Kontynuacja zatrudnienia a kolejna ciąża

• Autor: Marta Handzlik

Jestem do dnia 19.0.2017 na urlopie macierzyńskim. Obecnie jestem w 1. tygodniu ciąży. Czy aby móc iść na zwolnienie chorobowe w związku z ciążą i otrzymać 100% wynagrodzenia, muszę wrócić do pracy i czy wykorzystanie zaległego urlopu wypoczynkowego od razu po macierzyńskim jest jednoznaczne z powrotem do pracy?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Zgodnie z art. 11 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512, z późn. zm.) miesięczny zasiłek chorobowy wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku, jeżeli niezdolność do pracy lub niemożność wykonywania pracy przypada w okresie ciąży.

Podstawą do wypłaty zasiłku chorobowego w wysokości 100% podstawy wymiaru z tytułu niezdolności do pracy przypadającej na okres ciąży jest zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy z kodem literowym „B” lub odrębne zaświadczenie stwierdzające stan ciąży. Uzasadnieniem podwyższonej kwoty zasiłku chorobowego dla kobiet w ciąży jest ochrona dziecka poczętego. Z brzmienia przepisu „przypada w okresie ciąży” wnioskować można, że każda choroba przypadająca w tym czasie powoduje prawo do pobierania zasiłku w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, bez względu na to, czy ma ona związek ze stanem ciąży.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

 

„Ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego:

1) po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego - jeżeli podlega obowiązkowo temu ubezpieczeniu;

2) po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego - jeżeli jest ubezpieczony dobrowolnie”.

Do okresów ubezpieczenia chorobowego, o których mowa wyżej, wlicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym albo odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.

Ustawodawca ustanowił cztery wyjątki od zasady nieprzerwanego okresu wyczekiwania – w takiej sytuacji do okresu wyczekiwania zalicza się poprzednie okresy podlegania ubezpieczeniu chorobowemu, zarówno obowiązkowo, jak i dobrowolnie:

  1. jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni,
  2. jeżeli przerwa między nimi była spowodowana urlopem wychowawczym,
  3. jeżeli przerwa między nimi była spowodowana urlopem bezpłatnym,
  4. jeżeli przerwa między nimi była spowodowana odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.

Oznacza to, że już pierwszego dnia po powrocie z urlopu macierzyńskiego może Pani pójść na zwolnienie lekarskie, bez konieczności wyczekiwania 30 dni. Jednocześnie może Pani najpierw wykorzystać przysługujący Pani urlop wypoczynkowy i dopiero potem, po jego zakończeniu, może Pani przedstawić kolejne zwolnienie lekarskie.

W momencie, gdy rozpoczyna Pani urlop wypoczynkowy, Pani urlop macierzyński się kończy. Jest to tożsame ze stawieniem się do pracy, choć na urlopie jej Pani nie świadczy.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Anna, księgowa w średniej firmie handlowej, zakończyła urlop macierzyński w połowie stycznia. Zgłosiła pracodawcy chęć wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego, który trwał trzy tygodnie. W drugim tygodniu urlopu dowiedziała się o kolejnej ciąży i otrzymała zwolnienie lekarskie z kodem „B”. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił jej zasiłek chorobowy w wysokości 100%, ponieważ ciągłość ubezpieczenia została zachowana.

 

Klaudia, nauczycielka w przedszkolu, wróciła do pracy po urlopie macierzyńskim, ale już po dwóch dniach złożyła L4 z powodu ciąży. Miała pełne prawo do 100% zasiłku chorobowego, ponieważ nie wystąpiła żadna przerwa w ubezpieczeniu. Choć jej powrót do pracy był krótki, formalnie był wystarczający, by uzyskać świadczenia na nowych zasadach.

 

Ewa, pracownica administracyjna, po zakończeniu urlopu macierzyńskiego nie chciała wracać fizycznie do biura, więc od razu po nim wykorzystała przysługujący jej zaległy urlop wypoczynkowy. W trakcie urlopu złożyła zwolnienie lekarskie z kodem „B”. Pracodawca uznał, że skoro formalnie była zatrudniona i nie doszło do przerwy w ubezpieczeniu, zasiłek chorobowy przysługuje jej od pierwszego dnia w wysokości 100%.

Podsumowanie

Kobieta wracająca z urlopu macierzyńskiego, która jest ponownie w ciąży, nie musi fizycznie stawiać się w pracy, by uzyskać prawo do zwolnienia lekarskiego i 100% zasiłku chorobowego. Wystarczające jest wykorzystanie przysługującego urlopu wypoczynkowego po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, co uznaje się za kontynuację zatrudnienia. Kluczowe jest zachowanie ciągłości ubezpieczenia chorobowego oraz przedstawienie odpowiedniego zaświadczenia lekarskiego z kodem „B”. Takie rozwiązanie pozwala na płynne przejście między uprawnieniami związanymi z jedną a kolejną ciążą, bez ryzyka utraty świadczeń.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz indywidualnej porady prawnej w sprawie urlopu macierzyńskiego, ciąży lub zwolnienia lekarskiego? Skorzystaj z naszej oferty porad prawnych online – szybko, dyskretnie i bez wychodzenia z domu. Doświadczeni prawnicy odpowiedzą na Twoje pytania, wyjaśnią przepisy i pomogą znaleźć najlepsze rozwiązanie Twojej sytuacji.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - Dz.U. 1999 nr 60 poz. 636

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info