Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Roczne umowy na czas określony dla nauczyciela

Marta Handzlik • Opublikowane: 2017-10-04

Jestem nauczycielem kontraktowym. Od czterech lat jestem zatrudniana na roczne umowy na czas określony. Uczę tych przedmiotów, których wcześniej uczył obecny dyrektor szkoły. Zgadzałam się na umowy czasowe, gdyż dyrektor powiedział, że wynika to z potrzeby organizacji nauczania. Ostatnio dowiedziałam się, że w innej szkole była podobna sytuacja i nauczyciel dostał umowę na czas nieokreślony. Czy nie zostałam wprowadzona w błąd i czy przypadkiem dyrektor nie kieruje się prywatnym interesem przetrzymywania dla siebie etatu (w razie gdyby nie został dyrektorem na kolejne 5 lat)?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 10 ust. 4 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn. Dz. U. z 2014 r., poz. 191) stosunek pracy z nauczycielem kontraktowym nawiązuje się na podstawie umowy o pracę zawieranej na czas nieokreślony.

Zgodnie z art. 10 ust. 7 KN w przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela, w tym w trakcie roku szkolnego, z osobą rozpoczynającą pracę w szkole, z nauczycielem kontraktowym lub z nauczycielami mianowanym i dyplomowanym stosunek pracy nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas określony.

Z przepisów prawa oświatowego jasno wynika, iż nauczyciela kontraktowego zatrudnia się na umowę o pracę na czas nieokreślony. O ile w przypadku nauczycieli mianowanego i dyplomowanego muszą być spełnione przesłanki zatrudnienia ich w pełnym wymiarze czasu pracy, aby móc ich zatrudnić na umowę na czas nieokreślony, o tyle w przypadku nauczyciela kontraktowego taki wymóg nie musi być spełniony.

Przepisy Karty Nauczyciela nie definiują pojęcia „potrzeby wynikającej z organizacji nauczania”. Oznacza to, że w każdym przypadku dyrektor szkoły ustala, czy z organizacji nauczania wynika konieczność zatrudnienia nauczyciela na czas określony. Prawidłowość tych ustaleń podlega kontroli sądu pracy.

Ustalając, co można uznać za „potrzebę wynikającą z organizacji nauczania”, można oprzeć się na orzecznictwie sądowym w tym zakresie. Pojęcie „organizacja pracy nauczyciela”, której potrzeby mogą uzasadniać zatrudnienie na czas określony, należy odnieść do zasad funkcjonowania szkoły (liczba klas, rodzaj przedmiotów, liczba godzin lekcyjnych, liczba etatów, czas nauczania poszczególnych przedmiotów, zmianowość pracy szkoły), a nie wykształcenia czy umiejętności (wyrok Sądu Najwyższego z 5 września 1997 r., I PKN 226/97, OSNP 1998, nr 11, poz. 328).

Warunki organizacji nauczania, umożliwiające zawarcie z nauczycielem umowy terminowej, nie dotyczą organizacji szkoły. W tym wyjątkowym przepisie chodzi bowiem o organizację nauczania, a nie organizację szkoły. Dotyczy on więc przykładowo przypadków ograniczonego wymiaru godzin nauczania określonego przedmiotu (w całym roku lub jego części) – wyrok Sądu Najwyższego z 19 stycznia 1998 r., I PKN 487/97, OSNP 1999, nr 1, poz. 6.

Już pierwsza umowa zawarta wbrew przepisom Karty Nauczyciela jest umową na czas nieokreślony.

W mojej opinii, jeśli są możliwości przydziału dla Pani godzin na czas nieokreślony (niezależnie od tego, czy dyrektor chce dla siebie zachować etat czy nie) to umowę należy uznać za zawartą niezgodnie z przepisami i uznać ją za zawartą na czas nieokreślony. Obawiam się jednak, że potwierdzenia tego faktu może dokonać jedynie sąd.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Podobne materiały

Dopuszczenie pracownika do pracy

Moje pytanie dotyczy dopuszczenia pracownika do pracy po urlopie wychowawczym. Moja żona jest nauczycielką historii i wiedzy o społeczeństwie (zatrudnioną na...

 

Czy nauczyciel będący radnym może skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia?

Czy nauczyciel będący radnym może skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia? Wiem, że MEN stoi na stanowisku, że nie. Jednak orzeczenia sądów...

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »