Urlop wychowawczy podczas trwania okresu wypowiedzenia umowy o pracę

• Autor: Dorota Kriger

Złożyłam wypowiedzenie umowy o pracę. Czy będąc na wypowiedzeniu, mogę złożyć wniosek o urlop wychowawczy? Czy pracodawca może odmówić?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Urlop wychowawczy podczas trwania okresu wypowiedzenia umowy o pracę

Wniosek o urlop złożony w okresie wypowiedzenia

Pracownik, który zgodnie z art. 186 § 1 K.p. jest uprawniony do urlopu wychowawczego, może o ten urlop wnioskować w każdym momencie zatrudnienia.

Przypominam, że prawo do urlopu przysługuje pracownikowi, który był zatrudniony przez co najmniej 6 miesięcy, jest obecnie pracownikiem i ma zamiar korzystać z urlopu w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem w wieku do lat 4 (lub dzieckiem niepełnosprawnym do lat 18 ). Urlop wychowawczy, zgodnie z przytoczonym artykułem, może trwać maksymalnie 3 lata, nie dłużej jednak, niż do ukończenia przez dziecko 4 roku życia.

Czy pracownik w czasie wypowiedzenia ma prawo złożyć wniosek o urlop wychowawczy?

Jak już wspomniałam, urlop przysługuje osobom zatrudnionym, a pracownik, który wypowiedział umowę o pracę, nadal jest pracownikiem podczas trwania okresu wypowiedzenia. Oznacza to, że pracownik w czasie wypowiedzenia ma prawo złożyć wniosek o urlop wychowawczy, ale zgodnie z art. 1861 § 2 K.p. „w przypadku złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego po dokonaniu czynności zmierzającej do rozwiązania umowy o pracę, umowa rozwiązuje się w terminie wynikającym z tej czynności”.

W związku z powyższym urlop wychowawczy nie może trwać dłużej niż do ostatniego dnia wypowiedzenia, czyli do daty rozwiązania umowy o pracę. Pracodawca nie może odmówić udzielenia urlopu wychowawczego pracownikowi, który jest do tego urlopu uprawniony, bez względu na to, że pracownik ten wcześniej wypowiedział umowę o pracę.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Dorota Kriger

Absolwentka kierunku bankowość w Studium Finansów pod patronatem WSB w Poznaniu, licencjat Wydziału Ekonomicznego Akademii Ekonomicznej w Poznaniu w specjalności ekonomika pracy i zarządzanie kadrami. Od 1999 r. zatrudniona na stanowisku specjalisty do spraw administracji i zamówień publicznych, zajmuje się m.in. sprawami pracowniczymi.

 

Współpracuje przy pozyskiwaniu funduszy unijnych na realizację inwestycji i rozwój przedsiębiorczości (ukończone studia podyplomowe na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie „Rozwój regionalny i fundusze strukturalne Unii Europejskiej. Kierowanie projektami”).



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »