Badania lekarskie dla pracowników korzystających z samochodów

• Autor: Marta Handzlik

Jakie obowiązują badania lekarskie dla pracowników korzystających z samochodów służbowych oraz z samochodów prywatnych do celów służbowych? Dodam, że są to pracownicy administracyjni. Jakie grożą kary za nieskierowanie pracowników na takie badania?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Badania lekarskie dla pracowników korzystających z samochodów

Przydzielenie pracownikowi samochodu służbowego a skierowanie na badania

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że obecnie obowiązujące przepisy zakładają, że osoby posiadające prawo jazdy kategorii A, A1, B, B1, B+E, T, które kierują pojazdem w ramach obowiązków służbowych, należy skierować na konsultację okulistyczną oraz badanie oceniające widzenie zmierzchowe i zjawisko olśnienia.

Jeśli zatem pracownik, niezależnie od zajmowanego stanowiska, przy wykonywaniu obowiązków służbowych będzie korzystał z samochodu służbowego (lub prywatnego) w skierowaniu na badanie kontrolne należy zawrzeć o tym informację.

W tej sytuacji pracownik taki powinien w ramach badań medycyny pracy zostać skierowany na:

– konsultację okulistyczną,

– badania oceniające widzenie zmierzchowe i zjawisko olśnienia.

Samo przydzielenie pracownikowi samochodu służbowego (albo uznanie, że będzie korzystał z prywatnego samochodu dla celów służbowych) nie rodzi jeszcze obowiązku badań. Jeśli jednak, choć raz zakres zadań pracownika przewidywał będzie, że musi wykorzystać samochód do wykonania tego zadania – należy przeprowadzić stosowne badanie.

Zaniedbanie przez pracodawcę obowiązków w zakresie profilaktycznej ochrony zdrowia może narazić go na odpowiedzialność karną za wykroczenie przeciwko prawom pracownika, zagrożone karą grzywny do 30 000 zł.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »