Ciąża na urlopie wypoczynkowym po macierzyńskim, jaka wysokość świadczeń na dziecko?

• Autor: Marta Handzlik

Jestem zatrudniona na umowę o pracę. Zarabiam 5000 zł netto miesięcznie. 28 stycznia 2017 r. urodziłam dziecko. Do dnia 25 stycznia 2018 r. przebywałam na urlopie macierzyńskim i otrzymywałam przez 12 miesięcy 80% wynagrodzenia, czyli ok. 4000 zł. Od 26 stycznia przebywam na urlopie wypoczynkowym (otrzymuję 100% wynagrodzenia) i będę na nim aż do 4 maja. Pytanie: jeżeli w którymś z kolejnych miesięcy zajdę w ciążę i z przyczyn zdrowotnych będę musiała przejść na L4 na okres ciąży, czy moje wynagrodzenie przez cały okres zwolnienia chorobowego będzie wynosiło 100% zarobków (z tytułu ciąży) oraz czy po urodzeniu dziecka będę otrzymywać 80% wynagrodzenia – czyli wypłatę, jaką otrzymywałam przez ostatni rok z tytułu macierzyńskiego?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Ciąża na urlopie wypoczynkowym po macierzyńskim, jaka wysokość świadczeń na dziecko?

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego w okresie ciąży

Podstawą Pani zasiłków była kwota wynagrodzenia i to od niej liczone były poszczególne zasiłki – 100% z tytułu ciąży i 80% z tytułu urlopów macierzyńskich i rodzicielskich. O tym, czy ZUS będzie przeliczał Pani podstawę, czy nie, decydować będzie to, jaki okres upłynie między zakończeniem pobierania zasiłków a ponownym ich otrzymaniem.

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego pracownikowi stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

Zgodnie z art. 43 ustawy zasiłkowej podstawy wymiaru zasiłku nie ustala się na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków, zarówno tego samego rodzaju, jak i innego rodzaju, nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe.

Pani zakończyła pobieranie zasiłków 26 stycznia. Aby ZUS przyjął przy kolejnym zwolnieniu taka samą podstawę zasiłków, nie może od tego dnia upłynąć więcej niż 3 miesiące kalendarzowe, co oznacza, że jeśli przejdzie Pani na zwolnienie najpóźniej do końca kwietnia, to zasiłki będą liczone od tej samej podstawy – 100% za ciążę od 5000 zł netto i 80% za macierzyński od 5000 zł netto.

Jeśli przejdzie Pani na zwolnienie od maja, ZUS na nowo wyliczy podstawę, o ile Pani wynagrodzenie nie uległo zmianie, będzie ona taka sama – 5000 zł netto.

Zobacz też: Czy urlop wypoczynkowy jest płatny 100

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »