• Autor: Dorota Kriger
Pracuję w firmie 9 lat na czas nieokreślony. Otrzymam niebawem wypowiedzenie z pracy z powodu likwidacji mojego stanowiska. Czy mogę zrezygnować z okresu wypowiedzenia – jak przypuszczam, 3-miesięcznego – i od razu udać się do urzędu pracy i otrzymać zasiłek?
Okres wypowiedzenia osoby zatrudnionej u danego pracodawcy na czas nieokreślony przez co najmniej 3 lata wynosi – zgodnie z art. 36 § 1 K.p. – 3 miesiące. Przepisy prawa pracy dopuszczają skrócenie tego okresu i wcześniejsze zakończenie umowy o pracę już po dokonaniu wypowiedzenia umowy o pracę a przed upływem obowiązującego strony umowy okresu wypowiedzenia (art. 36 § 6 K.p.).
Do skrócenia okresu wypowiedzenia może dojść wskutek porozumienia stron zawartego przez strony umowy o pracę bądź wskutek jednostronnej decyzji pracodawcy. Stroną inicjującą zawarcie porozumienia może być albo pracownik, albo pracodawca, bez względu na to, kto dokonał wypowiedzenia.
Ponieważ skrócenie okresu wypowiedzenia poprzez zawarcie porozumienia nie spowoduje zmiany trybu rozwiązania umowy (jedynie zmieni się termin zakończenia umowy o pracę), więc zasiłek dla bezrobotnych będzie przysługiwał już po upływie 7 dni od dnia zarejestrowania się w urzędzie pracy, ale pod następującymi warunkami:
Jeśli do skrócenia okresu wypowiedzenia (następującego z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z innych przyczyn niedotyczących pracowników) dojdzie wskutek jednostronnej decyzji pracodawcy, to zgodnie z art. 361 § 1 K.p. okres trzymiesięcznego wypowiedzenia może zostać skrócony do najwyżej 1 miesiąca. W takim przypadku pracownikowi będzie przysługiwało odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pozostałą część okresu wypowiedzenia, a okres, za który przysługuje odszkodowanie, wliczać się będzie pracownikowi pozostającemu w tym okresie bez pracy do okresu zatrudnienia. Zasiłek będzie wówczas przysługiwał dopiero po upływie okresu, za który pracownik otrzymał odszkodowanie, a okres pobierania zasiłku ulegnie skróceniu o czas nieprzysługiwania zasiłku z tej przyczyny.
Pan Marek pracował w firmie od 10 lat na umowie na czas nieokreślony. Po ogłoszeniu likwidacji jego stanowiska ustalił z pracodawcą, że zamiast trzech miesięcy wypowiedzenia, umowa zakończy się za miesiąc. Dzięki temu mógł szybciej zarejestrować się w urzędzie pracy i po 7 dniach uzyskać zasiłek dla bezrobotnych.
Pani Anna została zwolniona z powodu redukcji etatów. Pracodawca jednostronnie skrócił jej okres wypowiedzenia z trzech do jednego miesiąca, wypłacając jej odszkodowanie za pozostałe dwa miesiące. Niestety, musiała poczekać dwa miesiące po zakończeniu umowy, zanim mogła otrzymać zasiłek dla bezrobotnych.
Pan Tomasz, otrzymawszy wypowiedzenie, chciał natychmiast zakończyć pracę i zarejestrować się jako bezrobotny. Pracodawca nie zgodził się na skrócenie okresu wypowiedzenia za porozumieniem stron, więc Tomasz sam złożył wniosek o rozwiązanie umowy za porozumieniem. W efekcie został uznany za osobę, która odeszła z własnej woli i nie mógł od razu ubiegać się o zasiłek.
Skrócenie okresu wypowiedzenia może nastąpić zarówno na mocy porozumienia stron, jak i jednostronnej decyzji pracodawcy. W pierwszym przypadku pracownik może szybciej zarejestrować się w urzędzie pracy i uzyskać zasiłek po 7 dniach, o ile spełnia wymagane warunki. Jeśli to pracodawca skróci wypowiedzenie jednostronnie, wypłacając odszkodowanie, zasiłek będzie przysługiwał dopiero po okresie odpowiadającym długości wypłaconego odszkodowania. Samodzielna rezygnacja z wypowiedzenia przez pracownika może skutkować utratą prawa do zasiłku na określony czas.
Potrzebujesz pomocy w sprawie wypowiedzenia umowy o pracę i zasiłku dla bezrobotnych? Skorzystaj z naszych porad prawnych online! Oferujemy szybkie i rzetelne konsultacje z doświadczonymi prawnikami, którzy pomogą Ci zrozumieć Twoje prawa, ocenić możliwości skrócenia okresu wypowiedzenia i doradzić najlepsze rozwiązanie. Skontaktuj się z nami już dziś i uzyskaj fachowe wsparcie bez wychodzenia z domu.
1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Dorota Kriger
Absolwentka kierunku bankowość w Studium Finansów pod patronatem WSB w Poznaniu, licencjat Wydziału Ekonomicznego Akademii Ekonomicznej w Poznaniu w specjalności ekonomika pracy i zarządzanie kadrami. Od 1999 r. zatrudniona na stanowisku specjalisty do spraw administracji i zamówień publicznych, zajmuje się m.in. sprawami pracowniczymi.
Współpracuje przy pozyskiwaniu funduszy unijnych na realizację inwestycji i rozwój przedsiębiorczości (ukończone studia podyplomowe na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie „Rozwój regionalny i fundusze strukturalne Unii Europejskiej. Kierowanie projektami”).
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy