Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Obowiązkowa obecność na zebraniu

Adam Dąbrowski • Opublikowane: 2007-10-16

Pracuje w systemie czterozmianowym. Pracodawca zapowiedział zebranie na godz. 13.00 w dniu, w którym o godz. 5.00 zakończyłam pracę na nocnej zmianie. Za nieobecność zagroził naganą za nieobecność w pracy, mimo, że należy mi się jedenastogodzinny odpoczynek po pracy.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Polecenie udziału w naradzie należało traktować jako polecenie pozostania do dyspozycji pracodawcy, z konsekwencją zapłacenia pracownikowi stosownej rekompensaty.

Postępowanie pracodawcy nie było prawidłowe, gdyż naruszało prawo pracownika do odpoczynku dobowego (art. 132 K.p.), jednakże w celu wyeliminowania zarzutu niewykonania polecenia związanego z pracą, należało się podporządkować i zażądać należnej rekompensaty.

W zależności od okoliczności, w szczególności czasu dojazdu do domu, być może, należało pozostać w dyspozycji pracodawcy od 5.00 do 13.00 i nadal na zebraniu.

Czas przebywania w dyspozycji pracodawcy powinien być wliczony do czasu pracy z konsekwencją należnej rekompensaty za pracę w godzinach nadliczbowych.

Czyli za ten czas przysługiwało normalne wynagrodzenie wraz z dodatkiem za pracę w godzinach nadliczbowych albo normalne wynagrodzenie wraz z czasem wolnym od pracy zgodnie z postanowieniem art. 151/2/ K.p.

Niezależnie od tego, pracownikowi przysługiwał równoważny odpoczynek dobowy, którego w tej dobie został pozbawiony (art. 132 par. 3 K.p.), ponieważ bezprawne postępowanie pracodawcy nie może pracownika pozbawiać prawa do równoważnego odpoczynku dobowego.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z czasem pracy?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie » Szukamy prawnika »