Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Ciąża na urlopie wypoczynkowym po macierzyńskim, jaka wysokość świadczeń na dziecko?

Marta Handzlik • Opublikowane: 2018-04-16

Jestem zatrudniona na umowę o pracę. Zarabiam 5000 zł netto miesięcznie. 28 stycznia 2017 r. urodziłam dziecko. Do dnia 25 stycznia 2018 r. przebywałam na urlopie macierzyńskim i otrzymywałam przez 12 miesięcy 80% wynagrodzenia, czyli ok. 4000 zł. Od 26 stycznia przebywam na urlopie wypoczynkowym (otrzymuję 100% wynagrodzenia) i będę na nim aż do 4 maja. Pytanie: jeżeli w którymś z kolejnych miesięcy zajdę w ciążę i z przyczyn zdrowotnych będę musiała przejść na L4 na okres ciąży, czy moje wynagrodzenie przez cały okres zwolnienia chorobowego będzie wynosiło 100% zarobków (z tytułu ciąży) oraz czy po urodzeniu dziecka będę otrzymywać 80% wynagrodzenia – czyli wypłatę, jaką otrzymywałam przez ostatni rok z tytułu macierzyńskiego?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podstawą Pani zasiłków była kwota wynagrodzenia i to od niej liczone były poszczególne zasiłki – 100% z tytułu ciąży i 80% z tytułu urlopów macierzyńskich i rodzicielskich. O tym, czy ZUS będzie przeliczał Pani podstawę, czy nie, decydować będzie to, jaki okres upłynie między zakończeniem pobierania zasiłków a ponownym ich otrzymaniem.

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego pracownikowi stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

Zgodnie z art. 43 ustawy zasiłkowej podstawy wymiaru zasiłku nie ustala się na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków, zarówno tego samego rodzaju, jak i innego rodzaju, nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe.

Pani zakończyła pobieranie zasiłków 26 stycznia. Aby ZUS przyjął przy kolejnym zwolnieniu taka samą podstawę zasiłków, nie może od tego dnia upłynąć więcej niż 3 miesiące kalendarzowe, co oznacza, że jeśli przejdzie Pani na zwolnienie najpóźniej do końca kwietnia, to zasiłki będą liczone od tej samej podstawy – 100% za ciążę od 5000 zł netto i 80% za macierzyński od 5000 zł netto.

Jeśli przejdzie Pani na zwolnienie od maja, ZUS na nowo wyliczy podstawę, o ile Pani wynagrodzenie nie uległo zmianie, będzie ona taka sama – 5000 zł netto.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem pracy? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Umowa zlecenie a zasiłek dla bezrobotnych

Od 1 października 2006 r. do 30 czerwca 2008 r. pracowałam, a od lipca pobierałam zasiłek dla bezrobotnych. Jednak we wrześniu udało mi się...

Inny rozkład godzin nauczanych przedmiotów po macierzyńskim

Jestem nauczycielem matematyki i języka niemieckiego zatrudnionym na czas nieokreślony. Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego wracam do pracy po urlopie...

Nagroda za 35 lat pracy w szkole

W kwietniu skończę 58 lat. Pracuję 35 lat w szkole, dokładnie od 1 września 1981 roku. Jestem nauczycielem mianowanym. Dyrekcja szkoły zapowiada...

Przejście na świadczenie kompensacyjne a odprawa z tytułu likwidacji placówki

Mam 56 lat, 34 lata pracy w szkole, w związku z likwidacją gimnazjum mój wymiar godzin ulegnie zmniejszeniu do 13 w przyszłym roku szkolnym....

Umowa zlecenie a urlop macierzyński i zasiłek

Pracuję na umowę zlecenie i odprowadzam składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. Spodziewam się pierwszego dziecka. Czy przysługuje mi urlop...

Do kiedy złożyć wniosek o rozwiązanie umowy by móc przejść na świadczenie kompensacyjne?

Jestem nauczycielką zatrudnioną na podstawie mianowania. Chciałabym przejść na świadczenie kompensacyjne. Spełniam warunek stażu pracy, warunek wieku 55 lat...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »