Kategoria: Zawarcie umowy

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Ustna umowa o pracę, problem z wynagrodzeniem

Autor: Marta Handzlik • Opublikowane: 2017-04-07

Ukrainka z pozwoleniem na pracę przepracowała 2 miesiące i została zwolniona. Nie otrzymała jednak wynagrodzenia, a sama umowa o pracę nie została spisana. Pracodawca powiedział, że pieniądze kiedyś je wypłaci. Co można zrobić w tej sprawie?

Marta Handzlik

Zgodnie z art. 29 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (j.t. Dz. U. z 2014 r., poz. 1502) – „umowa o pracę określa strony umowy, rodzaj umowy, datę jej zawarcia oraz warunki pracy i płacy, w szczególności:

1) rodzaj pracy,

2) miejsce wykonywania pracy,

3) wynagrodzenie za pracę odpowiadające rodzajowi pracy, ze wskazaniem składników wynagrodzenia,

4) wymiar czasu pracy,

5) termin rozpoczęcia pracy”.

Umowę o pracę zawiera się na piśmie. Jeżeli umowa o pracę nie została zawarta z zachowaniem formy pisemnej, pracodawca powinien, najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika, potwierdzić pracownikowi na piśmie ustalenia co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków.

Jeśli umowa o pracę nie została zawarta na piśmie, ale pracownik za zgodą pracodawcy pracę wykonywał – umowa ta jest wiążąca.

Podsumowując – ustna umowa o pracę jest wiążąca, mimo że nie zostały dopełnione formalności zawarcia jej na piśmie. Wobec tego pracodawca ma obowiązek wypłacenia pracownicy wynagrodzenia za wykonaną pracę i wydania świadectwa pracy.

Jeśli pracodawca nie realizuje swoich obowiązków, należy złożyć pozew do sądu pracy z żądaniem wypłaty wynagrodzenia i wydania świadectwa pracy. Na wniesienie pozwu do sądu pracy pracownik ma 3 lata.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Ustawa antykryzysowa a trzecia umowa na czas określony

Pracownica miała następujące umowy: 01.11.2007-31.05.2008 – czas określony; 01.06.2008-30.06.2010 – czas określony. Czy można zawrzeć kolejną umowę na czas określony – 01.06.2010-31.07.2011? Czy będzie to zgodne z ustawą antykryzysową? Pracodawca nie wprowadził do regulaminu zmian, że w zakładzie obowiązuje ustawa antykryzysowa – czy będzie trzeba to zrobić, żeby móc skorzystać z tego przepisu?

Ustawa antykryzysowa a zawarcie kolejnej umowy na czas określony

Czy jeśli pracownikowi kończy się druga umowa na czas określony 30.11.2011 r. (umowa na okres 7 miesięcy od 01.05.2011 r.), to czy można (a jeśli tak, to na jaki okres) przedłużyć następną umowę, żeby była umową na czas określony przy zastosowaniu ustawy antykryzysowej?

Praca bez pisemnej umowy

Jakiś czas temu podjęłam pracę w pewnej firmie. Pracodawca obiecał mi umowę z datą 1.01.2013 r., mimo że rozpoczęłam pracę wcześniej. Jednakże do tej pory nie otrzymałam żadnej umowy. W międzyczasie dostałam lepszą propozycję pracy i zamierzam skorzystać z oferty. Czy obecny pracodawca może sprzeciwić się mojemu odejściu z pracy, choć żadnej umowy nie podpisałam? Czy może odmówić wypłaty wynagrodzenia?

Umowa zlecenie czy umowa o dzieło?

Mam działalność gospodarczą. W okresie wakacyjnym chciałabym zatrudnić osobę do sprzątania domków letniskowych. Jaka powinna być w takim przypadku umowa – umowa zlecenie czy umowa o dzieło?


Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.


Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »