Ochrona pracownika po operacji przebywającego na zwolnieniu powyżej 182 dni

Jestem osobą zatrudnioną na umowie o pracę na czas nieokreślony. Z powodu operacji jestem aktualnie na zwolnieniu i pobieram zasiłek chorobowy. Po 182 dniach wiem, że jeszcze nie wrócę do pracy i będę wnioskować o zasiłek rehabilitacyjny. Czytałam, że w okresie 3 miesięcy na tym zasiłku jest możliwość zwolnienia pracownika. Proszę o odpowiedź, jak wygląda to w przypadku moim, gdy do emerytury zostały mi 2 lata? Wiem, że jest jakiś okres ochronny, czy w moim przypadku chroni mnie to przed ewentualnym zwolnieniem?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Ochrona pracownika po operacji przebywającego na zwolnieniu powyżej 182 dni

Rozwiązanie umowy z pracownikiem po operacji

Niestety upływ okresu 182 dni zasiłku chorobowego i 3 miesięcy zasiłku rehabilitacyjnego daje pracodawcy prawo rozwiązania umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia. Niestety nie obowiązuje tu okres ochronny przed emeryturą.

Zgodnie z art. 39 Kodeksu pracy pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Okres ochronny z Kodeksu pracy

W doktrynie wskazuje się, że stosownie do art. 41 1 § 1 ochrona przed wypowiedzeniem umowy o pracę pracownikowi w okresie przedemerytalnym zostaje wyłączona w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy (wyr. SN z 15.3.2001 r., sygn. akt I PKN 447/00). Artykuł 39 nie znajdzie także zastosowania do pracowników zatrudnionych na podstawie powołania, w stosunku do których odrębną regulację w omawianym zakresie przewiduje art. 72 § 2 i 3. Zakaz wypowiedzenia umowy o pracę wynikający z art. 39 nie dotyczy pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy i pobierającego jednocześnie emeryturę. Przepis ten obejmuje bowiem ochroną tylko takie osoby, które będąc w zaawansowanym wieku, nie mają jeszcze prawa do emerytury. Cel, jakiemu służy tego typu ochrona, nie występuje więc w przypadku osób pobierających już emeryturę, z uwagi na fakt, iż nie zachodzi wówczas potrzeba zapewnienia ochrony ich stosunku pracy, aż do osiągnięcia wymaganego wieku i uzyskania prawa do emerytury (por. uchw. SN z 11.6.1991 r., sygn. akt I PZP 19/91).

Podobnie przedstawia się sytuacja pracownika, który, co prawda, nabył prawo do emerytury, lecz świadczenia tego nie pobiera, gdyż zostało ono zawieszone z uwagi na kontynuowanie przez niego zatrudnienia (por. wyr. SN z 16.2.2017 r., sygn. akt II PK 375/15, L.). Zakaz z art. 39 nie chroni również pracownika, który uzyskał prawo do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy (art. 40).

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Wypowiedzenie umowy o pracę

Pracodawca będzie mógł zatem wypowiedzieć umowę o pracę pracownikowi, który uzyskał decyzję o przyznaniu renty w okresie przedemerytalnym (patrz: Kodeks pracy. Komentarz, red. dr hab. K. W., 2019 r., wydanie 28). Pracodawca jest uprawniony do wypowiedzenia umowy o pracę, jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa dłużej niż 3 miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy, dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące lub gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową;

Dodatkowo pracodawca może zwolnić pracownika bez wypowiedzenia w razie usprawiedliwionej nieobecności w pracy z innych przyczyn niż wskazane powyżej. Pod warunkiem, że trwa ona dłużej niż 1 miesiąc.

Niestety, ale jeśli nie uzyska Pani zdolności do pracy w ww. okresie – pracodawca może wypowiedzieć umowę bez zachowania okresu wypowiedzenia.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

 

Długotrwała nieobecność po operacji kręgosłupa

Pan Jan, zatrudniony na czas nieokreślony, przeszedł operację kręgosłupa i przebywał na zwolnieniu lekarskim przez 182 dni. Ze względu na dalszą rehabilitację, złożył wniosek o zasiłek rehabilitacyjny. Mimo że do emerytury brakowało mu 3 lata, jego pracodawca po upływie 3 miesięcy zasiłku rehabilitacyjnego rozwiązał umowę o pracę bez okresu wypowiedzenia. Pan Jan nie był objęty ochroną, ponieważ przepisy nie przewidują ochrony w przypadku długotrwałej niezdolności do pracy.

 

Pracowniczka w okresie ochronnym przedemerytalnym

Pani Maria miała 61 lat i zbliżała się do emerytury, pracując na stanowisku biurowym. Po operacji kolana była niezdolna do pracy przez ponad 182 dni, a następnie przez 3 miesiące pobierała zasiłek rehabilitacyjny. Ponieważ do emerytury brakowało jej mniej niż 4 lata, była chroniona przez przepisy prawa pracy. Pracodawca nie mógł rozwiązać z nią umowy, dzięki czemu mogła wrócić do pracy po zakończeniu okresu rehabilitacyjnego.

 

Zwolnienie pracownika po pobycie na zasiłku rehabilitacyjnym

Pan Adam, mający 59 lat, po przebytej operacji serca przebywał na zwolnieniu chorobowym przez 182 dni, a następnie korzystał z 3 miesięcy zasiłku rehabilitacyjnego. Choć do emerytury brakowało mu 5 lat, jego pracodawca zdecydował się rozwiązać z nim umowę z powodu długotrwałej niezdolności do pracy, co było zgodne z obowiązującymi przepisami. Pan Adam nie był chroniony, ponieważ do osiągnięcia wieku emerytalnego brakowało mu więcej niż 4 lata.

Podsumowanie

 

Ochrona pracownika przed zwolnieniem z powodu długotrwałej choroby zależy od kilku czynników, w tym wieku i okresu zatrudnienia. Choć osoby zbliżające się do emerytury są objęte ochroną przed wypowiedzeniem, to w przypadku długotrwałej niezdolności do pracy, po wykorzystaniu zasiłku chorobowego i rehabilitacyjnego, pracodawca ma prawo rozwiązać umowę. Ważne jest, aby pracownik znał swoje prawa i wiedział, kiedy może liczyć na ochronę przed zwolnieniem.

Oferta porad prawnych

 

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz kompleksowe przygotowanie pism prawnych, dostosowanych do indywidualnych potrzeb klienta – szybko, wygodnie i z pełnym wsparciem ekspertów. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141
2. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 15 marca 2001 r., sygn. akt I PKN 447/00
3. Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 11 czerwca 1991 r., sygn. akt I PZP 19/91
4. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 16 lutego 2017 r., sygn. akt II PK 375/15

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-mieszkaniowe.info

Szukamy prawnika »