Kategoria: Inne

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Do kiedy złożyć wniosek o rozwiązanie umowy by móc przejść na świadczenie kompensacyjne?

Marta Handzlik • Opublikowane: 2018-11-05

Jestem nauczycielką zatrudnioną na podstawie mianowania. Chciałabym przejść na świadczenie kompensacyjne. Spełniam warunek stażu pracy, warunek wieku 55 lat spełnię pod koniec września. Do kiedy powinnam złożyć wniosek o rozwiązanie umowy, by móc przejść na świadczenie kompensacyjne tuż po osiągnięciu wieku uprawniającego do świadczenia?

»Wybrane opinie klientów

Fakt,że aby uzyskać poradę,nie muszę szukać żadnej kancelarii,umawiać terminów i jechać na spotkanie. Pani Mecenas Marta Handzlik - Rosuł odpowiedziała wyczerpująco na moje pytania ( w tym również na pytania dodatkowe), podając na poparcie swoich wypowiedzi odpowiednie przepisy z Karty Nauczyciela. Dowiedziałam się jak rozwiązać mój problem,jakie mam prawa i obowiązki,a wszystko za dosyć przystępną cenę. W dodatku czas oczekiwania na porady był bardzo krótki,a to ważne,bo zależało mi na czasie
Agnieszka, 47 lat, nauczyciel
Pani prawnik bardzo rzeczowo opisała mozliwości i zagrożenia. Podała na co będzie zwracał uwagę sąd.Odpowiadała na pytania dodatkowe, które zawsze powstaja w głowie laika w sprawach prawnych. Dzieki tej odpowiedzi uważam, że jeśli wspóllokatorka nie zechce się dalej porozumieć, to wystąpię na drogę sądową.
Krzysiek
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Łączę pozdrowienia dla całego zespołu.
Mirka
Szybka odpowiedź i przede wszystkim anonimowość i lepiej się pisze niż rozmawia bo można wszystko przemyśleć i człowiek nie wstydzi się wszystkiego przekazać bo co sobie prawnik pomyśli gdyby się siedziało face to face.
Krzysztof, 39 lat
Wygodny szybki dostęp do zagadnień prawa. Jasne i klarowne odpowiedzi .
Agnieszka

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że co do zasady rozwiązanie umowy przez nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania może nastąpić albo w każdym czasie na podstawie porozumienia stron, albo za wypowiedzeniem – na koniec roku szkolnego.

Zgodnie z art. 23 ust. 4 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2016 r., poz. 1379 z późn. zm.) rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania może nastąpić na mocy porozumienia stron.

Jak pisałam – w tym trybie umowa może się zakończyć w dowolnym momencie roku szkolnego, także już we wrześniu czy w październiku. Jedynym warunkiem jest to, aby pracodawca wyraził zgodę na taką formę zakończenia stosunku pracy. Jeśli zgody nie wyrazi – pozostaje jedynie wypowiedzenie.

Zgodnie z art. 23 ust. 1 KN stosunek pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania ulega rozwiązaniu na wniosek nauczyciela z końcem roku szkolnego, po uprzednim złożeniu przez nauczyciela trzymiesięcznego wypowiedzenia.

W tym trybie musiałaby Pani złożyć do 31 maja wypowiedzenie i zakończyłoby się ono 31 sierpnia. A to oznacza, że stosunek pracy rozwiązałby się jeszcze przed osiągnięciem wieku uprawniającego do świadczenia kompensacyjnego. Takie rozwiązanie pozbawiłoby Panią prawa do odprawy z tytułu przejścia na świadczenie.

Z drugiej strony – jeśli Pani nie złoży do 31 maja wypowiedzenia, a potem pracodawca nie zgodzi się na porozumienie stron – musi Pani przepracować kolejny rok, zanim przejdzie Pani na świadczenie kompensacyjne. Dlatego warto już teraz porozmawiać z pracodawcą o chęci przejścia na świadczenie od października.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem pracy? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »