Obowiązkowa obecność na zebraniu

• Autor: Adam Dąbrowski

Pracuje w systemie czterozmianowym. Pracodawca zapowiedział zebranie na godz. 13.00 w dniu, w którym o godz. 5.00 zakończyłam pracę na nocnej zmianie. Za nieobecność zagroził naganą za nieobecność w pracy, mimo, że należy mi się jedenastogodzinny odpoczynek po pracy.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Obowiązkowa obecność na zebraniu

Naruszenie przez pracodawcę prawa pracownika do odpoczynku dobowego

Polecenie udziału w naradzie należało traktować jako polecenie pozostania do dyspozycji pracodawcy, z konsekwencją zapłacenia pracownikowi stosownej rekompensaty.

Postępowanie pracodawcy nie było prawidłowe, gdyż naruszało prawo pracownika do odpoczynku dobowego (art. 132 K.p.), jednakże w celu wyeliminowania zarzutu niewykonania polecenia związanego z pracą, należało się podporządkować i zażądać należnej rekompensaty.

W zależności od okoliczności, w szczególności czasu dojazdu do domu, być może, należało pozostać w dyspozycji pracodawcy od 5.00 do 13.00 i nadal na zebraniu.

Czas przebywania w dyspozycji pracodawcy powinien być wliczony do czasu pracy z konsekwencją należnej rekompensaty za pracę w godzinach nadliczbowych.

Czyli za ten czas przysługiwało normalne wynagrodzenie wraz z dodatkiem za pracę w godzinach nadliczbowych albo normalne wynagrodzenie wraz z czasem wolnym od pracy zgodnie z postanowieniem art. 151/2/ K.p.

Niezależnie od tego, pracownikowi przysługiwał równoważny odpoczynek dobowy, którego w tej dobie został pozbawiony (art. 132 par. 3 K.p.), ponieważ bezprawne postępowanie pracodawcy nie może pracownika pozbawiać prawa do równoważnego odpoczynku dobowego.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Adam Dąbrowski





Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »