypowiedzenie

Anna pracowała w firmie X przez pięć lat. Kiedy znalazła nową pracę, postanowiła złożyć wypowiedzenie. Udała się do biura swojego pracodawcy, aby osobiście wręczyć wypowiedzenie. Pracodawca odmówił przyjęcia dokumentu, twierdząc, że nie ma czasu na takie formalności. Anna próbowała zostawić wypowiedzenie w sekretariacie, ale tam również spotkała się z odmową. Zdecydowała się wysłać wypowiedzenie listem poleconym z potwierdzeniem odbioru. W ten sposób miała dowód, że jej pracodawca otrzymał dokument, nawet jeśli formalnie go nie podpisał.

 
Wypowiedzenie przez E-mail

Marcin znalazł lepszą ofertę pracy i postanowił złożyć wypowiedzenie w obecnej firmie. Wiedząc, że jego przełożony często unika rozmów na temat zakończenia współpracy, Marcin przygotował wypowiedzenie w formie pisemnej i wysłał je e-mailem z prośbą o potwierdzenie otrzymania. Pracodawca zignorował wiadomość. Marcin wydrukował e-mail, który wysłał, oraz skan swojego wypowiedzenia, a następnie wysłał oba dokumenty pocztą poleconą. Pomimo braku reakcji ze strony pracodawcy, Marcin miał dowód, że jego wypowiedzenie zostało złożone i pracodawca miał możliwość zapoznania się z jego treścią.

 
Wypowiedzenie przez Pełnomocnika

Katarzyna miała napięte relacje z pracodawcą i obawiała się, że jej wypowiedzenie nie zostanie przyjęte. Zdecydowała się skorzystać z usług pełnomocnika. Jej prawnik udał się do biura firmy i złożył wypowiedzenie w imieniu Katarzyny. Kiedy pracodawca odmówił przyjęcia dokumentu, prawnik sporządził protokół z odmowy i wysłał wypowiedzenie listem poleconym z potwierdzeniem odbioru. Katarzyna miała w ten sposób pewność, że jej wypowiedzenie jest skuteczne i mogła bez przeszkód rozpocząć pracę w nowej firmie.

Podsumowanie

 

Odmowa przyjęcia wypowiedzenia przez pracodawcę nie ma skutków prawnych i nie wstrzymuje biegu okresu wypowiedzenia. W takich sytuacjach warto wysłać wypowiedzenie listem poleconym z potwierdzeniem odbioru oraz ewentualnie poinformować Państwową Inspekcję Pracy. Dzięki temu pracownik ma pewność, że jego wypowiedzenie jest skuteczne i zgodne z przepisami prawa.

Oferta porad prawnych

 

Potrzebujesz pomocy prawnej przy składaniu wypowiedzenia lub innych kwestiach związanych z prawem pracy? Skorzystaj z naszej oferty porad prawnych online oraz przygotowania pism – szybko, wygodnie i profesjonalnie! Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Dorota Kriger

Absolwentka kierunku bankowość w Studium Finansów pod patronatem WSB w Poznaniu, licencjat Wydziału Ekonomicznego Akademii Ekonomicznej w Poznaniu w specjalności ekonomika pracy i zarządzanie kadrami. Od 1999 r. zatrudniona na stanowisku specjalisty do spraw administracji i zamówień publicznych, zajmuje się m.in. sprawami pracowniczymi.

 

Współpracuje przy pozyskiwaniu funduszy unijnych na realizację inwestycji i rozwój przedsiębiorczości (ukończone studia podyplomowe na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie „Rozwój regionalny i fundusze strukturalne Unii Europejskiej. Kierowanie projektami”).



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »