Do kiedy złożyć wniosek o rozwiązanie umowy by móc przejść na świadczenie kompensacyjne?

• Autor: Marta Handzlik

Jestem nauczycielką zatrudnioną na podstawie mianowania. Chciałabym przejść na świadczenie kompensacyjne. Spełniam warunek stażu pracy, warunek wieku 55 lat spełnię pod koniec września. Do kiedy powinnam złożyć wniosek o rozwiązanie umowy, by móc przejść na świadczenie kompensacyjne tuż po osiągnięciu wieku uprawniającego do świadczenia?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Do kiedy złożyć wniosek o rozwiązanie umowy by móc przejść na świadczenie kompensacyjne?

Rozwiązanie umowy przez nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że co do zasady rozwiązanie umowy przez nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania może nastąpić albo w każdym czasie na podstawie porozumienia stron, albo za wypowiedzeniem – na koniec roku szkolnego.

Zgodnie z art. 23 ust. 4 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2016 r., poz. 1379 z późn. zm.) rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania może nastąpić na mocy porozumienia stron.

Jak pisałam – w tym trybie umowa może się zakończyć w dowolnym momencie roku szkolnego, także już we wrześniu czy w październiku. Jedynym warunkiem jest to, aby pracodawca wyraził zgodę na taką formę zakończenia stosunku pracy. Jeśli zgody nie wyrazi – pozostaje jedynie wypowiedzenie.

Zobacz też: Rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem w związku z przejściem na emeryturę wzór

Rozwiązanie umowy o pracę na wniosek nauczyciela i przejście na świadczenie kompensacyjne

Zgodnie z art. 23 ust. 1 KN stosunek pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania ulega rozwiązaniu na wniosek nauczyciela z końcem roku szkolnego, po uprzednim złożeniu przez nauczyciela trzymiesięcznego wypowiedzenia.

W tym trybie musiałaby Pani złożyć do 31 maja wypowiedzenie i zakończyłoby się ono 31 sierpnia. A to oznacza, że stosunek pracy rozwiązałby się jeszcze przed osiągnięciem wieku uprawniającego do świadczenia kompensacyjnego. Takie rozwiązanie pozbawiłoby Panią prawa do odprawy z tytułu przejścia na świadczenie.

Z drugiej strony – jeśli Pani nie złoży do 31 maja wypowiedzenia, a potem pracodawca nie zgodzi się na porozumienie stron – musi Pani przepracować kolejny rok, zanim przejdzie Pani na świadczenie kompensacyjne. Dlatego warto już teraz porozmawiać z pracodawcą o chęci przejścia na świadczenie od października.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »