Składka zdrowotna w wysokości 0 zł ? czy nie jestem ubezpieczony?

• Autor: Dorota Kriger

Jestem zatrudniony na 1/4 etatu (330 zł brutto) i składka zdrowotna, wyliczona przez księgową, na liście płac wynosi 0 zł (tak samo na formularzu ZUS RCA). Czy jestem zatem nieubezpieczony?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Składka zdrowotna w wysokości 0 zł ? czy nie jestem ubezpieczony?

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne

Będąc zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, jest Pan ubezpieczony w zakresie ubezpieczenia zdrowotnego, nawet wtedy, kiedy składka na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 0 zł. Wynika to z prostej zależności: jeśli przy takim niskim dochodzie zaliczka na podatek wynosi 0 zł, to składkę zdrowotną obniża się do wysokości tej zaliczki, czyli też do 0 zł.

Wynagrodzenie pracownika stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zakład pracy ma obowiązek obliczyć i pobrać od tego wynagrodzenia składki na ubezpieczenia finansowane przez pracownika. Otrzymana w ten sposób kwota stanowi podstawę wymiaru składki zdrowotnej, zgodnie z art. 81 ust. 1 i 6 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. Nr 210, poz. 2135 ze zm.).

Składka na ubezpieczenie zdrowotne, obliczona na podstawie wyżej ustalonej podstawy, jest pobierana z dochodu pracownika, z czego kwota składki w wysokości nieprzekraczającej 7,75% podstawy wymiaru odliczana jest od zaliczki na podatek dochodowy.

Czy składka zdrowotna w wysokości 0 zł oznacza że osoba nie jest ubezpieczona?

Jeśli wyliczona kwota składki zdrowotnej jest wyższa od kwoty zaliczki, to składkę na ubezpieczenie zdrowotne należy obniżyć do wysokości zaliczki na podatek dochodowy (art. 83 ust. 1 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych*), w tym przypadku do 0 zł. Co istotne, obniżamy do wysokości zaliczki na podatek składkę w wysokości 9% podstawy wymiaru (dlatego na raportach RCA i RMUA oraz na liście płac kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne jest zerowa).

Składka w wysokości 0 zł nie oznacza, że jest Pan nieubezpieczony, ale w celu udokumentowania posiadania ubezpieczenia warto podczas wizyt u lekarza mieć ze sobą dokument potwierdzający zgłoszenie do ubezpieczeń, w tym też do ubezpieczenia zdrowotnego, czyli druk ZUS ZUA.

* Art. 83 ust. 1: „W przypadku gdy składka na ubezpieczenie zdrowotne obliczona przez płatnika, o którym mowa w art. 85 ust. 1-13, zgodnie z przepisami art. 79-81 jest wyższa od zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych obliczonej przez tego płatnika zgodnie z przepisami ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), składkę obliczoną za poszczególne miesiące obniża się do wysokości tej zaliczki”.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Dorota Kriger

Absolwentka kierunku bankowość w Studium Finansów pod patronatem WSB w Poznaniu, licencjat Wydziału Ekonomicznego Akademii Ekonomicznej w Poznaniu w specjalności ekonomika pracy i zarządzanie kadrami. Od 1999 r. zatrudniona na stanowisku specjalisty do spraw administracji i zamówień publicznych, zajmuje się m.in. sprawami pracowniczymi.

 

Współpracuje przy pozyskiwaniu funduszy unijnych na realizację inwestycji i rozwój przedsiębiorczości (ukończone studia podyplomowe na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie „Rozwój regionalny i fundusze strukturalne Unii Europejskiej. Kierowanie projektami”).Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »